Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:26

Týden na ScienceMag.cz: Nové přístupy k umělé inteligenci

2. 12. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nové přístupy k umělé inteligenci  

I obyčejná voda stále umí překvapit. Budoucnost Internetu v číslech. Google Earth odhalil gigantické stavby – termitů. Modrý fosfor, laserový urychlovač a iontové motory. Epilepsie a teorie chaosu.

Voda: další podivnosti

Ionty H3O+ jsou prý kupodivu rychlejší než OH-, co z toho může vyplývat dalšího? Počítačové modely ukazují, že mezi oběma ionty prý existují asymetrie, což by se mohlo dát využít i v elektrochemii, např. při generování vodíku. Nejsilněji se tato asymetrie má projevovat ve stavu vody, který je podivný i z jiných důvodů – při 4 ºC.

Umělá inteligence se bude učit jazyk jako děti

Vědci z MITu zkusili přiblížit strojové učení tomu, jak si jazyk osvojují děti, hlavně tedy kombinovat vizuální a jazykovou informaci. Může to probíhat např. tak, že systém se učí věty na základě toho, jak lidé hovoří v určitých situacích na videu, eventuálně jak jiné videosekvence komentují. Digitální asistent využívající tuto metodu by se pak měl lépe přizpůsobit konkrétnímu prostředí – každý bude mít svého, personalizovaného konverzačního robota.

Mobilní aplikace sleduje zemětřesné roje v západních Čechách

Oblast severně od Chebu čas od času postihují zemětřesné roje, což je označení pro série zpravidla menších zemětřesení; silnější z nich bývají obyvateli okolních obcí pocítěna, nejsilnější mohou způsobit drobné škody. Zatím poslední zemětřesný roj proběhl v květnu 2018…

Symetrie a Higgsův boson pro začátečníky

Higgsův boson byl nalezen v roce 2012 jako poslední chybějící částice standardního modelu na urychlovači LHC. Objev této částice byl nezbytný pro vysvětlení samotné existence hmoty a potvrzení správnosti standardního modelu. (úryvek z knihy Kateřina Falk: Co je nového ve fyzice)

Internet v roce 2022: převaha videa

Očekává se 28 miliard připojených zařízení. V roce 2022 vznikne větší objem datového provozu než za předchozích 32 let. Globální objem provozu v IP sítích vzroste do roku 2022 na 396 exabytů za měsíc z 122 exabytů za měsíc v roce 2017. To představuje roční datový objem 4,8 zettabytů v roce 2022. (prognóza Cisco)

Krátce

Měl dalekohled Kepler dostat další palivo? V internetových diskusích se objevily nápady, že by se mělo Keplerovi dotankovat palivo. Bylo by to reálné?

Termití mohyly staré až 4000 let jsou vidět i na Google Earth. V savanách severovýchodní Brazílie na území velikostí srovnatelném s Velkou Británií se nachází velké množství termitích „mohyl“.

Modrý fosfor. Fosfor, to jsou úplné omalovánky. Ze školy si pamatujeme jistě alespoň modifikaci bílou a červenou, kromě toho ale existuje i fosfor fialový, černý, světle červený a teď je reportován i modrý.

Tóny fenoménu El Niño. Synchronizace vede ke vzniku extrémních projevů Jižní oscilace.

Fotosyntéza v červené. Biofyzici popsali funkci proteinu, jenž umožňuje mechům přežít ve slabém světle zastíněných lesů.

Jak molekulární nůžky stříhají RNA. Jak buněčná mašinérie pozná, co se má vystřihnout a co se má zachovat?

Jak starý je obří klon topolů? Největší žijící organismus světa. Jak klon v Utahu vznikl, je starý až 80 000 let?

Výsledky pitvy: vlčici nezabil divočák, ale spíš jiný vlk. Mrtvé zvíře bylo nalezeno koncem října u Hradčan nad Ploučnicí

Epileptické záchvaty jako extrém počasí. Teorie chaosu, kritické zpomalování a ztráta stability systémů. Epileptické záchvaty nepřicházejí jako blesk z čistého nebe.

Vodík a rentgenové záření. Ionizující záření ve vodě: Kvantový valčík protonu s elektrony.

ELIMAIA: laserový urychlovač pro léčbu nádorů. Ve výzkumném centru ELI Beamlines proběhlo otevření nového experimentálního zařízení ELIMAIA (ELI Multidisciplinary Applications of laser-Ion Acceleration). 

Iontové motory pro družice z Česka. Air-breathing iontový motor umožní družicím udržet svoji polohu na velmi nízké oběžné dráze.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.