Portál AbcLinuxu, 24. května 2024 06:19

Týden na ScienceMag.cz: Nová forma uhlíku, prstenec z 18 atomů

25. 8. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nová forma uhlíku, prstenec z 18 atomů  

Neutronové hvězdy. Buněčné továrny. Topologické supravodiče. Textilní vlákna jako chemická čidla. Chameleonské vojenské uniformy mění barvy. Velikost mozku a inteligence. Luštění staroegyptských papyrů.

Neutronové hvězdy mají asi několik vrstev

Neutronové hvězdy rotují rychle a konstantní rychlostí, alespoň za normálních okolností. Občas se však v rychlosti rotace vyskytnou podivné „poruchy“, nepravidelnosti. Z poruch lze usuzovat na vnitřní strukturu neutronových hvězd, kombinaci pevných a tekutých vrstev…

2D topologický supravodič, prý poprvé

Již delší dobu se předpokládalo, že topologické izolátory mohou mít vztah k supravodivosti; nyní se jako údajně novou strukturu podařilo konečně připravit i topologický supravodič v podobě 2D materiálu. Jako možné využití jevu autoři uvádějí ukládání dat a kvantové výpočty s efektivnější opravou chyb.

Uhlíkový kruh z 18 atomů

Uhlík i bez dalších prvků může existovat v nepřeberném množství forem. Kruh osmnácti atomů uhlíku, v němž se střídají jednoduché a trojné vazby – tak vypadá nově připravená molekula. Má jít o první spolehlivě popsanou cyklickou molekulu uhlíku vůbec, potenciální využití je v i v elektronice.

Snazší vkládání DNA umožní další vývoj buněčných továren

Nová studie identifikuje enzymy odpovědné za různé varianty methylace bází v DNA i metody, jak chování těchto enzymů řídit. Díky tomu bychom měli dokázat lépe vkládat do genomů další DNA, protože pak bude methylovaná stejně jako ta původní a s menší pravděpodobností z genomu zase vypadne ven.

Krátce

Indická sonda Chandrayaan-2 míří k Měsíci. Od startu až do dneška nebyl zaznamenán žádný problém a všechny systémy pracují správně.

Chytrý textil detekuje toxické látky. Vlákna jako čidla plynů, integrovaná do textilií, mohou být základem nové generace inteligentních oděvů.

Nemyslet na zelenou opici. Výzkum na University of New South Wales potvrdil, že alespoň v podvědomí určitá myšlenka přes veškerou snahu zůstane.

180 let od vzniku fotografie – zrod daguerrotypie. 19. srpna 1839 byl členům francouzské Akademie věd oficiálně představen vynález daguerrotypie, čímž byla světu zpřístupněna jedna z prvních prakticky využitelných fotografických metod.

Otazníky kolem Mořských národů. Téma zániku civilizací nás přitahuje. Nejoblíbenější je konec Říma, pojďme se nyní podívat na to, co se na Blízkém východě a v Řecku odehrálo koncem doby bronzové, kolem roku 1200 př. n. l. (podle knihy Eric. H. Cline: 1177 př. Kr. – Zhroucení civilizace a invaze Mořských národů)

Pigmenty dodávají uniformám proměnlivou chameleoní kamufláž. Při pohybu v lese má uniforma tmavozelené odstíny, v sušším a teplejším prostředí zesvětlá.

Ultratenké vrstvy ochrání šneky akurátorů. Materiál z ČVUT až desetinásobně prodlouží životnost leteckých komponent. Míří do letounů Airbus.

Přečetli papyrus popsaný neviditelným inkoustem. Synchrotron BESSY II byl nově použit k nedestruktivnímu zkoumání staroegyptských papyrů.

Vztah inteligence a velikosti mozku – hrátky s logaritmy. Spíše než o absolutní velikost jde o poměr hmotnosti mozku a celého těla, jenže k lepším výsledkům potřebujeme ještě několik matematických triků.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.