Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jedním z důkazů, že Linux je významným hráčem v podnikovém sektoru, bylo představení nového linuxového certifikačního programu. Jim Zemlin, výkonný ředitel nadace The Linux Foundation, oznámil vytvoření dvou certifikačních programů – jednoho pro správce systémů (LFCS) a druhého pro techniky (LCFE).
Pravidelným účastníkem těchto konferencí je i Linus Torvalds, který se letos zapojil do panelové diskuse vývojářů jádra. Na přímou otázku, kam by chtěl nasměrovat Linux, Torvalds odpověděl, že se nevzdává myšlenky na významný průnik do světa osobních počítačů. Podle něj nesouvisí ovládnutí tohoto segmentu s jádrem, ale s celkovou infrastrukturou. Pokud se ji podaří zlepšit, měl by mít Linux cestu do strojů koncových uživatelů otevřenou.
V panelové diskusi se probírala také otázka zmenšování jádra. Protože miniaturní počítače jako Raspberry Pi nepotřebují spoustu funkcí, ale spíš minimum místa v úložišti i v paměti. Podle Torvaldse je problém především v tom, že jádro postupně nabaluje nové a nové funkce, které výrobci miniaturních počítačů nebo vestavěných systémů nepotřebují. Proto se uchylují k používání starších, kompaktnějších verzí jádra, které však mohou být zranitelnější.
Panel také řešil problém nedostatku správců jádra pro okrajové hardwarové platformy. Mnohdy se totiž stává, že se o danou platformu stará jediný správce. A pokud odjede na dovolenou nebo onemocní, není nikdo, kdo by implementoval změny předkládané vývojáři. S nejrozšířenější architekturou x86 problémy se správou nejsou a podle Torvaldse se zlepšuje situace i v případě architektury ARM, která se z počátku potýkala s velkými problémy s implementací změn v jádru. Protože však přitahuje stále více zájmu i mezi komerčními subjekty, je znát posun v rychlosti zavádění změn a aktualizací.
Dalším z účastníků, kteří na konferenci vystoupili, byl Solomon Hykes, zakladatel platformy Docker. Představil účastníkům princip fungování „svých“ virtuálních kontejnerů pro koncové uživatele, který významně usnadňuje správu virtuálních desktopů ve větších podnicích nebo u větších poskytovatelů tohoto druhu služeb. I když se jedná o poměrně mladý projekt, získal si popularitu u řady firem.
Společnost IBM, která po odklonu Applu a Sony zůstala u vývoje procesorů architektury Power v podstatě osamocená, se rozhodla tuto technologii nadále podporovat, a proto založila konsorcium OpenPower. To se mezitím změnilo v nadaci, která má už kolem 80 členů. IBM rozvíjí výukové a vzdělávací programy, které zájemce seznamují s možnostmi využívání Linuxu na platformě Power. Nadace se také stará o správu jádra, ovladačů a aplikací pro tuto architekturu. Nasazuje především komerční distribuce Red Hat, SUSE a Ubuntu, které podporu této architektury standardně zahrnují.
Z dalších řečníků můžeme zmínit například zástupce HP a Intelu, kteří kromě svých zkušeností s podporou open source představovali i své působení v oblasti cloudových služeb. Kromě cloudu je populárním působištěm Linuxu a open source technologie 3D tisku. Proto také na LinuxConu vystoupili zástupci společností Local Motors (3D tisk malosériových automobilů) nebo Makerbot (první komerční 3D tiskový systém využívající Linux).
Videa se záznamem jednotlivých vystoupení najdete na specializovaném kanálu na YouTube.
Fotografie z akce si pro změnu můžete prohlédnout na Flickru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: