Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rizika vypínání autopilotů a co s tím. Bobule vína a plazma v obyčejné mikrovlnce. Podivný předmět ze zlatých drátků. Ve vesmíru chybí i běžná hmota.
Magnetický grafen nemá s grafenem po chemické stránce nic společného, jde o sulfid fosforito-železitý. Patří k tzv. van der Waalsovým materiálům (jako je grafit – tedy materiály se silnými kovalentními vazbami v rámci 1 vrstvy, ale jen slabými vazbami mezi vrstvami). Je znám od 60. let, větší pozornost ovšem vzbudila až později jeho 2D forma. Ta se svými vlastnostmi podobá grafenu, materiál je ovšem navíc feromagnetický. Z toho se odvozuje možné využití pro budoucí paměti, respektive obecně ve spintronice.
Asi třetina běžné hmoty ve vesmíru chybí, respektive ji neumíme najít. Záhada se (asi) nijak netýká hmoty temné ani temné energie; jde o to, že byly provedeny výpočty odhadující množství hmoty krátce po velkém třesku. Z této hmoty se za miliardy let staly hvězdy/planety/černé díry, dále mezihvězdný prach a plyn. Problém spočívá v tom, že když spočítáme hmotu dnes pozorovanou, třetina z hodnoty předpokládané pro raný vesmír schází.
Co se stane, pokud molekuly proslulého fullerenu C60 (buckyballs, „kopací míč“) nasypeme na zvlněné vrstvy neméně známého grafenu? Grafen bude na místě zvlnění fungovat jako zip, takže molekuly fullerenu se seřadí pěkně za sebe, namísto toho, aby se na grafenovém povrchu rozptýlily náhodně.
Mají-li lidé pocit, že automatický systém funguje nesprávně, mohou se pokusit převzít nad systémem kontrolu, nebo automatické ovládání přímo vyřadit z provozu. To bude ve většině případů mít negativní následky. Kdyby systém četl lidské emoce a aktuální psychický stav, mohl by v případě rostoucí nedůvěry např. změnit své chování, spustit vysvětlující dialog nebo zareagovat alespoň tak, aby se nezačala provádět protichůdná rozhodnutí.
Záhada železného jádra Merkuru. Planety podobné Zemi se skládají z železného jádra, které tvoří asi třetinu hmotnosti planety a křemičitanového pláště. Merkur je ale výjimkou. Proč?
Megalitická kultura má původ v Bretani. Stonehenge je megalitem nejznámějším, ale zdaleka ne jediným. Kde má tato kultura původ?
Extrakt z pepřovníku a vývoj nových molekul proti leishmanióze. Cílem olomouckého výzkumu je vyvinout metodu pro vývoj látek, které by byly strukturně obdobné jako námi zvolený extrakt z pepřovníku, ale měly trochu odlišnou architekturu.
Střevní mikrobiom ovlivňuje i chování myší. Absence mikrobiomu mění expresi genů kódujících proteiny podílející se na regulaci stresové odpovědi.
Bublání mladých hvězd. Procesy formování zřejmě probíhají u hmotných hvězd stejně jako u těch drobných.
Mikroelektrárna WAVE dodávající elektřinu i teplo míří na trh. Mikroelektrárnu z ČVUT lze upravit tak, aby byla absolutně nezávislá na distribuční síti, a díky tomu může fungovat prakticky kdekoliv.
Neutrony posvítily na přírodní zlaté drátky Beraního rohu. Předmět ze zlatých drátků je 12 centimetrů dlouhý a má hmotnost 263 gramů. Unikátní na něm je právě to, že nejde o žádný nuget, ale o jakési rovnoběžné/spečené drátky.
Perlička: Plazma z bobulí vína v mikrovlnce. Vezmete bobuli vína, rozříznete ji tak, aby obě polokoule zůstaly propojené slupkou. Poté je takto spojené vložíte (volnou dužinou nahoru) do mikrovlnné trouby a tu zapnete. Překvapivě následuje plazmový výboj…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: