abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Magnetické ruthenium

    1. 6. 2018 | Redakce | Různé | 1219×

    Mohou elektromobily za dražší baterie pro elektroniku? Auta řízená jako letadla. Zajímavosti o čísle Pí. Energie vakua a Higgsův boson. Planeta Devět, chytré tapety s grafenem.

    Pí jako hračka

    Asi jeden z nejzvláštnějších výtvorů vyznavačů kultu? je vyhledávač, který najde jakoukoli posloupnost čísel v desetinném rozvoji ?. Pokud někoho zajímá, kde se v rozvoji ? nachází například jeho datum narození, stačí si otevřít Pi Search Page. Jakmile zadáte číslo, dozvíte se, jestli a kde se nachází v prvních 200 milionech číslic ? A jaká je pravděpodobnost, že datum narození v různých formátech bude vůbec v rozvoji Pí nalezena?

    Čtvrtý feromagnetický prvek

    Ruthenium (Ru) je po železu, kobaltu a niklu čtvrtým prvkem, který je feromagnetický i při pokojové teplotě. Díky tomu by tento prvek mohl najít uplatnění např. v počítačových discích a pamětech na bázi spintroniky, v elektromotorech nebo senzorech. Samozřejmě musí jít o speciální formu ruthenia, jinak by se na to přišlo už dávno…

    Elektromobily způsobují nedostatek baterií

    Baterie na trhu chybí, většinu produkce totiž spolkne Tesla. Nouze o suroviny žene ceny nahoru, nedokončená Gigafactory společnosti Tesla zatím produkuje necelou třetinu plánované výroby, a proto Tesla absorbuje většinu produkce Panasonicu. Cena kobaltu se meziročně vyšplhala o 120 %. Akumulátory tak mohou na přechodnou dobu zdražit.

    Do 10 let budeme auta řídit jako letadla

    Princip drive by wire nastoupí dříve než samořízená auta. Nad vozem bude mít elektronika plnou kontrolu. Nový směr výzkumu koresponduje s trendem elektromobility a autonomních aut. Vojenské stíhačky a posléze i civilní dopravní letadla používají už desítky let systém řízení „fly by wire“ (FBW), při němž pilot neovládá přímo řídicí prvky letadla, nýbrž pouze vysílá impulzy do elektronické řídicí jednotky, která následně sama provádí manévry mnohem přesněji s ohledem na další parametry letu.

    Energie vakua a supersymetrie

    Myšlenka vakuové energie spočívá v tom, že existuje přírodní konstanta, která nám říká, kolik energie může obsahovat určitý objem zcela prázdného prostoru. Pokud je tato hodnota nenulová (neexistuje však žádný principiální důvod, proč by taková měla být), bude tato energie způsobovat zrychlování rozpínání vesmíru. (úryvek z knihy: Sean Carroll: Částice na konci vesmíru. Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa; pokračovaní předchozího úryvku)

    Krátce

    Extrémní asteroid může být další důkazem planety Devět. Astronomové objevili další objekt s podivnou dráhou.

    Další evoluční trik virů – jak na více proteinů z jediného genu. Viry jsou schopny extrémně rychlé evoluce, vědci objevili další trik, který k tomu používají.

    Posledních 90 let patří v Evropě k nejvlhčím. Pluviál v západní Evropě trvá už téměř 100 let. Naopak střední Evropa zažila prudký obrat k podmínkám sušším.

    Protipožární chytré tapety s oxidem grafenu. Nově navržená chytrá tapeta je sama nehořlavá a šíření ohně brání i jinak: mj. obsahuje senzory s oxidem grafenu, které se aktivují ohněm, respektive jím vyvolanou změnou vodivosti.

    3D tiskárny už v Česku tisknou ortézy.V ČR, která se stala první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200.

    Největší lákadla čtvrtého Veletrhu vědy. Vystavovatelé představí padělatelské doupě, dům nanohrůzy i laserové bludiště.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.