Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:42
Představím vám, jak děláme unit testy v našem projektu v Ruby on Rails (Rails). Předpokládám, že víte, co je gem a fixtures;) Svůj rozporuplný názor na jazyk Ruby si nechám na závěr.
Motivace
Nedávno jsme začali dělat s kamarádem Petrem na našem dalším magickém projektu - Hlídačky.cz. Jedná se o veselý komunitní portál, kde si rodiče mohou najít někoho na hlídání dětí - hlídačku. Zatím máme jen informační stránku a nabíráme hlídačky. Portál spustíme do měsíce.
Oba už máme nějakou delší praxi v RoR, ale testy jsme moc nepoužívali. Přesto jsme si uvědomili, že u tohoto projektu je hlavním pilířem bezpečnost uživatelů a plynulý chod. Navíc jsme došli do fáze, kdy už člověk nestíhá sledovat, co dělal ten druhý nebo se nepamatuje celý kód.
A tady nám hodně pomohly testy. V drtivé většině případů nám odchytily chyby ještě dříve než jsme na ně sami narazili. Např. změna metody u modelu měla za následek 500 error u několika stránek (funkcionální testy).
MiniTest
Od Ruby verze 1.9 se sice používá Test::Unit, ale pod kapotou už fičí Minitest::Unit. Přesto stále můžete používat
require 'test/unit'
aniž byste něco museli přepisovat.
Pro integraci do Rails:
gem install minitest-rails
rails generate mini_test:install # vygeneruje minitest_helper.rb v adresáři test
A už můžeme psát test. Jako příklad jsem si vybral test modelu Sitter. Hlídačkám říkáme sitterky:)
Zábava začíná se syntaxí MiniTestu (MiniTest::Spec), který se liší od Test::Unit. Syntax MiniTestu je nicméně volitelná a stále se mohou používat asserty.
Test::Unit
assert_equal 10, Array.new(10).size
MiniTest::Unit MiniTest::Spec
Array.new(10).size.must_equal 10
Věřím, že tento příklad zaujmul mnohé honiče nad syntaxí nebo lidi co viděli Cucumber:)
Vytvoříme první tes v test/unit/sitter_test.rb
require 'minitest_helper'
class SitterTest < MiniTest::Rails::ActiveSupport::TestCase
test "friends_that_used_sitter" do
parent = parents :parent_sandra # nacteme rodice z fixtures
sitter = sitters :sitter_will # nacteme hlidacku
sitter.friends_they_used_her(parent).must_equal [parents(:parent_petr)]
parent = parents :parent_sandra
sitter = sitters :sitter_rick
sitter.friends_they_used_her(parent).must_be_empty
end
end
Na prvním řádku se nastavuje testovací prostředí včetně fixtures. Potom si vytvořime test modelu Sitter pomocí třídy MiniTest::Rails::ActiveSupport::TestCase. Zatím obsahuje jen jednu metodu. Ta testuje metodu friends_they_used_her modelu Sitter. V tomto konkrétním příkladě se zeptáme hlídačky Willa, jakým kamarádům rodiče Sandry, hlídala děti. Ano, naše hlídačka má trochu divné jméno Will. Will hlídal pouze Petrovi, který je kamarád Sandry. Proto testujeme, zda-li je tomu tak.
V druhém případě se ptáme Hlídačky Ricka, jestli hlídal děti nějakému kamarádovi Sandry. On nehlídal nikomu. Na témeř posledním řádku se ujištujeme, že pole kamarádů je prázdné.
Pro spuštění všech unit testů:
rake test:units
Osobně mi přišel výstup málo veselý a silně doporučuju odkomentovat jeden řádek v test/minitest_helper.rb
require "minitest/pride"
Vůbec bych nevěřil, že tak málo barviček může vnést do mého života tolik radosti.
Tohle byl pouze jeden z příkladů. Testů tam máme samozřejmě více:) Lehkým nedostatkem je, že testovací data máme ve fixtures. Může se stát, že do fixtures přidáme dalšího rodiče, který bude kamarád se Sandrou. Touto nevinnou úpravou už se nám ale pokazí testy.
Bohužel vytvářet všechna data za běhu testu v metodě setup mi přijde zase redundantní, protože rodiče potřebujeme nakonfigurovat i ve funkcionálních testech.
Co používáte vy na unit testy v Rails?
Poznámka na konec:
Osobně bych šel do staticky typovaného jazyka s odvozováním typů, abychom se vyhli těm nejtriviálnějším chybám. Potom co jsem přečetl knihu Metaprogramming Ruby, často mívám deprese z DuckTypingu a strach z toho, co mi za objekt přijde jako paramater metody. Bude to mít metodu, co potřebuju? Bude ji mít i po spuštění tohoto příkazu? Má smysl žít ve světě, který je postaven na konvencích?
Na druhou stranu Ruby má gem skoro na všechno a ušetří moře času, syntax s underscores je nádherná a přehledná, každý problém už řešil někdo přede mnou (google). Komunita je taky velká a veselá.
PS: hledáme veselé mamky z Brna, které bychom chtěli pozvat na kafe a ukázat jim to. Potřebujeme si s někým popovídat, abychom vědeli, co tam máme změnit, vylepšit atd. Kdybyste o někom věděli, dejte mu odkaz na Hlídačky.cz.
Tiskni
Sdílej:
Osobně bych šel do staticky typovaného jazyka s odvozováním typů, abychom se vyhli těm nejtriviálnějším chybám.Statický typový systém může odhalit docela dost chyb – cituji z popisu jazyka Ur/Web, který je určen pro tvorbu spolehlivých webových aplikací:
The signature of the standard library is such that well-typed Ur/Web programs "don't go wrong" in a very broad sense. Not only do they not crash during particular page generations, but they also may not:
- Suffer from any kinds of code-injection attacks
- Return invalid HTML
- Contain dead intra-application links
- Have mismatches between HTML forms and the fields expected by their handlers
- Include client-side code that makes incorrect assumptions about the "AJAX"-style services that the remote web server provides
- Attempt invalid SQL queries
- Use improper marshaling or unmarshaling in communication with SQL databases or between browsers and web servers
Ač to vypadá zajímavě, je to teprve na začátku. Jen dva díly tutoriálu, reference manuál nejde. Osobně bych potřeboval knihovnu pro napojení na Facebook, něco jako ORM atd. To univerzum knihoven je příliš malé.
Ten HelloWorld ocsigenu nevypadá z nejpřívětivějších:) Ale to je taky tím že už jsem spoustu let zvyklý na jiné jazyky...
http://ocsigen.org/howto/helloworld
open Lwt open Eliom_content.Html5.D open Eliom_service open Eliom_parameter open Eliom_registration.Html5 let main_service = register_service ~path:["hello"] ~get_params:unit (fun () () -> return (html (head (title (pcdata "Hello World of Ocsigen")) []) (body [h1 [pcdata "Hello World!"]])))
import Happstack.Server
main = simpleHTTP nullConf $ ok "Hello, World!"
Statický typový systém může odhalit docela dost chybNebo taky nemusi. Pokazde kdyz udelate
void x(void *p) {
...
some_struct* t = (some_struct*)p;
...
}
...jde type checking do pr...kenny vohrady.
Suffer from any kinds of code-injection attacksTo by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé texty, ne kód jako například SQL příkazy nebo javascript a kvůli některým vlastnostem by to v podstatě nemělo být ani HTML. To už by mi přišlo jako docela hezký framework. Nicméně s těmito vlastnostmi přichází neflexibilita. Tudíž je ten jazyk prakticky bez šance získat výrazný podíl na webových aplikacích a je vhodný jen pro určitou škálu projektů.
To by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé textyAno, on se používá na všechno – generuje se z něj C kód pro server, SQL pro databázi, HTML a JavaScript pro klienta.
Array.new(10).size.must_equal 10
není MiniTest::Unit ale MiniTest::Spec. assert právě naopak je součást MiniTest::Unit. To musí vypadat ta aplikace teda, když netušíte ani takovýhle základní fakt. Snad se v tom kolega vyzná líp.
describe
a it
pro "okomentování testů" a uvnitř použít klasický assert. Tahle možnost se mi líbí pro integrační testy a hojně jí využívám.
Jinak jako důkaz se můžete podívat na testy Rails. Ačkoliv jsou všechny přepsány do MiniTestu, používají klasický assert (schválně).
Lepší?
Máte pravdu. Tušil jsem, že tam budu mít chyby; bylo to psáno v rychlosti:) "must_equal" je v
MiniTest::Spec a ne v MiniTest::Unit. Opravím to.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.