abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:44 | Nová verze

    Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 00:11 | Nová verze

    Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 19:22 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    27.5. 10:44 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    26.5. 23:55 | Zajímavý článek

    Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.5. 22:55 | Nová verze

    Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 18:00 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 16:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (55%)
     (31%)
     (8%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 149 hlasů
     Komentářů: 12, poslední včera 18:42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota, drony a superpočípače

    10. 6. 2016 | Redakce | Různé | 2369×

    Nositelná elektronika by mohla sdílet nejen data, ale i energii. Biotechnologie a beton. Lidské orgány pěstované v prasatech. Pití piva a vína ze skla vs neprůhledné keramiky. Kovová pěna a jak čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa.

    Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

    Železobeton lepený bakteriemi

    Biotechnologie se mohou zajímavě uplatnit i při výrobě tak tradičního materiálu, jako je beton. Přesněji řečeno železobeton. Strukturu narušovanou slanou vodou lze lepit bakteriemi. Konkrétně jde o alkalofilní bakterie Bacillus pasteurii. Do betonu se jim přidá škrob a po aktivaci vytvářejí kalcit, kterým se trhliny zacelí.

    Sdílet energii

    Chodíme oblepeni čím dál větším množství elektroniky – smartphony, hodinky, náramky a další wearables, internet věcí. Proč by za těchto okolností spolu zařízení nemohla sdílet nejen data, ale i energii? Konkrétní technologií by bylo napájení indukcí. Samozřejmě – dochází přitom ke ztrátám a otázkou je, zda lidé/trh o podobnou funkci stojí. To se musí zkusit. Jsou zde i další otázky, ohebnost indukčních cívek, stínění lidského těla…

    Temná hmota

    Jak vyřešit záhadu temné hmoty? Možná se nachází v prvotních černých dírách na okrajích galaxií. Tyto útvary by podle nové teorie mohly vzniknout krátce po velkém třesku. Tím by se vyřešila hádanka, proč je v galaxiích více hmoty, než pozorujeme. Ale samozřejmě – že by to bylo takhle jednoduché?

    Drony tančí

    Drony mohou být nejen praktickou technologií, ale také součástí tanečních přehlídek.

    Průmysl na oběžné dráze

    Podle šéfa Amazonu Bezose je budoucnost v kosmických průmyslových zónách. Těžký průmysl náročný na energii by se mohl přestěhovat na oběžnou dráhu.

    Transplantace, prasata a lidi

    Velmi pokročilá technologie, současně etické otázky: pěstování lidských orgánů v prasatech. Ovšem etické námitky směřují vůči tomu, že prasata by se chovala (např.) s lidskými játry a tudíž z lidských kmenových buněk. Kritikům vadí, aby náhodou nemohla vzniknout struktura typu lidského mozku (z jater?). Přitom pro prasečí játra se prasata chovají, čili odpor lze brát i jako pokrytecký či nábožensky motivovaný.

    Jak lidé ovládli sklo

    Pivo a víno se dlouho pily bez toho, že by lidé viděli barvu nápoje, tedy z neprůhledné keramiky. Jak to ovlivňovalo výrobu těchto nápojů i degustační zážitky? Podíváme se na dějiny skla.

    Kovové pěny

    Materiálem budoucnosti by se mohly stát zpěněné kovy. Kovové pěny mají malou hustotu, hodí se tedy pro automobilový průmysl. Příslušné výzkumy podporuje Technologická agentura ČR.

    Rušení cel

    Na úrovni EU-zbytek světa se mají začít rušit cla na vývoz a dovoz hi-tech produktů, do čehož se zařazují herní konzole, navigační systémy, televizní i dotykové obrazovky, ale i přístroje pro magnetickou rezonanci či satelity. Podrobnější informace.

    Čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa

    „Ověřili jsme si, že náš software je schopen vyřešit rovnice se 124 miliardami neznámých na více než 17 500 výpočetních uzlech (tj. na více než 280 000 výpočetních jádrech) v řádech několika minut,“ uvádějí vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations. Úloha nebyla řešena na ostravském počítači Salomon, ale na Titanu, aktuálně druhém nejvýkonnějším superpočítači světa.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.