plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jedním z důkazů, že Linux je významným hráčem v podnikovém sektoru, bylo představení nového linuxového certifikačního programu. Jim Zemlin, výkonný ředitel nadace The Linux Foundation, oznámil vytvoření dvou certifikačních programů – jednoho pro správce systémů (LFCS) a druhého pro techniky (LCFE).
Pravidelným účastníkem těchto konferencí je i Linus Torvalds, který se letos zapojil do panelové diskuse vývojářů jádra. Na přímou otázku, kam by chtěl nasměrovat Linux, Torvalds odpověděl, že se nevzdává myšlenky na významný průnik do světa osobních počítačů. Podle něj nesouvisí ovládnutí tohoto segmentu s jádrem, ale s celkovou infrastrukturou. Pokud se ji podaří zlepšit, měl by mít Linux cestu do strojů koncových uživatelů otevřenou.
V panelové diskusi se probírala také otázka zmenšování jádra. Protože miniaturní počítače jako Raspberry Pi nepotřebují spoustu funkcí, ale spíš minimum místa v úložišti i v paměti. Podle Torvaldse je problém především v tom, že jádro postupně nabaluje nové a nové funkce, které výrobci miniaturních počítačů nebo vestavěných systémů nepotřebují. Proto se uchylují k používání starších, kompaktnějších verzí jádra, které však mohou být zranitelnější.
Panel také řešil problém nedostatku správců jádra pro okrajové hardwarové platformy. Mnohdy se totiž stává, že se o danou platformu stará jediný správce. A pokud odjede na dovolenou nebo onemocní, není nikdo, kdo by implementoval změny předkládané vývojáři. S nejrozšířenější architekturou x86 problémy se správou nejsou a podle Torvaldse se zlepšuje situace i v případě architektury ARM, která se z počátku potýkala s velkými problémy s implementací změn v jádru. Protože však přitahuje stále více zájmu i mezi komerčními subjekty, je znát posun v rychlosti zavádění změn a aktualizací.
Dalším z účastníků, kteří na konferenci vystoupili, byl Solomon Hykes, zakladatel platformy Docker. Představil účastníkům princip fungování „svých“ virtuálních kontejnerů pro koncové uživatele, který významně usnadňuje správu virtuálních desktopů ve větších podnicích nebo u větších poskytovatelů tohoto druhu služeb. I když se jedná o poměrně mladý projekt, získal si popularitu u řady firem.
Společnost IBM, která po odklonu Applu a Sony zůstala u vývoje procesorů architektury Power v podstatě osamocená, se rozhodla tuto technologii nadále podporovat, a proto založila konsorcium OpenPower. To se mezitím změnilo v nadaci, která má už kolem 80 členů. IBM rozvíjí výukové a vzdělávací programy, které zájemce seznamují s možnostmi využívání Linuxu na platformě Power. Nadace se také stará o správu jádra, ovladačů a aplikací pro tuto architekturu. Nasazuje především komerční distribuce Red Hat, SUSE a Ubuntu, které podporu této architektury standardně zahrnují.
Z dalších řečníků můžeme zmínit například zástupce HP a Intelu, kteří kromě svých zkušeností s podporou open source představovali i své působení v oblasti cloudových služeb. Kromě cloudu je populárním působištěm Linuxu a open source technologie 3D tisku. Proto také na LinuxConu vystoupili zástupci společností Local Motors (3D tisk malosériových automobilů) nebo Makerbot (první komerční 3D tiskový systém využívající Linux).
Videa se záznamem jednotlivých vystoupení najdete na specializovaném kanálu na YouTube.
Fotografie z akce si pro změnu můžete prohlédnout na Flickru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: