Portál AbcLinuxu, 30. května 2024 22:38

Týden na ScienceMag.cz: Grafenové elektrody s platinou

27. 7. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Grafenové elektrody s platinou  

Kolik je civilizací v naší Galaxii? Elektronika z 1D materiálů. Jak se loví drony. Auta řízená na dálku. Hackeři sledují také psy.

Platina s grafenem dokáže zázraky

Nové grafenové elektrody se dají implantovat do mozku jedna radost. Vědci z University of California v San Diegu zjistili, že nanočástice platiny snižují odpor (impedanci) grafenu až 100krát, a přitom skoro nemění průhlednost materiálu.

2D je moc, známe už i 1D materiály

Krystaly sloučenin typy ZrTe3 mají mít v 1D podobě vlastnosti, které výrazně předčí kovové vodiče a dosahuje parametrů, jichž se doposud podařilo dosáhnout pouze v grafenu nebo v uhlíkových nanotrubičkách. Proudovou hustotou předčí měď až 50krát. S miniaturizací tranzistorů by tak mohlo držet krok i jejich napájení.

Chytrý gel, který chodí pod vodou

3D gel připomínající hmotu kontaktních čoček je biompatibilní, obsahuje hodně vody (přes 70 %) a podobně jako tkáně v lidském těle je měkký, ale soudržný. Kromě vlastní hmoty nevyžaduje žádné další spoje, klouby ani jiné dodatečné součástky. „Robot“ se ovládá elektrickým polem.

Proč jsme (možná) jediná civilizace v Galaxii?

Trojice vědců z Oxfordu provedla další analýzu slavné Drakeovy rovnice, která popisuje pravděpodobnost inteligentního života. Cílem celé analýzy bylo samozřejmě opět vysvětlit Fermiho paradox. Závěr? Civilizací je prý buď hodně, nebo skoro žádná, sotva „tak akorát“. Kdyby bylo civilizací bylo hodně, asi bychom je všechny nepřehlédli, z čehož vyplývá…

Systém pro detekci a eliminaci dronů v zakázané oblasti

S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama potvrdí existenci nežádoucího dronu a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu.

Krátce

Kosmický dalekohled Chandra pozoroval srážku planet. U hvězdy RW Aur A jednou za pár let nebo desetiletí poklesne jasnost a to na týdny až měsíce.

Neznámá pražská archeologie Další upírské pohřebiště uprostřed Čech. Proč po přijetí křesťanství začaly pohřby s mincí pod jazyk?

Vitamínem B6 na zapamatování snů. Ve dvojitě slepém pokusu se ukázalo, že stačí 5 dní po sobě si vzít před spaním doplňky obsahující vysoké dávky (240 mg) vitamínu B6.

Překvapivé chování autonomních aut. Možnou alternativou ve vývoji autonomních automobilů mohli být vzdálení lidští operátoři, kteří by přebírali kontrolu nad vozidlem od autonomního systému v případě, kdy to neudělá sám řidič.

Před hackery nejsou v bezpečí ani domácí mazlíčci. Trackery, které postrádají základní bezpečnostní prvky, dávají kyberzločincům velkou šanci zmocnit se těchto přesných dat o momentální poloze psa. Vznikne nový typ počítačové kriminality?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.