Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Měli odmítnout předpoklad, že činy jsou buď svobodné, nebo nesvobodné, buď dobrovolné, nebo nedobrovolné. Mnohé jednání se odehrává někde v šedé zóně mezi tím. Máme např. různá nutkání a tiky, která ovládáme – ovšem jen částečně.
Poznámka PH: Mnohem přesvědčivější mi ovšem přijde jiná kniha stejného vydavatele od Sama Harrise, kde se přesvědčivě argumentuje, proč svobodná vůle nemůže existovat. Viz např. úryvek: Iluze svobodné vůle.
Speciální polymery jsou materiály užitečné tam, kde je potřeba vysoká odolnost vůči okolním podmínkám. Překážkou v jejich rozšíření byla tradičně náročnost výroby. Napodobováním procesů probíhajících v hlubokých vrstvách Země se podařilo tuto výrobu značně zjednodušit. Stačí k tomu voda a zařízení ze všeho nejvíce připomínající mikrovlnný tlakový hrnec.
Mnoho experimentů se psy vede k fascinujícím výsledkům, pojďme se pro změnu podívat na obor, v němž selhávají. Fyzika. A kupodivu také orientace. Možná jste si všimli, jak se psi jsou schopni zaplést do vodítka… A jak je to s málem zázračnými případy typu Lassie, kdy ztracený pes našel cestu domů, případně se přemístil přes půl světa?
Jako nadějní kandidáti pro budoucí pevné elektrolyty Li-Ion baterií vyšly polymery na bázi Lewisových kyselin (tedy „kyselých“ sloučenin, které neobsahují vodík), které oproti PEO vedou rychleji kationty lithia.
Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu, v němž se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz a ovlivnění probíhajícího měření (můžeme tedy měřit přesně míru hluku prostě jako množství tepla).
Seznam blízkých „obyvatelných“ planet se rozšířil o GJ 273b, která se nachází asi 12,4 světelných let od nás. Jedná se o druhou nejbližší potenciálně obyvatelnou planetu hned po Proximě b. Planeta v souhvězdí Malého psa dostává od své hvězdy asi o třetinu více energie než Země od Slunce.
ABSL: Roboti práci neberou, ale mění. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu ABSL, zavádění robotické automatizace do firem ovlivňuje lidské zdroje jinak, než napovídaly předpovědi expertů.
Algoritmy pro Průmysl 4.0 mají pocházet z tržišť. Aby bylo možné vytvářet novou přidanou hodnotu a skutečné inovace, budou třeba nové algoritmy, tvrdí alespoň Gartner.
50. výročí úmrtí Jaroslava Heyrovského, který dosud jako jediný přivezl do naší vlasti Nobelovu cenu za jeden ze tří přírodovědných oborů.
Téměř každý druhý elektronový mikroskop ve světě nese českou stopu. Projekt Elektronová mikroskopie byl podpořen dotací přes sto padesát sedm milionů korun.
VUT otevře laboratoře 3D tisku i středoškolákům. Do letošního ročníku soutěže se přihlásila více než stovka účastníků z celé ČR.
Na Sibiři se moc nemigrovalo. DNA extrahovaná z ostatků dvou žen nalezených na ruském Dálném východě ukazuje na velkou genetickou podobnost mezi tehdejší a současnou populací severovýchodní Asie.
Mimořádně příznivý návrat komety 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Rok 2017 nabízí příznivý návrat hned dvou výrazných komet objevených československými astronomy.
Podle analýzy DNA přišel přejetý vlk až z Karpat. Zvíře tak pravděpodobně urazilo z místa svého narození několik set kilometrů.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: