V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Společnost Nitemedia, vydavatel ABCLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Proběhl další test dopravního systému Hyperloop One, zatím bez lidské posádky. Dočkáme se přepravy lidí v kapslích, které v potrubí za sníženého tlaku a na magnetickém polštáři dosáhnou rychlosti až 1 200 km/h? Vizionář Elon Musk je přesvědčen, že ano.
Fluorescence a další techniky, které mají rozlišit padělek od originálu, se logicky stávají stále komplikovanějšími. Nově byly vyvinuty uhlíkové nanotečky, které světélkují hned třemi různými způsoby. I když je samozřejmě otázka, proč by zrovna nanotečky měly být podvodníkům nějak speciálně nedostupné, samotný princip je šikovný: kombinuje se modré světlo, zelený dosvit a navíc dvoufotonová luminiscence.
Fujitsu v Japonsku buduje třetí nejrychlejší superpočítač světa. Inovativní má být zejména technologie chlazení („hot water cooling“).
Pro „přenosné ledničky“ by se mohly využívat elektrokalorické materiály nové generace. Nejsou toxické, k provozu jim stačí bezpečné (= jen slabé) vnější elektrické pole a především se dají implementovat do oděvů a jiných ohebných struktur. Kdo tyto technologie využije (atlet? hasič? slévač?) a jaké zatím mají limity?
Absolventi českých VŠ podle průzkumu očekávají vyšší platy, než odpovídá situaci na trhu. Kupodivu ale jen relativně málo absolventů má v úmyslu zkoušet pracovat v IT, kde je finanční ohodnocení samozřejmě nadprůměrné.
Celosvětovou soutěž pro studenty středních škol Intel ISEF vyhrál projekt pro vývoj účinnějších mikrobiálních palivových článků. K přeměně organického odpadu na elektrickou energii se využívají geneticky modifikované bakterie Escherichia coli. Finále soutěže se účastnili i studenti/tky z ČR, jak dopadli?
Hezká kuriozita – aneb co lze také publikovat ve vědeckém časopise. Výkonní ředitelé (CEO) firem prý po smrti svého kolegy/známého mají menší chuť do akvizic. Přitom má být odfiltrován vliv toho, že je zkrátka třeba na místo jmenovat někoho jiného a zajistit běžný chod firmy. Dokonce se i zkoumá, zda chuť do práce vezme ředitelům spíše postupná nebo náhlá smrt kolegy. Podrobnosti.
Když lidi necháte předpovídat náhodný jev, budou pochopitelně úspěšní s odpovídající pravděpodobností. Budeme-li se jich však ex-post ptát, co si mysleli, ukáže se, že téměř všichni hádají mnohem úspěšněji. Jde prý spíše o sebeklam než přímo o podvádění a zajímavé je zkoumat, jaké mechanismy v mozku za tím stojí (podrobnosti experimentu). Poznámka: Lidé samozřejmě situaci zpětně racionalizují, vysvětlují, proč se nějak rozhodli… Vyplývá z toho něco pro vývoj systémů umělé inteligence?
Razantnější vstup na trh 3D tiskuoznámil další velký hráč: HP. Řešení HP mají být určena nejen pro tvorbu prototypů, ale i samotnou výrobu. Jaké produkty a návazný ekosystém chce HP nabídnout?
Po chytrých náramcích a hodinkách přicházejí i chytré boty. Víceméně má jít o to, že boty se připojí k navigaci v telefonu a pomocí mechanických impulzů pak uživateli napovídají, aniž by musel sledovat samotný telefon. (Poznámka: Nemohly by boty třeba i samy zatáčet?)
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
(Poznámka: Nemohly by boty třeba i samy zatáčet?)Top by to pak dopadlo jako v Červeném trpaslíkovi:
Peterson si jednou koupil boty s umělou inteligencí. Chytrý boty se jim říkalo. Byl to dobrej fór. I když jsi byl nadranej přímo jako dělo, vždycky tě dovedly domů. Jednou v Oslu ho ale podrazily a druhej den se probudil v Barmě. Ty boty pak nudilo chodit jenom z hospody každej večer. Prostě chtěly vidět kus světa ...