Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 1927 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Davide Libenzi a Jens Axboe.
Phillip Lougher ohlásil:
První verze squashfs. Squashfs je vysoce komprimovaný souborový systém určený jen ke čtení. Používá kompresi zlib pro kompresi souborů, inodů a adresářů. Inody jsou velmi malé a všechny bloky jsou shlukovány pro minimalizaci režie dat. Jsou podporovány velikosti bloků od 4KB po 32 KB.
Squashfs je určen pro použití jako read-only filesystem, pro archivaci a pro embedded zařízení, kde je vyžadována malá režie. Najdete jej na adrese http://squashfs.sourceforge.net. Patch je dostupný pro jádro 2.4.19.
Samuel Flory se zeptal, jak se squashfs liší od existujícího projektu cramfs a Phillip vysvětlil:
Cramfs byl inspirací pro squashfs. Squashfs obecně dává lepší kompresi, podporu větších souborů a souborových systémů a obsahuje více informací v inodu.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.45 a napsal, že je v něm spousta změn, hlavně začlenění. Například Device mapper (LVM2), crypto/ipsec ze sítí, epoll a nový konfigurační systém. Velké věci. A spousta údržby, od různých architektur přes USB, ISDN a ALSA. Sloučení s verzemi od Andrewa a Alana ..
Aaron Lehmann poznamenal, že make oldconfig
a make
menuconfig
nyní závisejí na knihovně QT, což mu nedávalo smysl. Roman
Zippel zaslal patch, který řeší tuto chybu, aniž naruší xconfig. A poprosil
Linuse o začlenění.
Matthew Wilcox se zeptal na dokumentaci kconfigu, který byl nedávno přidán do jádra. Roman Zippel zaslal odkaz http://www.xs4all.nl/~zippel/lc/. Christoph Hellwig doporučil přidat do Documentation/kbuild/config-language.txt nové informace a Roman slíbil, že tak brzy učiní.
Randy Dunlap byl překvapen, když nenašel žádné mini-howto, které by pokrývalo swap a tak jedno vytvořil a zaslal na něj dočasný odkaz: http://www.xenotime.net/linux/swap-mini-howto.txt. Pár lidí bylo překvapeno, že nic takového skutečně neexistuje, jiní si návod přečetli a nabídli doplnění. Pár lidí doporučilo Linux Documentation Project jako správné místo, kam jej uložit.
Alan Cox zaslal patch a vysvětlil:
Čím dál více lidí se na mne obrací s tím, že hledají lidi, kteří by jim opravili za peníze chyby v Linuxu. Je jasné, že zaslání $1000 za opravu ovladače nebude fungovat, když se jedná o velké společnosti. A tak jsem se zeptal v konferenci linux-kernel a dostal jsem pár nabídek. Toto je seznam lidí, kterým můžete zaplatit, aby něco opravili. Seznam je řazen podle abecedy.
Linus Torvalds odpověděl:
Rád bych viděl explicitní požadavky po jednotlivcích nebo firmách (méně než X lidí) nebo jiný způsob, jak zaručit, že ta věc bude vyvážena a že nastavíme správná očekávání (od uživatelů i účastníků seznamu). Dále, je tato konference opravdu správným místem pro takový seznam, když vezmeme v úvahu, že neexistuje způsob, jak odstranit problematické záznamy z vypuštěných jader? Nebylo by lepší umístit jej na web a do jader jen přidat odkaz?
Alan odpověděl:
Správná poznámka. Rád to umístím na web. Rozdělení podle společností je také snadné, například na sekce Zajímáme se o kontrakty pod $1000, $10000, $100000, $1M.
Guillaume Boissiere zaslal odkazy na grafy znázorňující aktivitu vývojářů řady 2.5.
Je legrační sledovat, jak narůstá počet začleňování [merge] těsně před
zmrazením nových vlastností .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: