Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 1634 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Hanna Linder a Alan Cox.
4. říj - 13. říj
Steve Dickson napsal Trondu Myklebustovi:
Tohle je první pokus o využití CacheFS, který je teď v -mm stromu, pro NFS. Jak jistě víš, CacheFS je kešovací filesystém umožňující síťovým souborovým systémům, jako je třeba AFS a nyní i NFS, kešovat datové stránky na lokálním disku. To je velká výhoda (především u filesystémů pouze pro čtení), protože je tak výrazně snížen objem dat přenášených po síti. A navíc ta kešovaná data přežijí odpojení filesystému a restarty (protože CacheFS ta data žurnáluje). Takže když se klient objeví opět online nebo se znovu připojí filesystém, je potřeba jen pár malých getattr, aby se ověřilo, že jsou data stále v pořádku. Pokud ano, NFS přenosy se stanou lokálními přenosy... Velký nárůst výkonu!
Postavil jsem ten patch tak, že CacheFS je parametr pro mount. Usoudil jsem, že to je nejjednodušší přístup, jak zavést CacheFS, a nezlikvidovat úplně NFS... A pokud by z nějakého důvodu NFS nedostal počáteční CacheFS cookie (tj. nebylo by možné CacheFS použít), NFS dynamicky vypne ten parametr pro mount a nepovolí používání keše.
Ale jako obvykle, je tu pár chybek...
Aliasy NFS. Skutečnost, že:
mount hades:/hades /a
mount hades:/hades/xxx /b
vytvoří samostatné superbloky, způsobuje v CacheFS problémy. S aktuálním kódem z -mm způsobí takové připojení pád CacheFS (i když už mám připravený patch, který teď prohlíží David).
Žádná podpora na uživatelské úrovni. Jsem si vědom toho, že je to dost trapné, ale všiml jsem si, že parametr pro mount NFS posix (v jádře 2.6) už není využívaný, takže jsem ho ukradl. Což znamená, že chcete-li, aby NFS používalo CacheFS, musíte použít parametr posix:
mount -o posix server:/export/home /mnt/server/home
P.S. Nová mailová konference pro CacheFS byla založena na http://www. redhat.com/mailman/listinfo/linux-cachefs.
Trond odpověděl ohledně využití parametru posix při mount:
To je jediné, co se mi na tom nelíbí. Ten parametr posix je jasně zdokumentován, takže si s ním nemůžeme takhle pohrávat. Proč prostě nepřidáš samostatný přepínač cachefs?
Clemens Schwaighofer by také preferoval parametr pro CacheFS a David řekl, že jde jen o pohodlnou pomůcku při vytváření prototypu, která může být později odstraněna. Steve Dickson potvrdil: Byl to nejjednodušší způsob, jak s tím začít (nebyly potřeba žádné změny v uživatelském prostoru)... Parametr 'fscache' se objeví společně s podporou NFS4, protože v kódu pro připojování NFS4 žádný volný (nepoužívaný) parametr není...
4. říj - 8. říj
Samuel Thibault napsal:
Některé Braillovy terminály Visiobraille (TVB) vyžadují podivné ovládání sériového toku
Pokusili jsme se to implementovat v uživatelském prostoru pomocí ioctl(TIOCMBIS) & spol, ale reakční doba byla příliš velká: RTS nebylo zvýšeno dostatečně brzy a zařízení přenos zrušilo.
Tohle je patch pro 2.4, pro 2.6 pošlu v dalším mailu. Patch definuje parametr CTVB stejným způsobem, jako je definován CRTSCTS, a nechá uživatele vybrat si, jestli bude používán, nebo ne (rádi si necháme poradit lepší název). Zařízení s tím funguje perfektně (dokonce lépe než s originálními ovladači pro DOS).
Začlenění do vanilla jádra by určitě potěšilo všechny majitele tohoto drahého a šikovného hardware.
7. říj
Greg KH napsal:
Vydal jsem udev verze 034. Novou verzi najdete v: kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev-034.tar.gz
(hm, poslední oznámení bylo o verzi 031, omlouvám se...)
udev uživatelům umožňuje využívat dynamický /dev a poskytuje možnost mít stálé názvy zařízení. Používá sysfs a /sbin/hotplug a běží výhradně v uživatelském prostoru. Chcete-li udev používat. potřebujete kernel 2.6 s povolenou volbou CONFIG_HOTPLUG. Další informace v udev FAQ: kernel .org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev-FAQ
Máte-li otázky ohledně udev vs. devfs, podívejte se na: kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev_vs_devfs
Od verze 031 bylo opraveno mnoho chyb a přidána některá zásadná vylepšení:
Děkuji všem, kdo mi pro toto vydání poslali patche. Úplný seznam jmen a změn je níže.
Vývoj udev probíhá v BitKeeper repozitáři umístěném zde:
bk://linuxusb.bkbits.net/udev
Každodenní snapshot udev z BitKeeper stromu jsou v:
http://www.codemonkey.org.uk/projects/bitkeeper/udev/
Pokud byste chtěli tarball aktuálního BK stromu, pošlete mi email.
O půl hodiny později ještě dodal:
Ok, konečně jsem podlehl a vytvořil pro udev tu nejjednodušší stránku, jaká existuje. Najdete ji na: http: //www.kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev.html
Díky Kay Sieversovi za obrázek udev.
Pokud by někdo chtěl stránku vylepšit, aby byla trochu hezčí, neostýchejte se mi poslat aktualizovanou verzi.
9. říj - 12. říj
Martins Krikis napsal:
Pro řadu 2.4 je teď k dispozici verze 0.1.4.3 ovladače Intel Sofware RAID (iswraid) na http://prdownloads.sourceforge.net/iswraid/2.4.28-pre3-iswraid .patch.gz?download
Je to ataraid "subovladač", ale používá SCSI subsystém k nalezení disků, které jsou součástí RAID. Potřebuje knihovnu libata, především pak ovladač ata_piix, který podporuje Serial ATA na čipsetech ICH5/ICH6. Takže u jader starších než 2.4.28 by měl být před aplikací tohoto patche aplikován libata patch od Jeffa Garzika. Na stránce projektu najdete další informace a také nějaké další patche týkající se ICH6R http://iswraid.sourceforge.net/. Patch lze čistě aplikovat i na 2.4.28-pre4, ale doufám, že by měl jít bez větších problémů na jakýkoliv kernel 2.4.
Zvažte, prosím, začlenění tohoto ovladače do jádra 2.4.
Dokumentace k ovladači je v Documentation/iswraid.txt, který je součástí patche. Licence GPL. Přidal jsem se do souboru MAINTAINERS, ale pokud si myslíte, že bych neměl, klidně mě zase vyhoďte.
Dejte mi, prosím, vědět, jestli mohu udělat ještě něco pro to, aby byl tento patch přijatelný pro začlenění do jádra 2.4.
Alanu Coxovi se ta práce líbila a poznamenal: Tohle dává smysl. Pro 2.6 máme vrstvu DM, pro 2.4 jsme použili ataraid.
10. říj - 12. říj
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.9-rc4:
Pokouším se vše připravit tak, aby mohl tak do týdne vyjít 2.6.9. Takže tomuhle dejte co proto, a pokud máte v záloze nějaké patche, chvilku s nimi ještě počkejte, dokud nebude 2.6.9 venku. Bylo by fajn mít 2.6.9, který by nepotřeboval okamžitě opravné vydání ;).
Připojený zkrácený seznam změn ukazuje, co se dělo. Většinou malé věci, nějaké aktualizace architektur a ACPI aktualizace, aby se neřeklo.
(Ta aktualizace ACPI opravuje chyby v AML; konkrétně pak ovládání větráku na notebooku Compaq Evo. Juch! Hádejte, kdo takový má.)
V originálu Kernel Traffic 281 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: