Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Enzym poslouchá rádio. 3D tisk pro ohňostroje. Shrnutí roku 2018 a hlavní trendy roku letošního: AI, topologické materiály. Nový unikátní laser v ELI BeamLines, novinky z astronomie…
Bible byla přeložena do řady jazyků, takže představuje ideální sadu dat pro učení počítačových překladačů. Ale nejen to. Taktéž lze na jejím základě trénovat systémy pro úkoly subtilnější: převody mezi více formami téhož jazyka. A to jak mezi formami jazyka používanými v různých dobách, tak i mezi různými styly.
Enzym lze řídit pomocí rádiových vln. Stačí jej dostat do komplexu s magnetickými nanočásticemi, které se v důsledku záření zahřívají. Změna teploty pak může zrychlit příslušnou chemickou reakci, ve složitějším uspořádání ji také přepnout jiným směrem. Enzymy lze ovládat anpř. I světlem, to ale neprochází tkáněmi.
Pyrotechnika, palivo do raket a další pevná paliva, obecně materiály, které dokáží rychle uvolnit velké množství energie, představují bezpečnostní riziko. 3D tisk by měl zaručit jejich přesné geometrické uspořádání, a bezpečnost tak zvýšit.
Co vybrat jako hlavní trendy? Subjektivní tipy jsou následující: chatboty, supravodivost, topologické materiály.
Prognóza Deloitte: sítě 5G, 3D tisk, kvantové počítače, nasazování umělé inteligence. Hlasoví asistenti využívající umělou inteligenci (smart speakers), budou nejrychleji rostoucí kategorií propojených IoT zařízení v roce 2019. Jejich trh dosáhne hodnoty 7 miliard USD. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.
Ten nejhorší rok (prý 536). Jaký rok by byl pro nás ten nejhorší – bráno podle pravděpodobnosti, že se nedožijeme jeho konce?
Zvířata z pravěkých obrazáren jsou prý souhvězdí a komety. Fascinace jevy na obloze dávno předchází hvězdě Betlémské i starověkým civilizacím. Astronomická symbolika v lidských výtvorech může být mnohem starší než Stonehenge.
Exoplanety typu Neptunu jsou všude. Podle kosmického dalekohledu Kepler jsou nejběžnějším typem exoplanet dle velikosti super-země a neptuni.
První testovací výstřely výkonového repetičního laseru L4. L4 v centru ELI Beamlines je technologicky nejvyspělejším výkonovým laserovým systémem na světě.
Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2019. Rok 2019 bude přát astronomickým úkazům, včetně dobrých pozorovacích podmínek pro několik meteorických rojů.
Archeologické objevy roku 2018. Nejstarší malby Homo sapiens, další „čáry“ v Nazce, neznámé asyrské město…
Orangutani prý dokáží hovořit o minulosti. Účinnost lidského jazyka spočívá v tom, že nepopisuje pouze bezprostřední realitu – přítomnost, ale i minulost, budoucnost a možnost (podmiňovací způsob). Jak jsou na tom naši příbuzní, konkrétně orangutani?
Unikátní systém Kepler-730: horký jupiter a jedna ještě bližší planeta. Co když okolo hvězdy obíhá kromě horkého jupiteru další planeta ještě blíže k hvězdě?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: