Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 18:01

Jaderné noviny 281

11. 11. 2004 | Robert Krátký
Články - Jaderné noviny 281  

Prototyp lokálního kešování souborů NFS pomocí CacheFS. Speciální ovládání sériového toku pro některé Braillovy terminály. udev 034; udev má svoji webovou stránku. iswraid bude v 2.4. Linux 2.6.9-rc4.

Do konference přišlo celkem 1634 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Hanna Linder a Alan Cox.

Prototyp lokálního kešování souborů NFS pomocí CacheFS, 11 e-mailů

4. říj - 13. říj

Steve Dickson napsal Trondu Myklebustovi:

Tohle je první pokus o využití CacheFS, který je teď v -mm stromu, pro NFS. Jak jistě víš, CacheFS je kešovací filesystém umožňující síťovým souborovým systémům, jako je třeba AFS a nyní i NFS, kešovat datové stránky na lokálním disku. To je velká výhoda (především u filesystémů pouze pro čtení), protože je tak výrazně snížen objem dat přenášených po síti. A navíc ta kešovaná data přežijí odpojení filesystému a restarty (protože CacheFS ta data žurnáluje). Takže když se klient objeví opět online nebo se znovu připojí filesystém, je potřeba jen pár malých getattr, aby se ověřilo, že jsou data stále v pořádku. Pokud ano, NFS přenosy se stanou lokálními přenosy... Velký nárůst výkonu!

Postavil jsem ten patch tak, že CacheFS je parametr pro mount. Usoudil jsem, že to je nejjednodušší přístup, jak zavést CacheFS, a nezlikvidovat úplně NFS... A pokud by z nějakého důvodu NFS nedostal počáteční CacheFS cookie (tj. nebylo by možné CacheFS použít), NFS dynamicky vypne ten parametr pro mount a nepovolí používání keše.

Ale jako obvykle, je tu pár chybek...

  1. Aliasy NFS. Skutečnost, že:

    mount hades:/hades /a
    mount hades:/hades/xxx /b

    vytvoří samostatné superbloky, způsobuje v CacheFS problémy. S aktuálním kódem z -mm způsobí takové připojení pád CacheFS (i když už mám připravený patch, který teď prohlíží David).

  2. NFS4 není podporován. Prostě jsem zatím na zprovoznění neměl čas. Ale udělám si ho.
  3. Žádná podpora na uživatelské úrovni. Jsem si vědom toho, že je to dost trapné, ale všiml jsem si, že parametr pro mount NFS posix (v jádře 2.6) už není využívaný, takže jsem ho ukradl. Což znamená, že chcete-li, aby NFS používalo CacheFS, musíte použít parametr posix:

    mount -o posix server:/export/home /mnt/server/home

P.S. Nová mailová konference pro CacheFS byla založena na http://www. redhat.com/mailman/listinfo/linux-cachefs.

Trond odpověděl ohledně využití parametru posix při mount:

To je jediné, co se mi na tom nelíbí. Ten parametr posix je jasně zdokumentován, takže si s ním nemůžeme takhle pohrávat. Proč prostě nepřidáš samostatný přepínač cachefs?

Clemens Schwaighofer by také preferoval parametr pro CacheFS a David řekl, že jde jen o pohodlnou pomůcku při vytváření prototypu, která může být později odstraněna. Steve Dickson potvrdil: Byl to nejjednodušší způsob, jak s tím začít (nebyly potřeba žádné změny v uživatelském prostoru)... Parametr 'fscache' se objeví společně s podporou NFS4, protože v kódu pro připojování NFS4 žádný volný (nepoužívaný) parametr není...

Speciální ovládání sériového toku pro některé Braillovy terminály, 21 e-mailů

4. říj - 8. říj

Samuel Thibault napsal:

Některé Braillovy terminály Visiobraille (TVB) vyžadují podivné ovládání sériového toku

Pokusili jsme se to implementovat v uživatelském prostoru pomocí ioctl(TIOCMBIS) & spol, ale reakční doba byla příliš velká: RTS nebylo zvýšeno dostatečně brzy a zařízení přenos zrušilo.

Tohle je patch pro 2.4, pro 2.6 pošlu v dalším mailu. Patch definuje parametr CTVB stejným způsobem, jako je definován CRTSCTS, a nechá uživatele vybrat si, jestli bude používán, nebo ne (rádi si necháme poradit lepší název). Zařízení s tím funguje perfektně (dokonce lépe než s originálními ovladači pro DOS).

Začlenění do vanilla jádra by určitě potěšilo všechny majitele tohoto drahého a šikovného hardware.

udev 034; udev má svoji webovou stránku, 2 e-maily

7. říj

Greg KH napsal:

Vydal jsem udev verze 034. Novou verzi najdete v: kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev-034.tar.gz

(hm, poslední oznámení bylo o verzi 031, omlouvám se...)

udev uživatelům umožňuje využívat dynamický /dev a poskytuje možnost mít stálé názvy zařízení. Používá sysfs a /sbin/hotplug a běží výhradně v uživatelském prostoru. Chcete-li udev používat. potřebujete kernel 2.6 s povolenou volbou CONFIG_HOTPLUG. Další informace v udev FAQ: kernel .org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev-FAQ

Máte-li otázky ohledně udev vs. devfs, podívejte se na: kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev_vs_devfs

Od verze 031 bylo opraveno mnoho chyb a přidána některá zásadná vylepšení:

Děkuji všem, kdo mi pro toto vydání poslali patche. Úplný seznam jmen a změn je níže.

Vývoj udev probíhá v BitKeeper repozitáři umístěném zde:
bk://linuxusb.bkbits.net/udev

Každodenní snapshot udev z BitKeeper stromu jsou v: http://www.codemonkey.org.uk/projects/bitkeeper/udev/
Pokud byste chtěli tarball aktuálního BK stromu, pošlete mi email.

O půl hodiny později ještě dodal:

Ok, konečně jsem podlehl a vytvořil pro udev tu nejjednodušší stránku, jaká existuje. Najdete ji na: http: //www.kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev.html

Díky Kay Sieversovi za obrázek udev.

Pokud by někdo chtěl stránku vylepšit, aby byla trochu hezčí, neostýchejte se mi poslat aktualizovanou verzi.

iswraid bude v 2.4, 16 e-mailů

9. říj - 12. říj

Martins Krikis napsal:

Pro řadu 2.4 je teď k dispozici verze 0.1.4.3 ovladače Intel Sofware RAID (iswraid) na http://prdownloads.sourceforge.net/iswraid/2.4.28-pre3-iswraid .patch.gz?download

Je to ataraid "subovladač", ale používá SCSI subsystém k nalezení disků, které jsou součástí RAID. Potřebuje knihovnu libata, především pak ovladač ata_piix, který podporuje Serial ATA na čipsetech ICH5/ICH6. Takže u jader starších než 2.4.28 by měl být před aplikací tohoto patche aplikován libata patch od Jeffa Garzika. Na stránce projektu najdete další informace a také nějaké další patche týkající se ICH6R http://iswraid.sourceforge.net/. Patch lze čistě aplikovat i na 2.4.28-pre4, ale doufám, že by měl jít bez větších problémů na jakýkoliv kernel 2.4.

Zvažte, prosím, začlenění tohoto ovladače do jádra 2.4.

Dokumentace k ovladači je v Documentation/iswraid.txt, který je součástí patche. Licence GPL. Přidal jsem se do souboru MAINTAINERS, ale pokud si myslíte, že bych neměl, klidně mě zase vyhoďte.

Dejte mi, prosím, vědět, jestli mohu udělat ještě něco pro to, aby byl tento patch přijatelný pro začlenění do jádra 2.4.

Alanu Coxovi se ta práce líbila a poznamenal: Tohle dává smysl. Pro 2.6 máme vrstvu DM, pro 2.4 jsme použili ataraid.

Linux 2.6.9-rc4, 35 e-mailů

10. říj - 12. říj

Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.9-rc4:

Pokouším se vše připravit tak, aby mohl tak do týdne vyjít 2.6.9. Takže tomuhle dejte co proto, a pokud máte v záloze nějaké patche, chvilku s nimi ještě počkejte, dokud nebude 2.6.9 venku. Bylo by fajn mít 2.6.9, který by nepotřeboval okamžitě opravné vydání ;).

Připojený zkrácený seznam změn ukazuje, co se dělo. Většinou malé věci, nějaké aktualizace architektur a ACPI aktualizace, aby se neřeklo.

(Ta aktualizace ACPI opravuje chyby v AML; konkrétně pak ovládání větráku na notebooku Compaq Evo. Juch! Hádejte, kdo takový má.)


V originálu Kernel Traffic 281 vyšla navíc ještě tato témata:

Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.

Související články

Jaderné noviny 278
Jaderné noviny 279
Jaderné noviny 280

Odkazy a zdroje

Kernel Traffic #281

Další články z této rubriky

Jaderné noviny – přehled za březen 2025
Jaderné noviny – přehled za únor 2025
Jaderné noviny – přehled za leden 2025
Jaderné noviny – přehled za prosinec 2024
Jaderné noviny – přehled za listopad 2024

Diskuse k tomuto článku

12.11.2004 00:10 Wanthalf
Rozbalit Rozbalit vše ACPI?
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A kterej skvělej patch způsobil, že se můj Gericom od verze 2.6.9 už nevypíná ... resp. vypíná, ale po zlomku sekundy se zase sám od sebe zapne???
12.11.2004 01:29 Michal Kubeček
Rozbalit Rozbalit vše Re: ACPI?
S tím jsem se už u některých sestav párkrát setkal. Někdy pomohlo počítač v tom správném okamžiku vypnout vypínačem. Téměř vždy pomohlo vypnout ho jednou z Windows - pak zůstával vypnutý i po haltu z Linuxu. Neptejte se proč, také to nevím.
12.11.2004 17:26 Wanthalf
Rozbalit Rozbalit vše Re: ACPI?
:-)) To musím teda zkusit. Ještě že jsem ty Windows zatím stále nesmazal :-)) Nicméně, do verze 2.6.8 to fungovalo normálně. Vypnout vypínačem samozřejmě jde, když ho člověk chvíli podrží (je to přeci jen notebook), ale toho bych se právě rád zbavil, dvojího vypnínání.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.