Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 00:11
Proč nepotkáváme mimozemšťany? MOND vs. temná hmota. Superkondenzátory z grafenu obohaceného dusíkem. Letokruhy stromů zachytily záhadné radiační bouře. Zlato se sráží na grafenu.
Japonská fyzička Fusa Mijake v roce 2012 objevila velký pík: množství radioaktivního uhlíku výrazně vzrostlo v roce 774 n. l. Intenzita kosmického záření tedy odpovídala několikanásobku běžné roční hodnoty. Jaké jsou příčiny těchto mimořádných událostí a mohly by se opakovat? Příslušný pulz mohou podle různých prací způsobovat supernovy, gama záblesky, exploze zmagnetizovaných neutronových hvězd a dokonce i komety. Nejrozšířenějším vysvětlením však je, že události tyto jsou důsledkem supererupcí na Slunci…
Fermiho paradox, Drakeova rovnice… Nepřítomnost inteligentních mimozemšťanů na Zemi lze vysvětlovat různě. Nová studie tvrdí, že pro vyspělé civilizace mohou být neatraktivní hvězdy typu Slunce, a to pro jejich krátkou životnost.
Mezinárodní tým astrofyziků učinil při analýze vybraných hvězdokup další objev, který rozporuje Newtonův gravitační zákon a je naopak v souladu s alternativní méně uznávanou teorií. Teorie MOND je v odborných kruzích považována za spornou. Za určitých podmínek by podle ní totiž neplatil Newtonův gravitační zákon, ale musel by se upravit, což by mělo dalekosáhlé důsledky i pro další oblasti fyziky. Na druhou stranu řeší řadu problémů, se kterými se potýká současná kosmologie…
Na výbuch supernovy se astronomové budou moci připravit. Nová metoda by měla umožnit přesněji odhalit, že se hvězda chystá k explozi v podobě supernovy; alespoň tedy v případ hvězd určitého typu.
Nižší teplota potlačuje růst rakovinných buněk. Při nižší teplotě probíhají chemické reakce obecně pomaleji, takže déle by mělo trvat všechno. U nádorů ale do hry vstupuje navíc speciální mechanismus, který je připraví o glukózu.
Larvy hvězdic mohou vytvářet podivné živé krystaly. Vědci z MIT pozorovali, že když se několik larev hvězdice dostane na vodní hladinu, přitahují se k sobě a spontánně se spojují do překvapivě organizované struktury podobné krystalu.
Zlato se sráží na grafenu. Grafen umožňuje extrakci zlata z odpadu obsahujícího pouze stopové množství tohoto drahého kovu (do miliardtin procenta). Stačí nasypat grafen do roztoku obsahujícího stopy zlata...
Malá meteostanice pro Venuši. Mezi mnoho záhad husté atmosféry Venuše, patří její interakce se sopkami. Vědce zajímá, co nám tato vzájemná interakce může prozradit o budoucnosti Země…
Jak vznikla Haumea, podivné těleso na okraji Sluneční soustavy. V Kuiperově pásu za oběžnou dráhou Neptunu se nachází řada zajímavých objektů, o nichž toho prozatím moc nevíme. Jedním z nich je i trpasličí planetka Haumea.
Chytří psi jsou hravější. Obecně se dá říct, že pracovní psi, šlechtění na spolupráci s člověkem, budou asi i ochotnější si hrát.
Počátky evropské kryptografie. V době, kdy al-Kindí popisoval vynález kryptoanalýzy, Evropané se dosud potýkali se základy samotné kryptografie. Jedinými evropskými institucemi, kde se pracovalo na tajných písmech, byly kláštery… (úryvek z knihy Simon Singh: Kniha kódů a šifer)
Jak se pohybují imunitní buňky. Rakovinné buňky využívají neobvyklý mechanismus k migraci do nové tkáně a vytváření metastáz. Stejný proces pravděpodobně udržuje ve střehu i některé imunitní buňky.
UV otisk má bránit falšování vína. Pančování vína stejně jako uvádění nesprávného místa geografického původu přináší vinařům mnohamilionové ztráty. V současnosti přitom neexistuje jasná metoda, jak tyto problémy rychle a účinně odhalovat.
Superkondenzátory z grafenu obohaceného dusíkem. Superkondenzátory, které slouží pro ukládání elektrické energie, nabízejí velmi zajímavou alternativu k aktuálně nejvíce využívaným lithiovým bateriím.
Iontový kanál TRPC5 a neuropatická bolest. Diabetickou neuropatii a neuropatii vyvolanou chemoterapií doprovází bolestivé stavy, jejichž možnosti léčby jsou, navzdory velkému pokroku v medicíně, nedostatečné.
Za klimatické extrémy nemůže CO2, ale ztráta lesů. Potřeby výživy lidí a energetická krize vyžadují okamžité zrušení obchodování s emisemi CO2, které neopodstatněně zvyšuje ceny energií na zkolabovaném unijním trhu.
Dalekohled ESO/VST zkoumá pozůstatky obří hvězdy. Pestrobarevný snímek zachycuje zbytky obří hvězdy v podobě proplétajících se plynných filamentů připomínajících potrhanou pavučinu – jedná se o pozůstatky po explozi supernovy v souhvězdí Plachet.
Astrofoto: NGC 6883. Na snímku nalezneme kromě hvězdokupy i rozsáhlé závoje mlhoviny LBN 182. Celý tento konglomerát emisních, temných a reflexních mlhovin se nachází v odhadované vzdálenosti 7500 světelných let.
Věstonickou venuši si domů odnést… Sci-fi nebo krádež století? Od 1. listopadu 2022 reálná možnost. Moravské zemské muzeum totiž dává do prodeje emisi prvních 50 kusů naprosto věrných kopií originálu. Další budou následovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.