Portál AbcLinuxu, 11. května 2024 03:43

Týden na ScienceMag.cz: Počítačová lingvistika se učí na Bibli

4. 1. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Počítačová lingvistika se učí na Bibli  

Enzym poslouchá rádio. 3D tisk pro ohňostroje. Shrnutí roku 2018 a hlavní trendy roku letošního: AI, topologické materiály. Nový unikátní laser v ELI BeamLines, novinky z astronomie…

Bible jako skvělý zdroj pro počítačové převody stylů

Bible byla přeložena do řady jazyků, takže představuje ideální sadu dat pro učení počítačových překladačů. Ale nejen to. Taktéž lze na jejím základě trénovat systémy pro úkoly subtilnější: převody mezi více formami téhož jazyka. A to jak mezi formami jazyka používanými v různých dobách, tak i mezi různými styly.

Vzdáleně řízený enzym

Enzym lze řídit pomocí rádiových vln. Stačí jej dostat do komplexu s magnetickými nanočásticemi, které se v důsledku záření zahřívají. Změna teploty pak může zrychlit příslušnou chemickou reakci, ve složitějším uspořádání ji také přepnout jiným směrem. Enzymy lze ovládat anpř. I světlem, to ale neprochází tkáněmi.

3D tisk výbušnin

Pyrotechnika, palivo do raket a další pevná paliva, obecně materiály, které dokáží rychle uvolnit velké množství energie, představují bezpečnostní riziko. 3D tisk by měl zaručit jejich přesné geometrické uspořádání, a bezpečnost tak zvýšit.

Rok 2018 ve vědě

Co vybrat jako hlavní trendy? Subjektivní tipy jsou následující: chatboty, supravodivost, topologické materiály.

Technologie roku 2019: hlasoví asistenti a AI v cloudu

Prognóza Deloitte: sítě 5G, 3D tisk, kvantové počítače, nasazování umělé inteligence. Hlasoví asistenti využívající umělou inteligenci (smart speakers), budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení v roce 2019. Jejich trh dosáhne hodnoty 7 miliard USD. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.

Krátce

Ten nejhorší rok (prý 536). Jaký rok by byl pro nás ten nejhorší – bráno podle pravděpodobnosti, že se nedožijeme jeho konce?

Zvířata z pravěkých obrazáren jsou prý souhvězdí a komety. Fascinace jevy na obloze dávno předchází hvězdě Betlémské i starověkým civilizacím. Astronomická symbolika v lidských výtvorech může být mnohem starší než Stonehenge.

Exoplanety typu Neptunu jsou všude. Podle kosmického dalekohledu Kepler jsou nejběžnějším typem exoplanet dle velikosti super-země a neptuni.

První testovací výstřely výkonového repetičního laseru L4. L4 v centru ELI Beamlines je technologicky nejvyspělejším výkonovým laserovým systémem na světě.

Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2019. Rok 2019 bude přát astronomickým úkazům, včetně dobrých pozorovacích podmínek pro několik meteorických rojů.

Archeologické objevy roku 2018. Nejstarší malby Homo sapiens, další „čáry“ v Nazce, neznámé asyrské město…

Orangutani prý dokáží hovořit o minulosti. Účinnost lidského jazyka spočívá v tom, že nepopisuje pouze bezprostřední realitu – přítomnost, ale i minulost, budoucnost a možnost (podmiňovací způsob). Jak jsou na tom naši příbuzní, konkrétně orangutani?

Unikátní systém Kepler-730: horký jupiter a jedna ještě bližší planeta. Co když okolo hvězdy obíhá kromě horkého jupiteru další planeta ještě blíže k hvězdě?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl
Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.