Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 00:42

Týden na ScienceMag.cz: Dosáhli rekordní rychlosti přenosu dat – 1,8 Pb/s

4. 11. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Dosáhli rekordní rychlosti přenosu dat – 1,8 Pb/s  

Nové měření polarizovatelnosti protonu vyvolává nejistotu. Pozemská bakterie Conan by mohla pod povrchem Marsu přežít až stamiliony let. Špatná zpráva pro život: Planety u červených trpaslíků ztrácejí atmosféru.

Dosáhli rekordní rychlosti přenosu dat: 1,8 Pb/s

V experimentu se výzkumníkům podařilo přenést 1,8 Pb/s, což odpovídá dvojnásobku celkového celosvětového internetového provozu. A to pouze pomocí světla z jednoho optického zdroje. Zdrojem světla byl na zakázku navržený optický čip, který dokáže pomocí světla z jediného infračerveného laseru vytvořit duhové spektrum mnoha barev (frekvencí). Jednu frekvenci jediného laseru tak lze v jediném čipu znásobit na stovky frekvencí. Všechny barvy jsou od sebe pevně vzdáleny v určité frekvenční vzdálenosti (frekvenční hřeben). Každou frekvenci pak lze izolovat a použít jako nosič dat. Frekvence se následně znovu sestaví a takto zakódovaná data pošlou po optickém vlákně.

Nové měření polarizovatelnosti protonu vyvolává nejistotu

Elektrická polarizovatelnost je základní vlastností struktury protonu. Když si proton představíme s kvarky nějak „rovnoměrně uprostřed“, pak po umístění částice do elektrického pole se kvarky v závislosti na svém náboji (kvarky u kladný, kvark d záporný) budou pohybovat k jeho opačným pólům. Elektrická polarizovatelnost odpovídá tomu, jak snadno je proton deformován elektrickým polem.

Změřili interakce elektronů na femtosekundové škále

Jak reagují různé materiály na dopad iontů? Tato otázka hraje důležitou roli například ve výzkumu jaderné fúze, kdy jsou stěny fúzního reaktoru bombardovány vysokoenergetickými ionty; ale také při výrobě polovodičů a jejich další úpravě, kdy iontové paprsky vytvářejí v materiálech mikroskopické struktury.

Pozemská bakterie Conan by mohla pod povrchem Marsu přežít až stamiliony let

Nová studie tvrdí, že už těsně pod povrchem Marsu dokážou i některé pozemské bakterie přežít mnohem déle, než se dosud předpokládalo. Jsou-li chráněny před kosmickým zářením a slunečním větrem, v podobě spor mohou přetrvat až po „geologický čas“.

Krátce

Síra tvoří v mracích Venuše velké množství různých molekul. Při rozkladu oxidu siřičitého ultrafialovým zářením vzniká atomární síra. Tím to ale nekončí, protože z ní se pak tvoří i molekuly S2, S4 a S8.

Špatná zpráva pro život: Planety u červených trpaslíků ztrácejí atmosféru. GJ 1252b oběhne svou hvězdu dvakrát za jediný pozemský den. Je o něco větší než Země a ke své hvězdě se nachází mnohem blíže než Země ke Slunci…

Kyslík mohl být na Zemi už před fotosyntézou. Dodatečný zdroj kyslíku mohl ovlivňovat reakce v prebiotické chemii a sloužit i pro některé z prvních mikroorganismů (i když předpokládáme, že pro ně byl kyslík typicky spíš jedovatý).

Evropská ložiska jantaru a cesty k nim. Jantar byl lidem znám nejméně od nejmladšího paleolitu, jak o tom svědčí nálezy z anglické jeskyně Gough’s Cave blízko Cheddaru a v okolí. (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Jantarová stezka)

U červeného trpaslíka našli superjupiter s nejmenší známou hustotou. Planeta podobná Jupiteru je plynný obr s nejmenší hustotou, jaký byl kdy objeven u červeného trpaslíka. Průvodní tisková zpráva odhaduje, že hustotou by těleso mohlo odpovídat žužu (marshmallow).

Izotopy říkají, že neandrtálci byli šelmy. Byli neandertálci masožravci, respektive v jaké míře? Otázka je to celkem sporná. Různé studie docházejí k odlišným výsledkům.

Léčba buněčnou terapií – zatím bez pojišťoven. Lymfocyty od vhodného dárce jsou izolovány, namnoženy a vycvičeny k léčbě infekcí.

Na výzkum a vývoj se v roce 2021 vynaložila 2 % HDP. Prostředky vynakládané na výzkum a vývoj v Česku dosáhly v roce 2021 rekordních 122 miliard korun.

Parkinsonovu chorobu lze odhalit z mimiky obličeje. Nová metoda využívá dvanáct biometrických ukazatelů (markerů), popisujících pohyby čela, kořene nosu, obočí, očí, tváří, úst a čelisti.

První mezistátní transplantace Langerhansových ostrůvků. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu, do IKEM putuje jen slinivka.

Odhalena důležitá součást rostlinné imunity: fosfolipidy. Výzkum rostlinné imunity, která se výrazně liší od živočišné, přinesl v poslední době mnoho poznatků. V našich vědomostech však stále zůstávají bílá místa.

Popsali nový druh jepice z baltského jantaru. Až 47 milionů let stará může být jepice, která v období třetihor uvízla v kapce pryskyřice a díky tomu se dochovala ve fantastických detailech do dnešních dnů.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

Gréta avatar 10.11.2022 00:23 Gréta | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Dosáhli rekordní rychlosti přenosu dat – 1,8 Pb/s
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

jakože 1.8 volova za sekundu :O :O si myslim že to asi jako neni moc protože i ňákej vobyč kulomet střílí volovo rychlejc :P ;D

Zelená energetická soustava založená na obnovitelnejch zdrojích energie versus realnej svět 🤡🇪🇸

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.