Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:02
Instalace předem připravených openSource aplikací
Články
-
Instalace předem připravených openSource aplikací
Placená inzerce:
Pokud se pohybujete ve světě www stránek, jistě jste již zaznamenali existenci tzv. openSource CMS aplikací (největší seznam jich zřejmě najdete na opensourcehosting.cz). Projděte si průvodce instalací s technikem banan.cz webhosting.
Nejdříve co je to openSource:
Otevřený software (anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat (na rozdíl od proprietárního software). [wikipedie.cz]
Co to tedy znamená pro běžného uživatele?
Většinou se věc má tak, že sice produkt není tak kvalitní jako proprietární software a jeho součástí není nutná podpora ze strany výrobce, na druhou stranu je zdarma a podporu zde zastupuje početná komunita vývojářů. Občas je tedy nutné si při správě software “ušpinit ruce” a sáhnout do kvůli vyřešení nějakého problému do zdrojového kódu aplikace.
Zkratka CMS reprezentuje Content Management System: Systém pro správu obsahu. Takováto aplikace umožňuje uživateli snadno oddělit obsah od formy. Tedy vložit do stránek svůj vlastní text, obrázky apod. a nezabývat se tím jak aplikace funguje na pozadí.
Instalace CMS
Návodů jak určitý CMS nainstalovat je všude spousta (většinou přímo na stránkách výrobce), ale pro člověka který s tímto systémem nikdy nepracoval to může být celkem složitá procedura. V našem příkladu budeme používat dedikovaný prostor poskytovaný webhostingem www.banan.cz. Máme k dispozici ftp prostor a možnost vytvořit si databázi. Běžně je postup následující:
- Vytvoříme si databázi přes administrační rozhraní poskytovatele webhostingu www.banan.cz.
- Stáhneme ze stránek výrobce archiv obsahující aplikaci.
- Archiv rozbalíme a nahrajeme na ftp prostor.
- Otevřeme v prohlížeči adresu, kam jsme nahráli náš rozbalený archiv.
- Postupujeme dle pokynů instalačního programu. Ten se nás zeptá na název webu, přístup do databáze a administrační e-mail - na obrázku je postup zadávání přístupových údajů do databáze pro wordpress
- Pokud šlo všechno dobře, máme na konci procesu funkční instalaci zvoleného CMS.
Co kdybychom ale zákazníkovi našeho webhostingu www.banan.cz tuto činnost znatelně ulehčili a instalaci mu předem připravili? Získali bychom následující výhody:
- Jedna instalace při několika úpravách může sloužit opakovaně
- V připravené instalaci můžou být provedeny optimalizace pro konkrétní hosting www.banan.cz
- V připravené instalaci můžou být nainstalovány odzkoušené a užitečné pluginy, bezpečnostní záplaty
- Na ftp je možné nastavit vhodná práva (spousta uživatelů nastaví málo restriktivní, čímž usnadňuje případnou bezpečnostní kompromitaci webu)
- A hlavně: Uživateli by se hodně zjednodušila instalace.
- Uživatel si může vybrat z více takto připravených instalací tu, co mu nejvíce vyhovuje.
Instalace připraveného CMS
Jak tedy postupovat? Vezmeme jako základ původní postup instalace a trochu jej upravíme od bodu 4 dále:
- Postupujeme dle pokynů instalačního programu. Ten se nás zeptá na název webu, přístup do databáze a administrační e-mail - Volíme takové hodnoty, které budou dostatečně unikátní a snadno půjdou nahrazovat pomocí automatizovaných skriptů (např. XMAILX@YDOMENAY.XYZ, …)
- Heslo do adminstrace vybereme nějaké jednoduché (např. “frantisek”). Uživatel bude po instalaci vyzván k jeho změně.
- Vyzkoušíme, zda všechny součásti aplikace fungují
- Provedeme instalace pluginů, aktualizací, záplat, …
- Uděláme dump databáze (pomocí příkazu mysqldump) a uložíme si obsah ftp (můžeme použít např. příkaz tar)
Nyní již můžeme vytvořit automatizovaný software pro instalaci. Budoucí uživatel pomocí webového rozhraní zadá, jaký openSource si přeje nainstalovat a na jaké umístění. Příklad rozhraní je na následujícím obrázku (screenshot vytvořen v administraci webhostingu www.banan.cz).
Hodnoty jsou uloženy do databáze a systém samotný už se postará o následující kroky:
- Načte údaje klienta z databáze
- Vytvoří databázi příslušnou k opensource s jedinečným jménem a heslem
- E-mail, doména, cesta k instalaci, jméno databáze a heslo se nahradí v připravené instalaci za hodnoty od uživatele - náhrada se provede v konfiguračních souborech a dumpu databáze. Můžeme například opakovaně použít příkaz sed
- Instalace se nahraje do požadovaného umístění
- Dump databáze se nahraje do připravené databáze
- Uživateli se předá kompletní adresa, kde se instalace nachází a heslo do administrace. Také je sděleno, že heslo je třeba co nejdříve změnit.
- Instalace CMS kompletní.
Další články z této rubriky
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.