Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 11:05

Týden na ScienceMag.cz: Nekonvenční supravodivost

21. 10. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nekonvenční supravodivost  

Dá se říct, že vesmír je matematickou strukturou? Ze dvou supravodivých obvodů sestrojili kvantové tepelné čerpadlo. Mimozemšťané a politika velmocí. Rekord: 2 hvězdy kolem sebe oběhnou za 51 minut.

Mimozemšťané a politika velmocí

Otázka, jak se má pracovat s případnými informacemi o mimozemské civilizaci, spadá nejspíš do teorie her. Jak budou nebo jak by měly postupovat vlády – míněno samozřejmě vlády velmocí, které mají k příslušným projektům nejblíž – v případě objevu cizí inteligence, respektive jejich signálů?

Hypotéza matematického vesmíru

Předpokládáme-li, že fyzikální realita existuje nezávisle na nás lidech, pak její fyzikální popis může být kompletní jenom tehdy, když bude dobře definovaný i pro entity, jež lidmi nejsou – například pro mimozemšťany anebo superpočítače – které lidské pojmy nechápou. Jinak řečeno, popis musí být vyjádřen v podobě neobsahující žádný lidský terminologický balast, třeba koncept „částice“, „pozorování“ či jiné podobné slovo. (úryvek z knihy: Max Tegmark: Matematický vesmír)

Za nekonvenční supravodivostí stojí antiferomagnetické spinové fluktuace

Z třívrtstvého grafenu se podařilo sestrojit supravodivou diodu. Samotná součástka s takovou funkčností novinkou není, poprvé ale funguje bez vnějšího magnetického pole. Hledání mechanismu supravodivosti u oxidů mědi i hydridů. Přelomová dva roky stará studie stažena z Nature. Přehled posledních novinek z oboru supravodivosti.

Krátce

Ze dvou supravodivých obvodů sestrojili kvantové tepelné čerpadlo. Speciální motor studené fotony zesiluje a zahřívá. Současně dodatečný signál pumpuje fotony přednostně jedním směrem…

Rekord: 2 hvězdy kolem sebe oběhnou za 51 minut. Asi polovina hvězd ve vesmíru jsou dvojhvězdy. Některé dvojhvězdné systémy jsou přitom tak malé, že by se vešly mezi Zemi a Měsíc.

V meteoritu z dávné planetky našli největší přírodní krystalky lonsdaleitu. Minerál lonsdaleit, jakási podivná šesterečná forma diamantu, mohl vzniknout před asi před 4,5 miliardami let, kdy se dávná trpasličí planetka srazila s velkým asteroidem.

Peroxid má vznikat v mikrokapičkách vody při kontaktu s pevnými povrchy. Když rozprašované mikrokapičky vody narazí na pevný povrch, dochází k tzv. kontaktní elektrifikaci. Elektrický náboj přeskočí mezi kapalinou a pevnou látkou, a vytvoří různé nestabilní radikály obsahující kyslík.

Jak souvisí neandrtálské geny s poruchami mozku? Mezi znaky s nejsilnějším podílem neandertálské DNA patřilo kouření, konzumace alkoholu a problémy se spánkovým režimem.

Proč Jupiter nemá prstence? Podle studie je nepravděpodobné, že by Jupiter mohl mít nějaké prstence, co by stály za řeč, i kdykoliv v minulosti nebo že by je mohl mít v budoucnosti.

Medvědi nejsou tak docela šelmy, o moc bílkovin nestojí. Medvědy hnědé, medvědy pyskaté a dokonce i medvědy lední prý strava bohatá na bílkoviny v zoologických zahradách pomalu zabíjí.

Život na Marsu mohl zmrazit sám sebe, Zemi zachránil dusík. Organismy nemusely přežívat v pozemních jezerech, ale i v horninách pod povrchem, kde by navíc byly chráněny před kosmickým zářením. Jenže tím, jak život odčerpával vodík, podkopával svou vlastní existenci…

Nové metody pomohly odhalit infekci dvěma liniemi stejného viru u divoké myši. Koinfekce, tedy nakažení organismu dvěma liniemi viru, je příležitostí k jejich vzájemnému „zkřížení“. Může vést k náhlému vzniku nových virových variant „kříženců“…

Astrofoto měsíce: Jupiter a Ganymed. Planeta Jupiter byla v měsíci září jednak nejblíže k Zemi, jednak v opozici se Sluncem.

Nová analytická metoda odhaluje padělky uměleckých fotografií. Pro archivní tisky se převážně využívají světlu a UV záření odolné inkousty na bázi pigmentu…

Čerstvý nobelista zkoumal i DNA našich lovců mamutů. Svante Pääbo ve spolupráci s tuzemskými archeology analyzovali mitochondriální a jadernou DNA vybraných jedinců ze světoznámých lokalit Dolní Věstonice II a Pavlov I.

Atos spolupracuje s ESA na vylepšeních nosné rakety Vega-C. Atos poskytuje klíčové testovací vybavení pro hlavní nosnou raketu a testovací vybavení pro opakovaně použitelnou kosmickou loď Space Rider.

ORLEN Unipetrol se stal jedním ze čtyř největších producentů dicyklopentadienu v Evropě. Dicyklopentadien bude vyráběn technologií, kterou výzkumní pracovníci ORLEN Unipetrolu vyvinuli ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.

Genetické vyšetření zachraňuje životy. Každoročně je u 7 800 žen v ČR diagnostikována rakovina prsu. Až 400 z nich jsou zároveň nositelkami nebezpečné genetické predispozice BRCA1 a BRCA2…

Částečné zatmění Slunce 25. října 2022. V úterý 25. října se okolo poledne můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům.

Zazáří prach z Halleyovy komety a nastane částečné zatmění Slunce. Konec měsíce října 2022 se ponese v duchu dvou pozoruhodných nebeských úkazů.

Cena Neuron pro dětského hematologa, světového chemika i šest nadějných vědců a vědecký transfer. Nadační fond Neuron na podporu vědy udělil Ceny Neuron nejlepším českým vědkyním a vědcům.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.