Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Otevřený software (anglicky open-source software nebo open software, zkratka OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat (na rozdíl od proprietárního software). [wikipedie.cz]
Většinou se věc má tak, že sice produkt není tak kvalitní jako proprietární software a jeho součástí není nutná podpora ze strany výrobce, na druhou stranu je zdarma a podporu zde zastupuje početná komunita vývojářů. Občas je tedy nutné si při správě software “ušpinit ruce” a sáhnout do kvůli vyřešení nějakého problému do zdrojového kódu aplikace.
Zkratka CMS reprezentuje Content Management System: Systém pro správu obsahu. Takováto aplikace umožňuje uživateli snadno oddělit obsah od formy. Tedy vložit do stránek svůj vlastní text, obrázky apod. a nezabývat se tím jak aplikace funguje na pozadí.
Návodů jak určitý CMS nainstalovat je všude spousta (většinou přímo na stránkách výrobce), ale pro člověka který s tímto systémem nikdy nepracoval to může být celkem složitá procedura. V našem příkladu budeme používat dedikovaný prostor poskytovaný webhostingem www.banan.cz. Máme k dispozici ftp prostor a možnost vytvořit si databázi. Běžně je postup následující:
Co kdybychom ale zákazníkovi našeho webhostingu www.banan.cz tuto činnost znatelně ulehčili a instalaci mu předem připravili? Získali bychom následující výhody:
Jak tedy postupovat? Vezmeme jako základ původní postup instalace a trochu jej upravíme od bodu 4 dále:
Hodnoty jsou uloženy do databáze a systém samotný už se postará o následující kroky:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: