Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:06

Týden na ScienceMag.cz: Třikrát světélkující inkoust

20. 5. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Třikrát světélkující inkoust  

Hyperloop One, oděv chlazený nanodrátky, 3D tisk, chytré boty s GPS navigací, jak ředitelé reagují na smrt kolegy, sebeklamy zadrátované v lidském mozku.

Společnost Nitemedia, vydavatel ABCLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

Potrubní pošta pro lidi, s maglevem

Proběhl další test dopravního systému Hyperloop One, zatím bez lidské posádky. Dočkáme se přepravy lidí v kapslích, které v potrubí za sníženého tlaku a na magnetickém polštáři dosáhnou rychlosti až 1 200 km/h? Vizionář Elon Musk je přesvědčen, že ano.

Nanotečkami proti padělkům

Fluorescence a další techniky, které mají rozlišit padělek od originálu, se logicky stávají stále komplikovanějšími. Nově byly vyvinuty uhlíkové nanotečky, které světélkují hned třemi různými způsoby. I když je samozřejmě otázka, proč by zrovna nanotečky měly být podvodníkům nějak speciálně nedostupné, samotný princip je šikovný: kombinuje se modré světlo, zelený dosvit a navíc dvoufotonová luminiscence.

Nový superpočítač

Fujitsu v Japonsku buduje třetí nejrychlejší superpočítač světa. Inovativní má být zejména technologie chlazení („hot water cooling“).

Chladivé nanodrátky

Pro „přenosné ledničky“ by se mohly využívat elektrokalorické materiály nové generace. Nejsou toxické, k provozu jim stačí bezpečné (= jen slabé) vnější elektrické pole a především se dají implementovat do oděvů a jiných ohebných struktur. Kdo tyto technologie využije (atlet? hasič? slévač?) a jaké zatím mají limity?

Sebevědomí absolventi

Absolventi českých VŠ podle průzkumu očekávají vyšší platy, než odpovídá situaci na trhu. Kupodivu ale jen relativně málo absolventů má v úmyslu zkoušet pracovat v IT, kde je finanční ohodnocení samozřejmě nadprůměrné.

Palivové články z GMO bakterií

Celosvětovou soutěž pro studenty středních škol Intel ISEF vyhrál projekt pro vývoj účinnějších mikrobiálních palivových článků. K přeměně organického odpadu na elektrickou energii se využívají geneticky modifikované bakterie Escherichia coli. Finále soutěže se účastnili i studenti/tky z ČR, jak dopadli?

Co je pro ředitele smrt

Hezká kuriozita – aneb co lze také publikovat ve vědeckém časopise. Výkonní ředitelé (CEO) firem prý po smrti svého kolegy/známého mají menší chuť do akvizic. Přitom má být odfiltrován vliv toho, že je zkrátka třeba na místo jmenovat někoho jiného a zajistit běžný chod firmy. Dokonce se i zkoumá, zda chuť do práce vezme ředitelům spíše postupná nebo náhlá smrt kolegy. Podrobnosti.

Všudypřítomný sebeklam

Když lidi necháte předpovídat náhodný jev, budou pochopitelně úspěšní s odpovídající pravděpodobností. Budeme-li se jich však ex-post ptát, co si mysleli, ukáže se, že téměř všichni hádají mnohem úspěšněji. Jde prý spíše o sebeklam než přímo o podvádění a zajímavé je zkoumat, jaké mechanismy v mozku za tím stojí (podrobnosti experimentu). Poznámka: Lidé samozřejmě situaci zpětně racionalizují, vysvětlují, proč se nějak rozhodli… Vyplývá z toho něco pro vývoj systémů umělé inteligence?

3D tiskárny od HP

Razantnější vstup na trh 3D tiskuoznámil další velký hráč: HP. Řešení HP mají být určena nejen pro tvorbu prototypů, ale i samotnou výrobu. Jaké produkty a návazný ekosystém chce HP nabídnout?

Chytré boty

Po chytrých náramcích a hodinkách přicházejí i chytré boty. Víceméně má jít o to, že boty se připojí k navigaci v telefonu a pomocí mechanických impulzů pak uživateli napovídají, aniž by musel sledovat samotný telefon. (Poznámka: Nemohly by boty třeba i samy zatáčet?)

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

21.5.2016 18:26 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Třikrát světélkující inkoust
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
(Poznámka: Nemohly by boty třeba i samy zatáčet?)
Top by to pak dopadlo jako v Červeném trpaslíkovi:
Peterson si jednou koupil boty s umělou inteligencí. Chytrý boty se jim říkalo. Byl to dobrej fór. I když jsi byl nadranej přímo jako dělo, vždycky tě dovedly domů. Jednou v Oslu ho ale podrazily a druhej den se probudil v Barmě. Ty boty pak nudilo chodit jenom z hospody každej večer. Prostě chtěly vidět kus světa ...
22.5.2016 14:27 pavel houser
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Třikrát světélkující inkoust
nojo, a ted jsou ty chytre boty v nebi, protoze se zabily v hloupem automobilu. kdyby jely samorizenym vozem, mohly tu jeste treba chodit s nami... chytra elektronika tu neni ani tak pro lidi, ale pro jinou chytrou elektroniku :-)
23.5.2016 14:10 andrej
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Třikrát světélkující inkoust
dakujem za link na scenare cerveneho trpaslika

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.