Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:07
Cestování po republice či okolních zemích už je dostupné a mnohé rodiny nebo skupiny přátel se na takovou cestu vydávají častěji než kdy dříve. O správný cíl a včasné dojetí se starají stále dokonalejší navigace GPS, jejichž systémy mohou ušetřit cestovatelům i hodiny strávené v kolonách a zácpách.
Představíme si jednak GPS navigace určené pro běžné použití v automobilu, jednak navigační aplikace, které využívají funkce chytrého telefonu nebo tabletu a dokáží s připojením na internet velmi mnoho, a to nejen vlastní navigaci po cestě, která byla vybrána navigací jako ta nejvhodnější.
Nejdříve se podívejme na navigace do auta a jejich možnosti. Zprvu je nutné si uvědomit, že GPS navigace slouží primárně pouze pro jeden účel, tedy pro použití ve voze, což může mít své výhody i nevýhody. Mnohdy do nich výrobci například nedají dostatečně velkou baterii pro delší výdrž, ale při zapojení v autě existuje možnost navigaci nabíjet, tudíž se tento problém prakticky vyřešil sám. Mnoho nových modelů navigací již podporuje češtinu, tudíž i starost o podporu lokálního jazyka také odpadá.
Nabídka navigací je dnes opravdu široká od těch nejlevnějších GPS navigací v cenách kolem 1 000 Kč, které sice zpravidla dokáží navést, kam uživatel potřebuje, ale bude muset oželet například aktualizace map, velké úložiště či paměť pro zapamatování oblíbených míst a tras, až po ty nejvyšší propracované modely v cenových relacích 8 až 9 tisíc Kč.
Jako nejdůležitější výrobce navigací, jejichž modely se pravidelně umísťují na předních příčkách různých hodnocení a testů, je třeba uvést navigace značky TomTom a Garmin. První zmíněná společnost vyvinula dokonce i vlastní navigační aplikaci, o které později. Pojďme si tedy stručně představit vybrané zástupce těchto značek nejprve model TomTom GO 510 World Lifetime. Uživatel s ní získá doživotní aktualizaci map, což rozhodně není k zahození a navíc má k dispozici rozsáhlé mapy nejen pro pár zemí v Evropě, ale celého světa – ideální pro opravdu náročné cestovatele. Pokud se svým vozem cestujete výhradně po Evropě a zejména po zemích EU, lze doporučit levnější model GPS navigace TomTom Start 25 Lifetime, která je jedním z nejlepších zařízení ve své třídě, a se kterou opět získáte doživotní aktualizace map Evropy zdarma. Konkurenční výrobce Garmin nabízí v této kategorii např. GPS navigaci Garmin nüvi 2597 Evropa Lifetime, jejíž rozsáhlé 8GB úložiště zajistí uchování velkého množství dat. Doživotní mapová podpora a pokrytí zemí Evropy je pak samozřejmostí, stejně jako čeština a hlasové i dotykové ovládání samotné navigace.
Většina novějších modelů navigací je vybavena USB kabelem pro nabíjení a připojení k počítači, integrovaným držákem, kompatibilitou s přijímači informací RDS-TMC o dopravní situaci a například i propracovaným systémem navádění přes jízdní pruhy, parkovacím asistentem, či předinstalovanými radary.
Chytré telefony mají pár nevýhod, s nimiž je třeba při použití ve vozidle počítat. Zaprvé menší odolnost vůči nárazům. Pokud telefon nesprávně připevníte, můžete přijít nejen o možnost jak se dostat se svým vozem do vytouženého cíle. Při pádu telefonu se totiž bohužel může poškodit samotné GPS v zařízení. Tyto problémy jsou u GPS navigací do auta, třeba těch výše zmiňovaných, vyřešeny odolností, držáky a zaměřením se pouze na jednu funkci, což u chytrých telefonů čekat nelze.
Na druhou stranu je v telefonu možnost využít mnohem více funkcí. Ať už jde o kvalitnější zvukový vstup i výstup, nebo o možnost si najít aplikace pro navigování dle svých představ a až následně si ji připlatit za potřebné služby. Všeobecně se můžeme bavit o šesti aplikacích, které opravdu stojí za to.
První z nich je aplikace TomTom GPS Navigation Traffic. Prakticky jde o předělaný systém z GPS navigace do aplikace a navíc uživateli umožňuje lepší funkcionalitu díky připojení k internetu. Za druhé zde máme Mapy.cz od českých vývojářů. Tuto aplikaci bychom mohli pochválit za kvalitní podání českého jazyka i navigaci po České republice včetně režimu offline, tj. bez připojení k internetu. Bohužel by však nebylo příliš moudré se s ní pouštět na příliš složité zahraniční cestování.
Google Mapy jsou již osvědčeným podpůrným asistentem na cestách. Nicméně nutnost připojení k internetu je trochu na obtíž zejména v zahraničí, kvůli cenám datového roamingu – offline verze totiž neexistuje a navigování je na tom podobně. Avšak za krátkou chvilku se vše potřebné stáhne do telefonu či tabletu a nadále již internetové připojení není potřeba. Mapy Nokia Here se osvědčily na výbornou a není si na co stěžovat. U aplikace Waze je třeba býti trochu ostražití. Je nutné si překontrolovat, kudy chcete jet a kudy vám aplikace nabízí jet. Nakonec zde máme aplikaci Sygic GPS s níž je cestování poměrně snadné, avšak její občasné kolísání a ztráta signálu GPS může trochu vadit, zvláště ve změti křižovatek.
To je vždy těžké, avšak do auta je přeci jen GPS navigace zpravidla lepší volbou. Mnohé modely nabízejí širokou škálu možností a dokáží uživateli vybrat velmi dobrou trasu. Navíc jejich odolnost jistě potěší a co si budeme povídat, o radarech měřících rychlost je jistě dobré vědět, že? Už je tedy pouze na vás, zda chcete investovat do kvality a mít při ruce společníka, který napoví i při obtížných dopravních situacích, nebo když se spokojíte s navigační aplikací zdarma v telefonu či tabletu.
3. ...a nejlépe zdarma, že?
To jsem nikde nepsal. Já si klidně za hardvér i připlatím, ale musím mít nad ním kontrolu. A ne, že si tam nemůžu nainstalova, co chci já, protože ten čur*k výrobce zamknul bootloader nebo drží pod pokličkou dokumentaci. A to nemluvím o případech, kdy mně naprosto sprostě špehuje...
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco? Mám pocit že naprostá většina potenciálních uživatelů má trochu jiné nároky.naprostá většina nechodí na abclinuxu.
Obvykle je to "aby to fungovalo" a jestli to má přístupný zdroják bude zajímat celkem bezvýznamnou část.pro běžného čtenáře abclinuxu je to naopak jedním ze zásadních bodů
OSM pro běžného uživatele taky není žádná výhra, to říkám jako spokojený uživatel. Běžný uživatel moc nadšený není když zjistí že v mapě chybí kus silnice a pár vesnic.to se mi ještě nestalo. naopak mám zkušenost, že OSM jsou daleko kvalitnější než jiné mapy (jak na tom je dnes seznam.cz nevím, protože tam, kde žiju, krade seznam od OSM).
První se na tu mapu snad podívám a příp. si porovnám map více.samozřejmě že se podívám zhruba kudy pojedu ale abych porovnával křižovatku po křižovatce to určitě ne stejně tak když vidím v náhledu trasy že mám jet nějakejma kotárama když vedle je dálnice, tak jedu podle sebe a ne podle navigace.
která nás autem štvala přes zasněžené horské sedlo asi 500 výškových metrů nad silnicí/průsmykemexistuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
existuje taková poučka: navigace je pomůcka, ne zákon
No shit, Sherlock.
Horší je, když kvůli tomu navigace nenaviguje a místo toho hlasitě protestuje, takže člověk musí řešit o věc víc (tj. umlčet ten krám).
jako žebysme v kapse nosili noteboučka s Debianem nebo tak něco?V kapse sice ne, ale v autě při cestách mimo místa, která znám, opravdu vozím sice ne notebook, ale malý netbook (s ARMem) s Debianem, plus nemapovou GPS od Garminu, kterou používam spíš jako logger (a abych našel místo, kde jsem auto zaparkoval).
3) až konečně někdo dodá na trh navigaci založenou na nějaké klasické linuxové distribuci, s veřejně přístupným kompletním zdrojovým kódem, která používá výhradně OSM databázi, umí navigaci offline a „nevolá domů“, taxe ozvěte.Navigací bych to nenazýval, ale výše uvedený požadavek splňuje nokia N900 a použití aplikace Marble a MoNav routing daemon. Lze použít OSM online, offline, no a pokud ti vadí hlas Kolibáče, tak si hlášky můžeš namluvit sám. Nijak sem neskoumal jestli Marbl volá domů nebo jinam, tuhle otázku neřeším.
kompletním zdrojovým kódempožadavek splňuje nokia N900
Fakt?
trosku mimo civilizaci
Bingo. Většina jsou zaprdění (malo)měšťáci. /s
opravdu nerozumimA rozumíte tomu, že mám jiné priority, které se neshodují s vašimi, takže mi tohle řešení prostě vyhovuje? S marblem a osm jsem se vždy dostal tam kam jsem potřeboval, tudíž nemám potřebu si pořizovat specializované nádobí od garmina, tomtoma a jiných výrobců.
co si budeme povídat, o radarech měřících rychlost je jistě dobré vědět, že?
Jaká náhoda, že třeba zrovna TomTom předával uživatelská data dále a pomáhal „pomáhat-a-chránit“ kasírovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.