Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:13
Supravodivost, topologické izolátory a kvantové počítače. Které sítě jsou opravdu bezškálové? Co dokáže pěna z oxidu grafenu. Drony, zebry, masožravky a novinky z astronomie.
Kuriózní částice, které by měly být současně i svými antičásticemi. V poslední době se Majoranovy fermiony kupodivu podařilo i připravit, alespoň několik studií to tvrdí; spíše jde ovšem o kvazičástice na úrovni např. fononů než o „skutečné“ objekty. Nově nyní vědci z Princeton University navrhují, že by nemuselo jít pouze o kuriózní hříčku, ale na této bázi by se daly konstruovat i kvantové počítače. Stačí k tomu ještě přimíchat supravodivost a topologické izolátory…
Teorie dominující minimálně posledních 20 let předpokládá, že většina sítí vyskytujících se v přírodě i sítí vytvořených lidmi má bezškálovou povahu a mocninné rozdělení. Bezškálová povaha znamená nezávislost na měřítku (jako fraktál) – tedy když ze sítě vyřízneme její část, dokážeme ji popsat stejnou matematikou. Ovšem jaká je realita?
Většina materiálů se za nízkých teplot stává křehkými, lámou se a drolí. Vědci nyní připravili něco na způsob oxidu grafenu, když listy grafenu nařezali na velmi malé plátky a ty pak spojili kyslíkovými vazbami; vznikla tak jakási síťovitá struktura připomínající malou tmavou houbu. Při -269,15 ºC výzkumníci stlačili pěnu na 10 % původního objemu, a když tlak přestal působit, materiál se vrátil na téměř původní velikost.
Jsou fyzikální konstanty opravdu konstantní? Fyzika za standardním modelem. Mění se rychlost světla nebo poměr hmotnosti protonu a elektronu?
Už (zase) najisto víme, proč jsou zebry pruhované. Aktuální odpověď praví, že se tím chladí, a to kupodivu lépe, než kdyby byly celé světlé.
Civilizace a cykly: Je smyslem dějin opakování? Vývoj civilizací má (možná) svá pravidla a zákonitosti, které se objevují stále znovu, byť jejich konkrétní formy jsou pokaždé trochu jiné (úryvek z knihy Václav Cílek, Alexander Ač: Věk nerovnováhy).
Našli hvězdu, jejíž jasnost spadla o 1,3 mag. V přepočtu to znamená, že jasnost hvězdy klesla o 70 %. Pro srovnání slavná Tabbyina hvězda klesla v maximu o 20 %.
Složitější život se může snadno otrávit. Alespoň život v té podobě, jak ho známe na Zemi. Obyvatelná oblast je prý podmínkou nutnou, ale zdaleka ne postačující.
Drony budou nosit požární senzory. Senzory umístěné pomocí dronů pomohou hasičům efektivně zasahovat v krizových situacích.
Adéla: Kanadská masožravka jí běžně i mloky Masožravé rostliny, které dokáží zkonzumovat obratlovce, jsme dosud považovali za spíše výjimku vyskytující se jen v tropech.
Nový přístroj hledá obyvatelné exoplanety u Alfa Centauri. Na dalekohled ESO/VLT bylo nainstalováno nové zařízení určené ke hledání extrasolárních planet.
Devátý „Návrat divokých koní“ do Mongolska proběhl úspěšně. Populace divokých koní v Gobi B se zvýšila na zhruba 270 jedinců.
Mutace genu CHEK2 a nádory. Poškozený protein. Vědci zpřesnili vyhodnocení vrozené genetické mutace u onkologických pacientek.
Letní slunovrat. Datum letního slunovratu nepřipadá vždy na 21. červen, ale může se měnit.
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.