Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:59

LinuxCon 2014 – Linux má potenciál ovládnout PC

2. 9. 2014 | Tadeáš Pelech
Články - LinuxCon 2014 – Linux má potenciál ovládnout PC  

Před několika týdny proběhla v americkém Chicagu konference vývojářů LinuxCon North America, kterou pořádá nadace The Linux Foundation. Toto setkání nabízí prostor pro představení novinek ze světa Linuxu i open source obecně. O jeho významu svědčí i fakt, že se ho kromě nezávislých vývojářů účastní i komerční subjekty, které na open source staví svůj obchodní model.

Certifikace linuxových profesionálů

Jedním z důkazů, že Linux je významným hráčem v podnikovém sektoru, bylo představení nového linuxového certifikačního programu. Jim Zemlin, výkonný ředitel nadace The Linux Foundation, oznámil vytvoření dvou certifikačních programů – jednoho pro správce systémů (LFCS) a druhého pro techniky (LCFE).

Linus Torvalds – jak minimalizovat jádro, jak ovládnout PC a jak se zlepšuje ARM

Pravidelným účastníkem těchto konferencí je i Linus Torvalds, který se letos zapojil do panelové diskuse vývojářů jádra. Na přímou otázku, kam by chtěl nasměrovat Linux, Torvalds odpověděl, že se nevzdává myšlenky na významný průnik do světa osobních počítačů. Podle něj nesouvisí ovládnutí tohoto segmentu s jádrem, ale s celkovou infrastrukturou. Pokud se ji podaří zlepšit, měl by mít Linux cestu do strojů koncových uživatelů otevřenou.

V panelové diskusi se probírala také otázka zmenšování jádra. Protože miniaturní počítače jako Raspberry Pi nepotřebují spoustu funkcí, ale spíš minimum místa v úložišti i v paměti. Podle Torvaldse je problém především v tom, že jádro postupně nabaluje nové a nové funkce, které výrobci miniaturních počítačů nebo vestavěných systémů nepotřebují. Proto se uchylují k používání starších, kompaktnějších verzí jádra, které však mohou být zranitelnější.

Panel také řešil problém nedostatku správců jádra pro okrajové hardwarové platformy. Mnohdy se totiž stává, že se o danou platformu stará jediný správce. A pokud odjede na dovolenou nebo onemocní, není nikdo, kdo by implementoval změny předkládané vývojáři. S nejrozšířenější architekturou x86 problémy se správou nejsou a podle Torvaldse se zlepšuje situace i v případě architektury ARM, která se z počátku potýkala s velkými problémy s implementací změn v jádru. Protože však přitahuje stále více zájmu i mezi komerčními subjekty, je znát posun v rychlosti zavádění změn a aktualizací.

Docker a virtualizace serverů i pracovních stanic

Dalším z účastníků, kteří na konferenci vystoupili, byl Solomon Hykes, zakladatel platformy Docker. Představil účastníkům princip fungování „svých“ virtuálních kontejnerů pro koncové uživatele, který významně usnadňuje správu virtuálních desktopů ve větších podnicích nebo u větších poskytovatelů tohoto druhu služeb. I když se jedná o poměrně mladý projekt, získal si popularitu u řady firem.

Power a spol.

Společnost IBM, která po odklonu Applu a Sony zůstala u vývoje procesorů architektury Power v podstatě osamocená, se rozhodla tuto technologii nadále podporovat, a proto založila konsorcium OpenPower. To se mezitím změnilo v nadaci, která má už kolem 80 členů. IBM rozvíjí výukové a vzdělávací programy, které zájemce seznamují s možnostmi využívání Linuxu na platformě Power. Nadace se také stará o správu jádra, ovladačů a aplikací pro tuto architekturu. Nasazuje především komerční distribuce Red Hat, SUSE a Ubuntu, které podporu této architektury standardně zahrnují.

Cloud a 3D tisk

Z dalších řečníků můžeme zmínit například zástupce HP a Intelu, kteří kromě svých zkušeností s podporou open source představovali i své působení v oblasti cloudových služeb. Kromě cloudu je populárním působištěm Linuxu a open source technologie 3D tisku. Proto také na LinuxConu vystoupili zástupci společností Local Motors (3D tisk malosériových automobilů) nebo Makerbot (první komerční 3D tiskový systém využívající Linux).

Videa se záznamem jednotlivých vystoupení najdete na specializovaném kanálu na YouTube.

Fotografie z akce si pro změnu můžete prohlédnout na Flickru.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury
Týden na ScienceMag.cz: Komplexní modely AI prý zpochybňují Occamovu břitvu

Diskuse k tomuto článku

the.max avatar 5.9.2014 00:02 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
Rozbalit Rozbalit vše Re: LinuxCon 2014 – Linux má potenciál ovládnout PC
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Linux a ovládnout PC? Dokud bude Lenart mít potřebu nás obohacovat svými výplody, tak se to nestane.
KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
5.9.2014 08:24 Daniel
Rozbalit Rozbalit vše Re: LinuxCon 2014 – Linux má potenciál ovládnout PC
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tohle slýchávám často - ovládnout PC - to by se muselo něco zásadního stát. Maximálně 4 distribuce by museli jet jednou cestou a ne se věčně tříštit a vytvářet forky.
7.9.2014 20:58 VK
Rozbalit Rozbalit vše Re: LinuxCon 2014 – Linux má potenciál ovládnout PC
Spíš by musel být někde masivně nasazený - v Číně, v Jižní Korei, a teď bych možná čekal Rusko. Pokud se někde tam dostane do státní správy, tak bude zase víc peněz do vývoje a větší zájem. Nějaké tříštění a forky, to snad zajímá vývojáře, běžnému uživateli je to jedno.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.