Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Magnonový tranzistor a spintronické obvody. Přenášení prostorových tvarů optickými vlákny. Může životu ve vesmíru chybět fosfor? Budoucnost sítí 5G.
Jaká je nejdelší možná cesta výhradně po souši nebo výhradně po moři? Po kouli to samozřejmě vychází jinak než na 2D mapě, však ani letadla nekopírují rovnoběžky.
Magnon dá pokládat za kvantovou spinovou vlnu, která při svém šíření převrací spiny. Tři nezávislé skupiny fyziků představily prvky, které by mohly vést k prakticky použitelným spintronickým obvodům. Nizozemští fyzici vytvořili zařízení, které nazvali „magnonový tranzistor“, čínští a němečtí vědci zase představili verze „magnonového ventilu“.
Specialisté z týmu Oracle Internet Intelligence upozornili během posledních více než 10 let na řadu klíčových událostí, které ovlivnily fungování internetu, mj. únosy protokolu BGP nebo poškození podmořských kabelů ponorkami. Nyní Oracle představuje webovou aplikaci Internet Intelligence Map. Tato mapa představuje způsob, jak sledovat fungování internetu a získat přehled o případných problémech a narušeních, ať už jsou důsledkem přírodních katastrof, státních zásahů nebo jiných příčin
Očekává se osminásobný nárůst mobilního datového provozu, který dosáhne téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Do roku 2023 bude k internetu věcí připojeno 3,5 miliardy mobilních zařízení. Severní Amerika bude průkopníkem zavádění 5G, všichni hlavní američtí operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019.
Brněnští vědci představili nový typ vlákna přenášející obraz. Na rozdíl od jednomodových vláken mají multimodová širší jádro. Jejich informační kapacita je vyšší a mohou přenést celou řadu obrazových tvarů. Vlákno je tenčí než lidský vlas a má speciální index lomu. Využitelnost objevu vidí vědci především v lékařství, například jako náhradu biopsie. Nová endoskopie může projít tkání, aniž by ji výrazně narušila.
Kepler zřejmě našel v hvězdokupě exoplanetu v obyvatelné zóně. Počet exoplanet v hvězdokupách není zatím příliš velký, takže objev každé nové vždy potěší.
Jak mravenci loví obří kořist. Mravenci kopou díry ve dřevě prožraném houbou. Kolem procházející kořist se třeba propadne…
Studie mapuje genotypy lidských papilomavirů. Díky poznatkům studie LIBUSE je šance na snížení výskytu rakoviny děložního čípku.
Na FJFI ČVUT mají třetí reaktor. Školní reaktor VR-1 je již více než 27 let pilířem jaderného vzdělávání v ČR a na Slovensku.
Nářečí strnadů pod lupou. Strnadí poněkud zlověstný popěvek „Kdyby si sedláčku chcíp!“ má mnoho podob.
Jupiter a jeho rudá skvrna. Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“.
Díry v hlavě: Komu šly nejlépe trepanace? Kdy a kde byly nejlepší vyhlídky na přežití? Proč se na trepanaci specializovali zrovna Inkové?
Fosfor může být pro život ve vesmíru nedostatkovým prvkem. Existují v tomto smyslu dobré a špatné supernovy?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: