Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:48

Týden na ScienceMag.cz: Magnetické ruthenium

1. 6. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Magnetické ruthenium  

Mohou elektromobily za dražší baterie pro elektroniku? Auta řízená jako letadla. Zajímavosti o čísle Pí. Energie vakua a Higgsův boson. Planeta Devět, chytré tapety s grafenem.

Pí jako hračka

Asi jeden z nejzvláštnějších výtvorů vyznavačů kultu? je vyhledávač, který najde jakoukoli posloupnost čísel v desetinném rozvoji ?. Pokud někoho zajímá, kde se v rozvoji ? nachází například jeho datum narození, stačí si otevřít Pi Search Page. Jakmile zadáte číslo, dozvíte se, jestli a kde se nachází v prvních 200 milionech číslic ? A jaká je pravděpodobnost, že datum narození v různých formátech bude vůbec v rozvoji Pí nalezena?

Čtvrtý feromagnetický prvek

Ruthenium (Ru) je po železu, kobaltu a niklu čtvrtým prvkem, který je feromagnetický i při pokojové teplotě. Díky tomu by tento prvek mohl najít uplatnění např. v počítačových discích a pamětech na bázi spintroniky, v elektromotorech nebo senzorech. Samozřejmě musí jít o speciální formu ruthenia, jinak by se na to přišlo už dávno…

Elektromobily způsobují nedostatek baterií

Baterie na trhu chybí, většinu produkce totiž spolkne Tesla. Nouze o suroviny žene ceny nahoru, nedokončená Gigafactory společnosti Tesla zatím produkuje necelou třetinu plánované výroby, a proto Tesla absorbuje většinu produkce Panasonicu. Cena kobaltu se meziročně vyšplhala o 120 %. Akumulátory tak mohou na přechodnou dobu zdražit.

Do 10 let budeme auta řídit jako letadla

Princip drive by wire nastoupí dříve než samořízená auta. Nad vozem bude mít elektronika plnou kontrolu. Nový směr výzkumu koresponduje s trendem elektromobility a autonomních aut. Vojenské stíhačky a posléze i civilní dopravní letadla používají už desítky let systém řízení „fly by wire“ (FBW), při němž pilot neovládá přímo řídicí prvky letadla, nýbrž pouze vysílá impulzy do elektronické řídicí jednotky, která následně sama provádí manévry mnohem přesněji s ohledem na další parametry letu.

Energie vakua a supersymetrie

Myšlenka vakuové energie spočívá v tom, že existuje přírodní konstanta, která nám říká, kolik energie může obsahovat určitý objem zcela prázdného prostoru. Pokud je tato hodnota nenulová (neexistuje však žádný principiální důvod, proč by taková měla být), bude tato energie způsobovat zrychlování rozpínání vesmíru. (úryvek z knihy: Sean Carroll: Částice na konci vesmíru. Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa; pokračovaní předchozího úryvku)

Krátce

Extrémní asteroid může být další důkazem planety Devět. Astronomové objevili další objekt s podivnou dráhou.

Další evoluční trik virů – jak na více proteinů z jediného genu. Viry jsou schopny extrémně rychlé evoluce, vědci objevili další trik, který k tomu používají.

Posledních 90 let patří v Evropě k nejvlhčím. Pluviál v západní Evropě trvá už téměř 100 let. Naopak střední Evropa zažila prudký obrat k podmínkám sušším.

Protipožární chytré tapety s oxidem grafenu. Nově navržená chytrá tapeta je sama nehořlavá a šíření ohně brání i jinak: mj. obsahuje senzory s oxidem grafenu, které se aktivují ohněm, respektive jím vyvolanou změnou vodivosti.

3D tiskárny už v Česku tisknou ortézy.V ČR, která se stala první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200.

Největší lákadla čtvrtého Veletrhu vědy. Vystavovatelé představí padělatelské doupě, dům nanohrůzy i laserové bludiště.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.