Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:41
Víte, že lze na trhu pořídit plnokrevný UNIX (RISC) server za cenu běžných x86 serverů s distrem Debian nebo Red Hat a podporou OpenStack. Nevíte? Připojte se na webinář IBM a zjistěte více. Zn.: musíte mít správnou Javu v prohlížeči
Registrujte se zdarma na webinář (online seminář) IBM PowerLinux, který se uskuteční dne 22. 3. 2016 od 15:00 h. Registrujte se pomocí emailu na michaela_zajoncova@cz.ibm.com.
Společnost IBM je díky „ďábelským“ laboratořím a obrovským investicím do vývoje po dlouhá léta právem považována za průkopníka technologií, které akcelerovaly IT průmysl do současné podoby. Poněkud v kontrastu je cena takových řešení a produktů s dnešní orientací trhu na cenově „příznivější“ řešení. Zřejmě toto a další rozšíření unikátních technologií vedlo IBM k založení komunity, která má hlavním krédo v používaní „open-source“ technologií a šíření řešení, která využívají platformu PowerLinux.
Kam vlastně spěje dnešní svět a jak nahlíží na technologie? Na předních místech zájmu je orientace na Cloud aktivity, analytické zpracování dat, konsolidace datových center a to vše doprovázeno neustálým snižováním nákladů. Mezi trendy se zcela vytrácí důraz na hardware technologie, které jsou však zcela nezbytné pro zajištění kýžených cílů. Bez rychlejších serverů a diskových polí analytické nástroje stěží dodají výsledky v požadované době.
Může zmíněný PowerLinux server od IBM naplnit takové cíle? Pro určité typy úloh rozhodně ano! V současném serveru bije výkonné procesorové srdce POWER8 s bezkonkurenčními schopnostmi virtualizace, paměťovou a I/O propustností tak něčím naprosto neobvyklým. Procesor je totiž možné rozšířit prostřednictvím CAPI rozhraní o další funkcionalitu přidáním programovatelného FPGA hradlového pole, které může plnit funkce například analytického off-load engine, akcelerace zákaznických výpočetních operací, šifrování dat atd. Očekávají se návrhy možných řešení právě od OpenPOWER partnerů, kteří rozšiřují možnosti použití POWER8/CAPI technologie. Případy užití hledejme tedy všude, kde je očekávána rychlost zpracování, vysoký výkon pro výpočetní operace, analýza velkého objemu dat a všude kde je možné využít schopnosti paralelizace zpracování – multi-threading.
Díky těmto vlastnostem se servery již úspěšně etablovaly pro SAP HANA in-memory databáze. Open-source komunitu oslovila možnost zkrácení doby zpracování transakcí v oblíbených databázích: EDB Postgres, MariaDB nebo NoSQL databáze jako MongoDB nebo Redis. Právě komerční databázové a middleware platformy jsou trnem v oku mnoha zákazníků, kteří aktivně přistupují ke správě IT infrastruktury. Náklady na provoz jsou často neúměrně vysoké. Celkem logicky se tedy nabízí využití spojení PowerLinuxu, jako výkonné a stabilní platformy v kombinaci s open-source produkty, které nahradí například Oracle produkty všude, kde je to možné.
Jaká je budoucnost PowerLinux serverů? V současné době jsou servery hlavní nosnou platformou pro OpenPOWER Foundation jejíž partneři rozšiřují možnosti použití. IBM se zavázala podpořit další rozvoj POWER procesoru investicí 3 mld. USD. Očekávat tedy můžeme nové generace procesoru POWER a odvozené servery od řady výrobců. (Dnes POWER Servery vyrábí tři společnosti, kromě IBM také firmy Tyan a Wistron). V neposlední řadě bude možné si servery vybrat jako IaaS službu prostřednictvím IBM SofLayer Cloud.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.