Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 01:12
Nositelná elektronika by mohla sdílet nejen data, ale i energii. Biotechnologie a beton. Lidské orgány pěstované v prasatech. Pití piva a vína ze skla vs neprůhledné keramiky. Kovová pěna a jak čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Biotechnologie se mohou zajímavě uplatnit i při výrobě tak tradičního materiálu, jako je beton. Přesněji řečeno železobeton. Strukturu narušovanou slanou vodou lze lepit bakteriemi. Konkrétně jde o alkalofilní bakterie Bacillus pasteurii. Do betonu se jim přidá škrob a po aktivaci vytvářejí kalcit, kterým se trhliny zacelí.
Chodíme oblepeni čím dál větším množství elektroniky – smartphony, hodinky, náramky a další wearables, internet věcí. Proč by za těchto okolností spolu zařízení nemohla sdílet nejen data, ale i energii? Konkrétní technologií by bylo napájení indukcí. Samozřejmě – dochází přitom ke ztrátám a otázkou je, zda lidé/trh o podobnou funkci stojí. To se musí zkusit. Jsou zde i další otázky, ohebnost indukčních cívek, stínění lidského těla…
Jak vyřešit záhadu temné hmoty? Možná se nachází v prvotních černých dírách na okrajích galaxií. Tyto útvary by podle nové teorie mohly vzniknout krátce po velkém třesku. Tím by se vyřešila hádanka, proč je v galaxiích více hmoty, než pozorujeme. Ale samozřejmě – že by to bylo takhle jednoduché?
Drony mohou být nejen praktickou technologií, ale také součástí tanečních přehlídek.
Podle šéfa Amazonu Bezose je budoucnost v kosmických průmyslových zónách. Těžký průmysl náročný na energii by se mohl přestěhovat na oběžnou dráhu.
Velmi pokročilá technologie, současně etické otázky: pěstování lidských orgánů v prasatech. Ovšem etické námitky směřují vůči tomu, že prasata by se chovala (např.) s lidskými játry a tudíž z lidských kmenových buněk. Kritikům vadí, aby náhodou nemohla vzniknout struktura typu lidského mozku (z jater?). Přitom pro prasečí játra se prasata chovají, čili odpor lze brát i jako pokrytecký či nábožensky motivovaný.
Pivo a víno se dlouho pily bez toho, že by lidé viděli barvu nápoje, tedy z neprůhledné keramiky. Jak to ovlivňovalo výrobu těchto nápojů i degustační zážitky? Podíváme se na dějiny skla.
Materiálem budoucnosti by se mohly stát zpěněné kovy. Kovové pěny mají malou hustotu, hodí se tedy pro automobilový průmysl. Příslušné výzkumy podporuje Technologická agentura ČR.
Na úrovni EU-zbytek světa se mají začít rušit cla na vývoz a dovoz hi-tech produktů, do čehož se zařazují herní konzole, navigační systémy, televizní i dotykové obrazovky, ale i přístroje pro magnetickou rezonanci či satelity. Podrobnější informace.
„Ověřili jsme si, že náš software je schopen vyřešit rovnice se 124 miliardami neznámých na více než 17 500 výpočetních uzlech (tj. na více než 280 000 výpočetních jádrech) v řádech několika minut,“ uvádějí vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations. Úloha nebyla řešena na ostravském počítači Salomon, ale na Titanu, aktuálně druhém nejvýkonnějším superpočítači světa.
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.