Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:40

Týden na ScienceMag.cz: Kouzla se spiny

15. 6. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kouzla se spiny  

Magnonový tranzistor a spintronické obvody. Přenášení prostorových tvarů optickými vlákny. Může životu ve vesmíru chybět fosfor? Budoucnost sítí 5G.

Nejdelší cesty na (země)kouli

Jaká je nejdelší možná cesta výhradně po souši nebo výhradně po moři? Po kouli to samozřejmě vychází jinak než na 2D mapě, však ani letadla nekopírují rovnoběžky.

Magnonová spintronika

Magnon dá pokládat za kvantovou spinovou vlnu, která při svém šíření převrací spiny. Tři nezávislé skupiny fyziků představily prvky, které by mohly vést k prakticky použitelným spintronickým obvodům. Nizozemští fyzici vytvořili zařízení, které nazvali „magnonový tranzistor“, čínští a němečtí vědci zase představili verze „magnonového ventilu“.

Internet a přírodní katastrofy

Specialisté z týmu Oracle Internet Intelligence upozornili během posledních více než 10 let na řadu klíčových událostí, které ovlivnily fungování internetu, mj. únosy protokolu BGP nebo poškození podmořských kabelů ponorkami. Nyní Oracle představuje webovou aplikaci Internet Intelligence Map. Tato mapa představuje způsob, jak sledovat fungování internetu a získat přehled o případných problémech a narušeních, ať už jsou důsledkem přírodních katastrof, státních zásahů nebo jiných příčin

Vzestup 5G a internet věcí přes mobilní sítě

Očekává se osminásobný nárůst mobilního datového provozu, který dosáhne téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Do roku 2023 bude k internetu věcí připojeno 3,5 miliardy mobilních zařízení. Severní Amerika bude průkopníkem zavádění 5G, všichni hlavní američtí operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019.

Multimodová optická vlákna a holografická endoskopie

Brněnští vědci představili nový typ vlákna přenášející obraz. Na rozdíl od jednomodových vláken mají multimodová širší jádro. Jejich informační kapacita je vyšší a mohou přenést celou řadu obrazových tvarů. Vlákno je tenčí než lidský vlas a má speciální index lomu. Využitelnost objevu vidí vědci především v lékařství, například jako náhradu biopsie. Nová endoskopie může projít tkání, aniž by ji výrazně narušila.

Krátce

Kepler zřejmě našel v hvězdokupě exoplanetu v obyvatelné zóně. Počet exoplanet v hvězdokupách není zatím příliš velký, takže objev každé nové vždy potěší.

Jak mravenci loví obří kořist. Mravenci kopou díry ve dřevě prožraném houbou. Kolem procházející kořist se třeba propadne…

Studie mapuje genotypy lidských papilomavirů. Díky poznatkům studie LIBUSE je šance na snížení výskytu rakoviny děložního čípku.

Na FJFI ČVUT mají třetí reaktor. Školní reaktor VR-1 je již více než 27 let pilířem jaderného vzdělávání v ČR a na Slovensku.

Nářečí strnadů pod lupou. Strnadí poněkud zlověstný popěvek „Kdyby si sedláčku chcíp!“ má mnoho podob.

Jupiter a jeho rudá skvrna. Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“.

Díry v hlavě: Komu šly nejlépe trepanace? Kdy a kde byly nejlepší vyhlídky na přežití? Proč se na trepanaci specializovali zrovna Inkové?

Fosfor může být pro život ve vesmíru nedostatkovým prvkem. Existují v tomto smyslu dobré a špatné supernovy?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.