Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 06:37
Nový vysoce komprimovaný souborový systém. Linux 2.5.45. Dokumentace kconfigu. Swap-Space Mini-Howto. Placení za opravy. Grafy vývoje jádra 2.5.
Do konference přišlo celkem 1927 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Davide Libenzi a Jens Axboe.
Phillip Lougher ohlásil:
První verze squashfs. Squashfs je vysoce komprimovaný souborový systém určený jen ke čtení. Používá kompresi zlib pro kompresi souborů, inodů a adresářů. Inody jsou velmi malé a všechny bloky jsou shlukovány pro minimalizaci režie dat. Jsou podporovány velikosti bloků od 4KB po 32 KB.
Squashfs je určen pro použití jako read-only filesystem, pro archivaci a pro embedded zařízení, kde je vyžadována malá režie. Najdete jej na adrese http://squashfs.sourceforge.net. Patch je dostupný pro jádro 2.4.19.
Samuel Flory se zeptal, jak se squashfs liší od existujícího projektu cramfs a Phillip vysvětlil:
Cramfs byl inspirací pro squashfs. Squashfs obecně dává lepší kompresi, podporu větších souborů a souborových systémů a obsahuje více informací v inodu.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.45 a napsal, že je v něm spousta změn, hlavně začlenění. Například Device mapper (LVM2), crypto/ipsec ze sítí, epoll a nový konfigurační systém. Velké věci. A spousta údržby, od různých architektur přes USB, ISDN a ALSA. Sloučení s verzemi od Andrewa a Alana ..
Aaron Lehmann poznamenal, že make oldconfig
a make
menuconfig
nyní závisejí na knihovně QT, což mu nedávalo smysl. Roman
Zippel zaslal patch, který řeší tuto chybu, aniž naruší xconfig. A poprosil
Linuse o začlenění.
Matthew Wilcox se zeptal na dokumentaci kconfigu, který byl nedávno přidán do jádra. Roman Zippel zaslal odkaz http://www.xs4all.nl/~zippel/lc/. Christoph Hellwig doporučil přidat do Documentation/kbuild/config-language.txt nové informace a Roman slíbil, že tak brzy učiní.
Randy Dunlap byl překvapen, když nenašel žádné mini-howto, které by pokrývalo swap a tak jedno vytvořil a zaslal na něj dočasný odkaz: http://www.xenotime.net/linux/swap-mini-howto.txt. Pár lidí bylo překvapeno, že nic takového skutečně neexistuje, jiní si návod přečetli a nabídli doplnění. Pár lidí doporučilo Linux Documentation Project jako správné místo, kam jej uložit.
Alan Cox zaslal patch a vysvětlil:
Čím dál více lidí se na mne obrací s tím, že hledají lidi, kteří by jim opravili za peníze chyby v Linuxu. Je jasné, že zaslání $1000 za opravu ovladače nebude fungovat, když se jedná o velké společnosti. A tak jsem se zeptal v konferenci linux-kernel a dostal jsem pár nabídek. Toto je seznam lidí, kterým můžete zaplatit, aby něco opravili. Seznam je řazen podle abecedy.
Linus Torvalds odpověděl:
Rád bych viděl explicitní požadavky po jednotlivcích nebo firmách (méně než X lidí) nebo jiný způsob, jak zaručit, že ta věc bude vyvážena a že nastavíme správná očekávání (od uživatelů i účastníků seznamu). Dále, je tato konference opravdu správným místem pro takový seznam, když vezmeme v úvahu, že neexistuje způsob, jak odstranit problematické záznamy z vypuštěných jader? Nebylo by lepší umístit jej na web a do jader jen přidat odkaz?
Alan odpověděl:
Správná poznámka. Rád to umístím na web. Rozdělení podle společností je také snadné, například na sekce Zajímáme se o kontrakty pod $1000, $10000, $100000, $1M.
Guillaume Boissiere zaslal odkazy na grafy znázorňující aktivitu vývojářů řady 2.5.
Je legrační sledovat, jak narůstá počet začleňování [merge] těsně před
zmrazením nových vlastností .
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.