Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 15:31
Svobodná vůle. Výroba speciálních polymerů v papiňáku. Psi, fyzika a orientace. Nové pevné elektrolyty pro baterie. Nová laboratoř je nejtišším místem v ČR. Druhá nejbližší exoplaneta v obyvatelné zóně. Robotizace a pracovní trh, algoritmy pro průmysl 4.0, 50 let od smrti Jaroslava Heyrovského.
Měli odmítnout předpoklad, že činy jsou buď svobodné, nebo nesvobodné, buď dobrovolné, nebo nedobrovolné. Mnohé jednání se odehrává někde v šedé zóně mezi tím. Máme např. různá nutkání a tiky, která ovládáme – ovšem jen částečně.
Poznámka PH: Mnohem přesvědčivější mi ovšem přijde jiná kniha stejného vydavatele od Sama Harrise, kde se přesvědčivě argumentuje, proč svobodná vůle nemůže existovat. Viz např. úryvek: Iluze svobodné vůle.
Speciální polymery jsou materiály užitečné tam, kde je potřeba vysoká odolnost vůči okolním podmínkám. Překážkou v jejich rozšíření byla tradičně náročnost výroby. Napodobováním procesů probíhajících v hlubokých vrstvách Země se podařilo tuto výrobu značně zjednodušit. Stačí k tomu voda a zařízení ze všeho nejvíce připomínající mikrovlnný tlakový hrnec.
Mnoho experimentů se psy vede k fascinujícím výsledkům, pojďme se pro změnu podívat na obor, v němž selhávají. Fyzika. A kupodivu také orientace. Možná jste si všimli, jak se psi jsou schopni zaplést do vodítka… A jak je to s málem zázračnými případy typu Lassie, kdy ztracený pes našel cestu domů, případně se přemístil přes půl světa?
Jako nadějní kandidáti pro budoucí pevné elektrolyty Li-Ion baterií vyšly polymery na bázi Lewisových kyselin (tedy „kyselých“ sloučenin, které neobsahují vodík), které oproti PEO vedou rychleji kationty lithia.
Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu, v němž se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz a ovlivnění probíhajícího měření (můžeme tedy měřit přesně míru hluku prostě jako množství tepla).
Seznam blízkých „obyvatelných“ planet se rozšířil o GJ 273b, která se nachází asi 12,4 světelných let od nás. Jedná se o druhou nejbližší potenciálně obyvatelnou planetu hned po Proximě b. Planeta v souhvězdí Malého psa dostává od své hvězdy asi o třetinu více energie než Země od Slunce.
ABSL: Roboti práci neberou, ale mění. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu ABSL, zavádění robotické automatizace do firem ovlivňuje lidské zdroje jinak, než napovídaly předpovědi expertů.
Algoritmy pro Průmysl 4.0 mají pocházet z tržišť. Aby bylo možné vytvářet novou přidanou hodnotu a skutečné inovace, budou třeba nové algoritmy, tvrdí alespoň Gartner.
50. výročí úmrtí Jaroslava Heyrovského, který dosud jako jediný přivezl do naší vlasti Nobelovu cenu za jeden ze tří přírodovědných oborů.
Téměř každý druhý elektronový mikroskop ve světě nese českou stopu. Projekt Elektronová mikroskopie byl podpořen dotací přes sto padesát sedm milionů korun.
VUT otevře laboratoře 3D tisku i středoškolákům. Do letošního ročníku soutěže se přihlásila více než stovka účastníků z celé ČR.
Na Sibiři se moc nemigrovalo. DNA extrahovaná z ostatků dvou žen nalezených na ruském Dálném východě ukazuje na velkou genetickou podobnost mezi tehdejší a současnou populací severovýchodní Asie.
Mimořádně příznivý návrat komety 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Rok 2017 nabízí příznivý návrat hned dvou výrazných komet objevených československými astronomy.
Podle analýzy DNA přišel přejetý vlk až z Karpat. Zvíře tak pravděpodobně urazilo z místa svého narození několik set kilometrů.
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.