V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Kolik je civilizací v naší Galaxii? Elektronika z 1D materiálů. Jak se loví drony. Auta řízená na dálku. Hackeři sledují také psy.
Nové grafenové elektrody se dají implantovat do mozku jedna radost. Vědci z University of California v San Diegu zjistili, že nanočástice platiny snižují odpor (impedanci) grafenu až 100krát, a přitom skoro nemění průhlednost materiálu.
Krystaly sloučenin typy ZrTe3 mají mít v 1D podobě vlastnosti, které výrazně předčí kovové vodiče a dosahuje parametrů, jichž se doposud podařilo dosáhnout pouze v grafenu nebo v uhlíkových nanotrubičkách. Proudovou hustotou předčí měď až 50krát. S miniaturizací tranzistorů by tak mohlo držet krok i jejich napájení.
3D gel připomínající hmotu kontaktních čoček je biompatibilní, obsahuje hodně vody (přes 70 %) a podobně jako tkáně v lidském těle je měkký, ale soudržný. Kromě vlastní hmoty nevyžaduje žádné další spoje, klouby ani jiné dodatečné součástky. „Robot“ se ovládá elektrickým polem.
Trojice vědců z Oxfordu provedla další analýzu slavné Drakeovy rovnice, která popisuje pravděpodobnost inteligentního života. Cílem celé analýzy bylo samozřejmě opět vysvětlit Fermiho paradox. Závěr? Civilizací je prý buď hodně, nebo skoro žádná, sotva „tak akorát“. Kdyby bylo civilizací bylo hodně, asi bychom je všechny nepřehlédli, z čehož vyplývá…
S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama potvrdí existenci nežádoucího dronu a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu.
Kosmický dalekohled Chandra pozoroval srážku planet. U hvězdy RW Aur A jednou za pár let nebo desetiletí poklesne jasnost a to na týdny až měsíce.
Neznámá pražská archeologie Další upírské pohřebiště uprostřed Čech. Proč po přijetí křesťanství začaly pohřby s mincí pod jazyk?
Vitamínem B6 na zapamatování snů. Ve dvojitě slepém pokusu se ukázalo, že stačí 5 dní po sobě si vzít před spaním doplňky obsahující vysoké dávky (240 mg) vitamínu B6.
Překvapivé chování autonomních aut. Možnou alternativou ve vývoji autonomních automobilů mohli být vzdálení lidští operátoři, kteří by přebírali kontrolu nad vozidlem od autonomního systému v případě, kdy to neudělá sám řidič.
Před hackery nejsou v bezpečí ani domácí mazlíčci. Trackery, které postrádají základní bezpečnostní prvky, dávají kyberzločincům velkou šanci zmocnit se těchto přesných dat o momentální poloze psa. Vznikne nový typ počítačové kriminality?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: