Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 17:27
Stav vydání jádra. „Drhnutí“ a oprava souborového systému XFS za chodu.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 16. května 2018
Současné vývojové jádro je 4.17-rc5, vydané 13. května. Linus řekl: „Myslím, že jsme na tom docela dobře. Ale prosím, pokračujte v testování, aby nám nic neuniklo.“
Stabilní aktualizace: 4.16.9, 4.14.41, 4.9.100, 4.4.132 a 3.18.109 byly vydány 16. května.
XFS online filesystem scrubbing and repair. Jake Edge. 16. května 2018
V rámci části Summitu o úložištích, souborových systémech a správě paměti 2018 věnované souborovým systémům hovořil Darrick Wong o funkcích „drhnutí“ (scrubbing) a oprav za chodu, na kterých pracoval. Primárně cílil na XFS, ale současně se věnoval i práci na „drhnutí“ ext4. Mezi tím, co chtěl probrat, byla možnost standardizovat některá z těchto rozhraní napříč různými typy souborových systémů.
„Drhnutí“ souborového systému je činnost, jejímž cílem je typicky průběžně hledat poškozená data tak, že se pravidelně čtou data na disku. Oprava za chodu se pak snaží vyřešit nalezené problémy použitím redundantních informací (nebo metadat, která jde vypočíst z jiných informací) uložených jinde v souborovém systému. Jak je popsáno ve Wongově řadě patchů, „drhnutí“ i opravy se převážně zabývají metadaty souborového systému, ačkoliv „drhnutí“ (a oprava, je-li možná) datových extentů je také podporováno. Wong řekl, že XFS nyní podporuje „drhnutí“ za chodu, ale možnost oprav za chodu zatím chybí.
Btrfs podporuje „drhnutí“ za chodu a ext4 se má časem přidat. Wonga zajímalo, zda by nešlo vytvořit společné rozhraní v uživatelském prostoru. Ted Ts'o řekl, že by se hodilo ujasnit si, co je cílem a jaké jsou požadavky na takový nástroj. Zeptal se, jestli jediná úloha v cronu má drhnout všechny souborové systémy, nebo by ext4 a XFS měly mít samostatné záznamy v crontabu. Cílem by samozřejmě mělo být usnadnit správcům systémů život.
Chris Mason vznesl téma kontrol CRC, který souborové systém provádějí dnes. Když tyto kontroly selžou, každý souborový systém zaznamená svá vlastní oznámení do dmesg
. Není v tom žádná konzistence. Wong doporučil, aby Btrfs uživatelskému prostoru vracel chybový stav „souborový systém poškozen“ (filesystem corrupt), jako to dělají ext4 a XFS, ale Mason namítl, že chyby CRC se najdou i jindy než při „drhnutí“ souborového systému.
Kent Overstreet řekl, že disponuje frameworkem, který se dá použít pro dlouhodobě běžící úlohy v jádře. Vrací deskriptor souboru, který se dá použít ke sledování dané úlohy. Wong reagoval, že „drhnutí“ XFS spočívá v mnoha příkazech ioctl()
volaných z uživatelského prostoru. S tím bude složitější se podle Overstreeta vypořádat. Josef Bacik dodal, že Btrfs se podobá XFS, ale mít jediný deskriptor souboru by mohlo být lepší.
Dave Chinner se zajímal, jestli je možné mít k dispozici jediný příkaz k „drhnutí“ libovolného souborového systému, aby si uživatelé nemuseli pamatovat postupy pro různé typy. Nikdo proti této myšlence nic nenamítal, ale zabere nějaký čas, než se tam dostaneme.
Když se najdou chyby v datech, řekl Ric Wheeler, někteří uživatelé nemusejí zrovna toužit po tom, aby se je souborový systém snažil opravit. Mohli by místo toho chtít pouze jméno dotčeného souboru, aby si mohli jednoduše stáhnout kopii z jiného serveru. To by vyžadovalo mapování bloků zpět na cestu. Wheeler dodal, že podle jedné nedávné publikace SSD sice vydrží podstatně déle než rotační úložná média, časem je provází je však mnohem více chyb (řádově 10–15× víc) než rotační média. Takže tyto chyby se časem stanou častějšími.
Další věc, kterou je nutné standardizovat, řekl Mason, je priorita I/O, s níž tyto skenovací nástroje poběží.
Wong navrhl začít jednoduchým společným rozhraním pro „drhnutí“, které se zachová patřičně pro každý typ souborového systému. To by pouze hlásilo, zda metadata obsahují chyby a zda data obsahují chyby. Správci by se pak mohli rozhodnout, jak chyby opravit. Chinner řekl, že je potřeba sjednotit, jaké chyby budou vráceny, ale Wong navrhl pro začátek použít něco jednoduchého jako 0 pro OK a 1 pro oznámení chyby, a tedy že by se správce systému měl podívat do logů, aby se dozvěděl více. Našla se všeobecná shoda, že to je rozumný výchozí bod, ačkoliv Ts'o varoval, že časem bude potřeba jednotlivé části na více úrovních sjednotit.
Proč tenhle šlendriján tady redakce trpí???
Protože to není SPD Tomia Okamury, aby banovala diskutující, ani když jde o Petra Tomáška.
Dlouhou dobu jsem se snažil zde pomoci konstruktivní kritikou poukazováním na překladatelské chyby, nicméně to je jako by člověk hrách na stěnu házel...Máte preklep v slove hroch.
Když tyto kontroly selhají, každý souborový systém zaznamená svá vlastní oznámení do dmesg. N... tak se pak vubec nedivim ostre kritice.
A oslovil si niekoho z portálu s otázkou kam máš prispieť?Otazka zni proc to delat kdyz by byla investice pouzita na takovyhle vysledky. Heled Petre Golisi, ty bys sponzoroval neco co evidentne nefunguje? A proc bys to delal? Jsou startupy ktery i z tezby BTC financuji. Maji smysl. Tohle smysl skutecne nema.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.