V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dá se říct, že vesmír je matematickou strukturou? Ze dvou supravodivých obvodů sestrojili kvantové tepelné čerpadlo. Mimozemšťané a politika velmocí. Rekord: 2 hvězdy kolem sebe oběhnou za 51 minut.
Otázka, jak se má pracovat s případnými informacemi o mimozemské civilizaci, spadá nejspíš do teorie her. Jak budou nebo jak by měly postupovat vlády – míněno samozřejmě vlády velmocí, které mají k příslušným projektům nejblíž – v případě objevu cizí inteligence, respektive jejich signálů?
Předpokládáme-li, že fyzikální realita existuje nezávisle na nás lidech, pak její fyzikální popis může být kompletní jenom tehdy, když bude dobře definovaný i pro entity, jež lidmi nejsou – například pro mimozemšťany anebo superpočítače – které lidské pojmy nechápou. Jinak řečeno, popis musí být vyjádřen v podobě neobsahující žádný lidský terminologický balast, třeba koncept „částice“, „pozorování“ či jiné podobné slovo. (úryvek z knihy: Max Tegmark: Matematický vesmír)
Z třívrtstvého grafenu se podařilo sestrojit supravodivou diodu. Samotná součástka s takovou funkčností novinkou není, poprvé ale funguje bez vnějšího magnetického pole. Hledání mechanismu supravodivosti u oxidů mědi i hydridů. Přelomová dva roky stará studie stažena z Nature. Přehled posledních novinek z oboru supravodivosti.
Ze dvou supravodivých obvodů sestrojili kvantové tepelné čerpadlo. Speciální motor studené fotony zesiluje a zahřívá. Současně dodatečný signál pumpuje fotony přednostně jedním směrem…
Rekord: 2 hvězdy kolem sebe oběhnou za 51 minut. Asi polovina hvězd ve vesmíru jsou dvojhvězdy. Některé dvojhvězdné systémy jsou přitom tak malé, že by se vešly mezi Zemi a Měsíc.
V meteoritu z dávné planetky našli největší přírodní krystalky lonsdaleitu. Minerál lonsdaleit, jakási podivná šesterečná forma diamantu, mohl vzniknout před asi před 4,5 miliardami let, kdy se dávná trpasličí planetka srazila s velkým asteroidem.
Peroxid má vznikat v mikrokapičkách vody při kontaktu s pevnými povrchy. Když rozprašované mikrokapičky vody narazí na pevný povrch, dochází k tzv. kontaktní elektrifikaci. Elektrický náboj přeskočí mezi kapalinou a pevnou látkou, a vytvoří různé nestabilní radikály obsahující kyslík.
Jak souvisí neandrtálské geny s poruchami mozku? Mezi znaky s nejsilnějším podílem neandertálské DNA patřilo kouření, konzumace alkoholu a problémy se spánkovým režimem.
Proč Jupiter nemá prstence? Podle studie je nepravděpodobné, že by Jupiter mohl mít nějaké prstence, co by stály za řeč, i kdykoliv v minulosti nebo že by je mohl mít v budoucnosti.
Medvědi nejsou tak docela šelmy, o moc bílkovin nestojí. Medvědy hnědé, medvědy pyskaté a dokonce i medvědy lední prý strava bohatá na bílkoviny v zoologických zahradách pomalu zabíjí.
Život na Marsu mohl zmrazit sám sebe, Zemi zachránil dusík. Organismy nemusely přežívat v pozemních jezerech, ale i v horninách pod povrchem, kde by navíc byly chráněny před kosmickým zářením. Jenže tím, jak život odčerpával vodík, podkopával svou vlastní existenci…
Nové metody pomohly odhalit infekci dvěma liniemi stejného viru u divoké myši. Koinfekce, tedy nakažení organismu dvěma liniemi viru, je příležitostí k jejich vzájemnému „zkřížení“. Může vést k náhlému vzniku nových virových variant „kříženců“…
Astrofoto měsíce: Jupiter a Ganymed. Planeta Jupiter byla v měsíci září jednak nejblíže k Zemi, jednak v opozici se Sluncem.
Nová analytická metoda odhaluje padělky uměleckých fotografií. Pro archivní tisky se převážně využívají světlu a UV záření odolné inkousty na bázi pigmentu…
Čerstvý nobelista zkoumal i DNA našich lovců mamutů. Svante Pääbo ve spolupráci s tuzemskými archeology analyzovali mitochondriální a jadernou DNA vybraných jedinců ze světoznámých lokalit Dolní Věstonice II a Pavlov I.
Atos spolupracuje s ESA na vylepšeních nosné rakety Vega-C. Atos poskytuje klíčové testovací vybavení pro hlavní nosnou raketu a testovací vybavení pro opakovaně použitelnou kosmickou loď Space Rider.
ORLEN Unipetrol se stal jedním ze čtyř největších producentů dicyklopentadienu v Evropě. Dicyklopentadien bude vyráběn technologií, kterou výzkumní pracovníci ORLEN Unipetrolu vyvinuli ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.
Genetické vyšetření zachraňuje životy. Každoročně je u 7 800 žen v ČR diagnostikována rakovina prsu. Až 400 z nich jsou zároveň nositelkami nebezpečné genetické predispozice BRCA1 a BRCA2…
Částečné zatmění Slunce 25. října 2022. V úterý 25. října se okolo poledne můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům.
Zazáří prach z Halleyovy komety a nastane částečné zatmění Slunce. Konec měsíce října 2022 se ponese v duchu dvou pozoruhodných nebeských úkazů.
Cena Neuron pro dětského hematologa, světového chemika i šest nadějných vědců a vědecký transfer. Nadační fond Neuron na podporu vědy udělil Ceny Neuron nejlepším českým vědkyním a vědcům.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: