abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Majoranovy fermiony

    23. 6. 2019 | Redakce | Různé | 1757×

    Supravodivost, topologické izolátory a kvantové počítače. Které sítě jsou opravdu bezškálové? Co dokáže pěna z oxidu grafenu. Drony, zebry, masožravky a novinky z astronomie.

    Kvantové počítače z Majoranových fermionů

    Kuriózní částice, které by měly být současně i svými antičásticemi. V poslední době se Majoranovy fermiony kupodivu podařilo i připravit, alespoň několik studií to tvrdí; spíše jde ovšem o kvazičástice na úrovni např. fononů než o „skutečné“ objekty. Nově nyní vědci z Princeton University navrhují, že by nemuselo jít pouze o kuriózní hříčku, ale na této bázi by se daly konstruovat i kvantové počítače. Stačí k tomu ještě přimíchat supravodivost a topologické izolátory…

    Reálné sítě nemají být bezškálové

    Teorie dominující minimálně posledních 20 let předpokládá, že většina sítí vyskytujících se v přírodě i sítí vytvořených lidmi má bezškálovou povahu a mocninné rozdělení. Bezškálová povaha znamená nezávislost na měřítku (jako fraktál) – tedy když ze sítě vyřízneme její část, dokážeme ji popsat stejnou matematikou. Ovšem jaká je realita?

    Grafenová pěna vydrží extrémně nízké teploty

    Většina materiálů se za nízkých teplot stává křehkými, lámou se a drolí. Vědci nyní připravili něco na způsob oxidu grafenu, když listy grafenu nařezali na velmi malé plátky a ty pak spojili kyslíkovými vazbami; vznikla tak jakási síťovitá struktura připomínající malou tmavou houbu. Při -269,15 ºC výzkumníci stlačili pěnu na 10 % původního objemu, a když tlak přestal působit, materiál se vrátil na téměř původní velikost.

    Krátce

    Jsou fyzikální konstanty opravdu konstantní? Fyzika za standardním modelem. Mění se rychlost světla nebo poměr hmotnosti protonu a elektronu?

    Už (zase) najisto víme, proč jsou zebry pruhované. Aktuální odpověď praví, že se tím chladí, a to kupodivu lépe, než kdyby byly celé světlé.

    Civilizace a cykly: Je smyslem dějin opakování? Vývoj civilizací má (možná) svá pravidla a zákonitosti, které se objevují stále znovu, byť jejich konkrétní formy jsou pokaždé trochu jiné (úryvek z knihy Václav Cílek, Alexander Ač: Věk nerovnováhy).

    Našli hvězdu, jejíž jasnost spadla o 1,3 mag. V přepočtu to znamená, že jasnost hvězdy klesla o 70 %. Pro srovnání slavná Tabbyina hvězda klesla v maximu o 20 %.

    Složitější život se může snadno otrávit. Alespoň život v té podobě, jak ho známe na Zemi. Obyvatelná oblast je prý podmínkou nutnou, ale zdaleka ne postačující.

    Drony budou nosit požární senzory. Senzory umístěné pomocí dronů pomohou hasičům efektivně zasahovat v krizových situacích.

    Adéla: Kanadská masožravka jí běžně i mloky Masožravé rostliny, které dokáží zkonzumovat obratlovce, jsme dosud považovali za spíše výjimku vyskytující se jen v tropech.

    Nový přístroj hledá obyvatelné exoplanety u Alfa Centauri. Na dalekohled ESO/VLT bylo nainstalováno nové zařízení určené ke hledání extrasolárních planet.

    Devátý „Návrat divokých koní“ do Mongolska proběhl úspěšně. Populace divokých koní v Gobi B se zvýšila na zhruba 270 jedinců.

    Mutace genu CHEK2 a nádory. Poškozený protein. Vědci zpřesnili vyhodnocení vrozené genetické mutace u onkologických pacientek.

    Letní slunovrat. Datum letního slunovratu nepřipadá vždy na 21. červen, ale může se měnit.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.6.2019 18:36 MMN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Majoranovy fermiony
    Izolátory? To jako vážně? Slovo nevodič autor neslyšel? Nebo když už hnusně a nečesky, izolant?
    24.6.2019 19:53 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Majoranovy fermiony
    Izolátor je tá keramická bambuľka na elektrickom stĺpe na ktorú sa viažu drôty.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.