Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 21:39
Protože Eukleidés právě pomocí kružítka a pravítka definoval euklidovské postuláty a tím i základní vlastnosti geometrie (dnes zvané euklidovská, neboť jsme objevili i další).to je právě to co mě překvapuje. Když jsme objevili další, proč zůstal původní název? Nejsem žádný geometr, proto mě napadlo, jestli třeba v jiných geometriích konstrukce pravítkem a kružítkem nemají žádnou váhu, nebo jsou snad nemožné? Nebylo by proto lepší nespojovat takový způsob konstrukce s konkrétní geometrií?
Tezko rict, co se tim presne mysli. Muze to byt tak, misto toho, abyste rysoval v hyperbolicke geometrii budete rysovat v jejim modelu. Ten je v euklidovske rovine, takze s pravitkem a kruzitkem neni problem, viz treba Poincareho model.
Nebo byste mohl zmenit chapani pravitka z "rovne tycky" na "vec, ktera dela rovne cary". Problem ale je, ze "primky" tj. "rovne cary" jsou na valci spiraly (plus primky a kruznice na ne kolme). Anebo, coz je asi uplne nejvrhlejsi, zkusit si predstavit, ze hyperbolicka rovina je obycejna rovina, ktera ma divne vlastnosti. Tedy predstavit si ji jako "plochou" a zkouset na ni rysovat obycejnym kruzitkem a pravitkem, bez vnoreni do nejakeho Rn (neboR(1,2):).
Mimochodem v hyperbolicke geometrii asi bude problem narysovat pravitkem a kruzitkem exocykl nebo horocykl.
Na válci to zrovna není problém, šroubovice se dá "v sobě" posouvat bez problémů (je to křivka s konstantní křivostí) - díky tomu je možné zašroubovat šroub.
To "rýsování" je ale potřeba chápat abstraktně, ne ve smyslu nějakého fyzického pravítka a kružítka. Výše zmíněná věta o tom, že co se dá narýsovat pravítkem a kružítkem, se dá narýsovat i samotným kružítkem, také neznamená, že se dá kružítkem nakreslit přímka. Konstrukcí se rozumí to, že máme dány nějaké body coby vstup a sada povolených základních operací a úkolem je nalézt polohu bodů, které mají být výstupem. Takže např. konstrukce čtverce, známe-li jednu jeho stranu, vypadá tak, že vsupem jsou dva sousední vrcholy a výstupem poloha zbylých dvou.
To "rýsování" je ale potřeba chápat abstraktně, ne ve smyslu nějakého fyzického pravítka a kružítka.Já teda nevím, ale skoro v každém větším obchodě s nábytkem mají dlouhá papírová pravítka. Podle mě není problém vzít papírové pravítko, přiložit k válci a šikmo namotat. Ta spirála jde rýsovat třeba při odmotávání.
Otázka je, jestli papírové pravítko z Bauhausu odpovídá definici idealizovaného pravítka.Jen těžko najdeš v reálném světě něco, co odpovídá lépe.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.