Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Registrujte se zdarma na webinář (online seminář) IBM PowerLinux, který se uskuteční dne 22. 3. 2016 od 15:00 h. Registrujte se pomocí emailu na michaela_zajoncova@cz.ibm.com.
Společnost IBM je díky „ďábelským“ laboratořím a obrovským investicím do vývoje po dlouhá léta právem považována za průkopníka technologií, které akcelerovaly IT průmysl do současné podoby. Poněkud v kontrastu je cena takových řešení a produktů s dnešní orientací trhu na cenově „příznivější“ řešení. Zřejmě toto a další rozšíření unikátních technologií vedlo IBM k založení komunity, která má hlavním krédo v používaní „open-source“ technologií a šíření řešení, která využívají platformu PowerLinux.
Kam vlastně spěje dnešní svět a jak nahlíží na technologie? Na předních místech zájmu je orientace na Cloud aktivity, analytické zpracování dat, konsolidace datových center a to vše doprovázeno neustálým snižováním nákladů. Mezi trendy se zcela vytrácí důraz na hardware technologie, které jsou však zcela nezbytné pro zajištění kýžených cílů. Bez rychlejších serverů a diskových polí analytické nástroje stěží dodají výsledky v požadované době.
Může zmíněný PowerLinux server od IBM naplnit takové cíle? Pro určité typy úloh rozhodně ano! V současném serveru bije výkonné procesorové srdce POWER8 s bezkonkurenčními schopnostmi virtualizace, paměťovou a I/O propustností tak něčím naprosto neobvyklým. Procesor je totiž možné rozšířit prostřednictvím CAPI rozhraní o další funkcionalitu přidáním programovatelného FPGA hradlového pole, které může plnit funkce například analytického off-load engine, akcelerace zákaznických výpočetních operací, šifrování dat atd. Očekávají se návrhy možných řešení právě od OpenPOWER partnerů, kteří rozšiřují možnosti použití POWER8/CAPI technologie. Případy užití hledejme tedy všude, kde je očekávána rychlost zpracování, vysoký výkon pro výpočetní operace, analýza velkého objemu dat a všude kde je možné využít schopnosti paralelizace zpracování – multi-threading.
Díky těmto vlastnostem se servery již úspěšně etablovaly pro SAP HANA in-memory databáze. Open-source komunitu oslovila možnost zkrácení doby zpracování transakcí v oblíbených databázích: EDB Postgres, MariaDB nebo NoSQL databáze jako MongoDB nebo Redis. Právě komerční databázové a middleware platformy jsou trnem v oku mnoha zákazníků, kteří aktivně přistupují ke správě IT infrastruktury. Náklady na provoz jsou často neúměrně vysoké. Celkem logicky se tedy nabízí využití spojení PowerLinuxu, jako výkonné a stabilní platformy v kombinaci s open-source produkty, které nahradí například Oracle produkty všude, kde je to možné.
Jaká je budoucnost PowerLinux serverů? V současné době jsou servery hlavní nosnou platformou pro OpenPOWER Foundation jejíž partneři rozšiřují možnosti použití. IBM se zavázala podpořit další rozvoj POWER procesoru investicí 3 mld. USD. Očekávat tedy můžeme nové generace procesoru POWER a odvozené servery od řady výrobců. (Dnes POWER Servery vyrábí tři společnosti, kromě IBM také firmy Tyan a Wistron). V neposlední řadě bude možné si servery vybrat jako IaaS službu prostřednictvím IBM SofLayer Cloud.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: