Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:51

Týden na ScienceMag.cz: Informace místo elektronů či světla mohou kódovat i kvazičástice

25. 10. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Informace místo elektronů či světla mohou kódovat i kvazičástice  

Jak se chovají převrácené hodnoty prvočísel? Planety u černých děr? Modulární jaderné reaktory. Temné hmota vs. alternativní teorie. Matematika hor. Gravitační krystaly. Slitiny s vysokou entropií. Podivný titan (prvek).

Kvazičástice SPP představují naději pro efektivní přenos signálu v miniaturizovaných elektronických obvodech

Povrchové plazmonové polaritony (SPP, surface plasmon polariton) jsou kvazičástice, o nichž nyní vědci z Pennsylvania State University začali uvažovat jako o mechanismu pro přenos signálu. SPP by mohly představovat alternativu k přenosu informace pomocí elektronů i k fotonice.

Všechna pohoří si jsou podobná – matematicky

Základem modelu („mapy“), s nímž autoři studie pracují, jsou osy hřebenů – čáry, pro které platí, že terén na obou jejich stranách vždy spadá dolů. Příslušné struktury pak vědci zkoumali pomocí teorie grafů. Hřebeny byly uzly grafu, pokud se dotýkaly, tak v grafu byla mezi těmito uzly hrana.

Temná hmota vysvětluje rotaci superspirálních galaxiích lépe než MOND

Obří spirální (superspirální) galaxie se otáčejí mnohem rychleji než Mléčná dráha. Zajímavé na tom má být, že zaznamenané výsledky spíše odpovídají existenci temné hmoty než konkurenční teorii modifikované newtonovské mechaniky (MOND). Nová data mají ukazovat, že v superspirálních galaxiích je relativně více temné hmoty než běžné (tedy poměr je ještě více vychýlen ve prospěch temné hmoty než jinde), mají nižší „normální“ hmotnost.

Kouzla slitin s vysokou entropií

Jako slitiny s vysokou entropií (high entropy alloys) označujeme směsi více prvků, které zde jsou zastoupeny v přibližně stejných poměrech. Nyní vědci vyšli ze slitiny chromu, železa, kobaltu, niklu a manganu (tzv. slitina Cantor, již celkem známá). Pak zkusili nahradit mangan palladiem a výsledkem bylo zvláštní uspořádání.

Gravitační krystal má ukazovat, co se děje v nitru hvězd

Gravitační krystaly, co to vůbec je? Wignerova krystalizace, prašné plazma, obyčejné kovové kuličky a chování bílých trpaslíků. Laboratorní gravitační krystal má podobu malých kovových kuliček, které se nabíjejí vnějším napětím – kovovou koulí umístěnou nad kuličkami…

Krátce

Život na planetách u černých děr je pochybný. Působí to jako nesmysl, nebo alespoň hodně výstřední nápad. Nebýt filmu Interstellar, nikdo by se tím nejspíš vážně nezabýval.

Brunova konstanta a řada převrácených hodnot prvočíselných dvojic. Vzhledem k tomu, že součet převrácených hodnot všech prvočísel diverguje k nekonečnu, vypadá téměř neuvěřitelně, že součet prvočíselných dvojic konverguje… (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky)

Malé modulární reaktory mají budoucnost. Malé modulární reaktory mohou nejen nahradit současné velké elektrárny, ale uplatní se i v petrochemii, vodíkové ekonomice a řízení přenosových sítí.

Polyethylen jako chemická specialita. Přestože se průmyslově polyethylen vyrábí již 80 let, je nový typ vyvinutý i českými vědci svou strukturou zcela odlišný.

Plasty v Antarktidě stárnou pomaleji. Podmínky: teploty až mínus 35 stupňů, velké teplotní změny a působení UV záření jako důsledku přítomnosti ozónové díry.

Exoměsíce mohou mít i velikost Neptunu. Kepler-1625 b I svou velikostí překvapil i ty největší optimisty.

Proč ve městech roste kriminalita – jde o to, jaká. S růstem města se v něm zvyšuje i kriminalita, a to rychleji než počet obyvatel. Jak tento jev vysvětlit?

Atomy titanu se i v pevné fázi dokáží stěhovat rychlostí blesku. Za určitých podmínek může i v pevné látce náhle docházet i k přesunům celých řetězců atomů.

Metabolická teorie biologie: začátek konce? Vůdčí ideou této teorie je představa, že s velikostí těla se metabolismus nemění proporčně, ale disproporčně.

Další možná cesta k vakcíně proti HIV/AIDS. Proteiny mimikující epitopy široce neutralizujících protilátek jako naděje pro vývoj vakcíny proti HIV/AIDS.

Na hvězdárně v Ondřejově potvrdili hnědého trpaslíka. Hvězda TOI-503 je horká bílá hvězda a její souputník TOI-503b je tzv. hnědý trpaslík, vůbec první hnědý trpaslík objevený misí TESS.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

⧠ A = 0 avatar 28.10.2019 05:25 ⧠ A = 0 | skóre: 11 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Informace místo elektronů či světla mohou kódovat i kvazičástice
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
„Informace místo elektronů či světla mohou kódovat i kvazičástice“ – to zas někdo objevil Ameriku.
Nevolte zmrdy.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.