Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 07:00
F=inline(" pin(1).*x^2 + pin(2).*x + pin(3) ","x","pin");
pak nastavime prvopocatecni odhad (musi byt vzdy, u slozitejsich funkci na tom bude zaviset kvalita fitu, ale u takovehle jednoduche muze byt prvni odhad cokoliv krome nuly):
pin=[1 1 1];
a fit se provede:
[fcomp,p,kvg,iter,corp,covp,covr,stdresid,Z,r2]=leasqr(datax,datay,pin,F);
koeficienty polynomu jsou v promenne p. Jak vykreslit, a v ktere promenne jsou residua fitu, jiz necham na laskavem ctenari (pouzijte help plot, help leasqr).
Tak a abclinuxu ma dalsi clanek :)
Nejmensi usili je prave pouzit nejakou fitovaci metoduJe to nejmensi usili pro vas, protoze to uz znate. Pokud byste to neznal, tak nastudovat si teorii o aproximaci a pak i pouziti rozhodne neni mensi usili nez zkusmo nastreli jednoduchou funkci, kterou autor zna a po par iteracich mit vysledek, ktery je vyhovujici. Je to debata o nicem ...
Vetsinou mam pochopeni pro zacinajici autory
Pokud to není jen shoda jmen, což podle tématu a formy článků nevypadá (potom by to byla opravdu obrovská náhoda), tak bych spíše doporučoval si zjistit, kdo daný autor je a potom psát nějaké soudy.
Ja autora neznam a jeho jmeno mi nic nerika.
Njn, já jsem si až dodnes myslel, že k3b je počítačový software a nikoliv diskutér na abíčku .
Podle urovne clanku jsem jen usoudil
Těžko říct, co bylo původním záměrem autora. Jestli pobavit, tak alespoň u mě se to 100% podařilo. (Při představě, že někdo ručně mění koeficienty podle toho jak ne/pasuje graf.) Je to možná tím, že já nemám rád články, které nenechávají čtenáři žádný prostor. Cílová skupina článků o Rku je (podle mě) ta skupina lidí, která rozhodně ví, co je to metoda nejmenších čtverců (ví to samozřejmě i autor), a nejspíše zná jiný software (nejčastěji asi matlab) a cílem je jim nabídnout alternativu z OSS. Alespoň tak to vidím já. Já Rko neznám. Vím, že existuje, ale na grafy a fitování jsem vždy používal GNUplot. Opravdu nepotřebuju vědět, jakou metodu mám použít, ale je pro mě dobré vědět, že existuje další nástroj, ve které ji mohu použít.
library(mgcv)
model.zavislosti <- gam(zmerena.data ~ s(data.na.x)
Ocekavanou hodnotu pak v neznamych bodech dostanu:
predpovezene.hodnoty <- predict(model.zavislosti, data.na.x.kde.mne.zajima.predpoved)
sigmoidni.model <- nls(zmerena.data ~ SSlogis(data.na.x, a, b, c))
summary(sigmoidni.model)
?nls
pokud chcete kreslit predikovane cary
?plot
?predict
Pokud se chcete naucit s Rkem trochu zachazet a potrebujete to cesky (jinak built-in manuals, google):
navody Pavla Drozda.
Kurzu, navodu, kucharek,... je na R na internetu plno, mirenych od uplnych zacatecniku po lidi s pozadavky na ruzne specialni typy analyz.
Jde k tomu nějak přidat požadavek, aby funkce byla neklesající?kdyz mi jde jen o prepocet a nepotrebuju znat parametry funkce ktera jsou za tim
library(mgcv) model.zavislosti <- gam(zmerena.data ~ s(data.na.x)
Ocekavanou hodnotu pak v neznamych bodech dostanu:
predpovezene.hodnoty <- predict(model.zavislosti, data.na.x.kde.mne.zajima.predpoved)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.