Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:10
Příkladem budiž věta „Překladatel SystemTap zajišťuje, že sondy jsou umístěny pouze na bezpečná místa a sondující funkce nemohou způsobit příliš mnoho režie při sběru dat.“ – jaký překladatel? Není to překladač?Translator je podle mě překladatel. (A nebo ještě jinak - translator není compiler, takže jsem nechtěl použít slovo překladač.)
to vsechno co pisete je pravda a ja mohu potvrdit, ze jsem toho moc nepochopil. Samozrejme, ze me nachytalo to DTrace, kazdy o tom mluvi, nekteri kvuli tomu dokonce kupuji Solaris, takze je vitana kazda prilezitost se neco dovedet.
Presto si ale myslim, ze vase opravnena kritika je zbytecna. Nemluvite o nicem jinem, nez o kvalite. A na tu dnes sere pes. Proto je ten preklad v duchu doby a jinak to ani nelze, globalizace pohrbila kvalitu a proto ji nikdo nemuze dodavat - ekonomicky to proste nelze, kdo by to platil?
Ale to neznamena, ze je zivot horsi.
Já se musím článku a autora zastat. Popisuje zajimavé funkce systemtapu a prostě jde o článek pro pokročilé. Všechny články na abíčku nemusí být ve stylu LVM pro začátečníky po patnácté (bez urážky). Pokud někdo chce vědět přesně, co to ten system tap je, tak stačí kliknout na odkaz v prvním odstavci:
SystemTap provides free software (GPL) infrastructure to simplify the gathering of information about the running Linux system. This assists diagnosis of a performance or functional problem. SystemTap eliminates the need for the developer to go through the tedious and disruptive instrument, recompile, install, and reboot sequence that may be otherwise required to collect data.
SystemTap provides a simple command line interface and scripting language for writing instrumentation for a live running kernel...
Naopak místo úvodu, postupu instalace a pár pěkných "screenshotů s výstupem" článek popisuje obecnější principy fungování a nějaké podpokličkoidní věci. Koneckonců dokument Beginner's Guide jsem na odkazovaném webu našel na asi 4té kliknutí. O systemtapu stejně jako o Dtrace jsem měl poměrně povrchní povědomí (= jde o systémy na analýzu toho co a jak a jak dlouho systém/program dělá) a po přečtení článku jsem získal lepší představu o tom, co to asi umí a jak se to dá použít. Teď už jen zbývá přečíst ten Begginer's guide a zkusit si to na vlastní kůži. Ale představa, že pomocí zmíněných věcí budu schopen kouknout, co zrovna dělá PostgreSQL, co zpracovává a proč sakra zase žere 100% na čtyřech procesorech, když dotazy mají být poměrně jednoduché, a to bez bez úpravy apliakce, která databázi používá, se mi docela zamlouvá...
Nepolemizuju přímo s tím, co jsi napsal, spíše jsem psal vlastní názor opačného vyznění (i komentář jsem psal jako samostantý, ne jako odpověď). Protože se mi článek líbil, tak bych byl rád aby, pod ním byly i pozitivní komentáře.
Shodnem se na tom, ze nekteré překaldy jsou těžkopádné. Asi i na tom, že se "jen" jedná o překlad z angličtiny, ale nesouhlasím s tím, že by článek měl mít velký úvod a tak. Máme přeci hypertext, linků je v článku poměrně dost a není potřeba ho jako v tištěném médiu přečíst odshora dolů. Prostě čtu, pokud narazím na něco, co neznám, tak buď je tam odkaz nebo mám po ruce wikipedii, google,... Prostě článek obsahuje sesumírované nějaké informace a ostatní buď znám nebo si je musím dohledat. A pokud někdo neumí alespoň na tolik anglicky, aby nepřečetl onen zmiňovaný popis, tak je to spíš jeho problém. Článek je zaměřen na programátory a systémové administrátory a řekl bych, že takováhle úroveň angličtiny je téměř nutností. Ale i tak mám pocit, že pokud takový člověk místo kliknutí na odkaz použije vyhledávání tady na abíčku, tak docela něco najde. Sice s větší námahou, ale najde.
Podle mně se jedná o poměrně novou technologii a zajímavých informací o ní je poskrovnu, takže je potřeba zpracovávat všechny informace, ikdyž nejsou třeba krásně předpřipravené. Na VŠ jsem vystudoval předmět o XML, který se zaobíral tak novými technologiemi, že na to nebyla skripta, přednáška vypadala jak seznam odkazů na internet+debata na všemožná témata a člověk strávil nejvíc času pročítáním všeho možného. Ale člověk se naučil pracovat s informacemi tak, aby si dal dohromady různé informace z různých zdrojů. Dalo to sice práci, ale človek nemusel čekat, až/jestli to někdo udělá za něj a vydá článek, který to všechno sesumíruje.
Info o dtrace jsem našel na wiki. Ok, časem se k tomu rád vrátim. Zajímalo by mne, kolik lidí s tim pracuje, koho to zajímá, vývojáře? Správce?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.