Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:40
Rizika vypínání autopilotů a co s tím. Bobule vína a plazma v obyčejné mikrovlnce. Podivný předmět ze zlatých drátků. Ve vesmíru chybí i běžná hmota.
Magnetický grafen nemá s grafenem po chemické stránce nic společného, jde o sulfid fosforito-železitý. Patří k tzv. van der Waalsovým materiálům (jako je grafit – tedy materiály se silnými kovalentními vazbami v rámci 1 vrstvy, ale jen slabými vazbami mezi vrstvami). Je znám od 60. let, větší pozornost ovšem vzbudila až později jeho 2D forma. Ta se svými vlastnostmi podobá grafenu, materiál je ovšem navíc feromagnetický. Z toho se odvozuje možné využití pro budoucí paměti, respektive obecně ve spintronice.
Asi třetina běžné hmoty ve vesmíru chybí, respektive ji neumíme najít. Záhada se (asi) nijak netýká hmoty temné ani temné energie; jde o to, že byly provedeny výpočty odhadující množství hmoty krátce po velkém třesku. Z této hmoty se za miliardy let staly hvězdy/planety/černé díry, dále mezihvězdný prach a plyn. Problém spočívá v tom, že když spočítáme hmotu dnes pozorovanou, třetina z hodnoty předpokládané pro raný vesmír schází.
Co se stane, pokud molekuly proslulého fullerenu C60 (buckyballs, „kopací míč“) nasypeme na zvlněné vrstvy neméně známého grafenu? Grafen bude na místě zvlnění fungovat jako zip, takže molekuly fullerenu se seřadí pěkně za sebe, namísto toho, aby se na grafenovém povrchu rozptýlily náhodně.
Mají-li lidé pocit, že automatický systém funguje nesprávně, mohou se pokusit převzít nad systémem kontrolu, nebo automatické ovládání přímo vyřadit z provozu. To bude ve většině případů mít negativní následky. Kdyby systém četl lidské emoce a aktuální psychický stav, mohl by v případě rostoucí nedůvěry např. změnit své chování, spustit vysvětlující dialog nebo zareagovat alespoň tak, aby se nezačala provádět protichůdná rozhodnutí.
Záhada železného jádra Merkuru. Planety podobné Zemi se skládají z železného jádra, které tvoří asi třetinu hmotnosti planety a křemičitanového pláště. Merkur je ale výjimkou. Proč?
Megalitická kultura má původ v Bretani. Stonehenge je megalitem nejznámějším, ale zdaleka ne jediným. Kde má tato kultura původ?
Extrakt z pepřovníku a vývoj nových molekul proti leishmanióze. Cílem olomouckého výzkumu je vyvinout metodu pro vývoj látek, které by byly strukturně obdobné jako námi zvolený extrakt z pepřovníku, ale měly trochu odlišnou architekturu.
Střevní mikrobiom ovlivňuje i chování myší. Absence mikrobiomu mění expresi genů kódujících proteiny podílející se na regulaci stresové odpovědi.
Bublání mladých hvězd. Procesy formování zřejmě probíhají u hmotných hvězd stejně jako u těch drobných.
Mikroelektrárna WAVE dodávající elektřinu i teplo míří na trh. Mikroelektrárnu z ČVUT lze upravit tak, aby byla absolutně nezávislá na distribuční síti, a díky tomu může fungovat prakticky kdekoliv.
Neutrony posvítily na přírodní zlaté drátky Beraního rohu. Předmět ze zlatých drátků je 12 centimetrů dlouhý a má hmotnost 263 gramů. Unikátní na něm je právě to, že nejde o žádný nuget, ale o jakési rovnoběžné/spečené drátky.
Perlička: Plazma z bobulí vína v mikrovlnce. Vezmete bobuli vína, rozříznete ji tak, aby obě polokoule zůstaly propojené slupkou. Poté je takto spojené vložíte (volnou dužinou nahoru) do mikrovlnné trouby a tu zapnete. Překvapivě následuje plazmový výboj…
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.