Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:30

Týden na ScienceMag.cz: Top z fyziky v loňském roce

8. 1. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Top z fyziky v loňském roce  

Podařilo se propojit lidské mozkové organoidy a zrak myši. Daly by se mezihvězdné komety používat pro řízenou panspermii? Nejčtenější články r. 2022. Maso laboratorní: inkoust z obilných slupek, 3D tisk a obarvit řepou. Nadsvětelné částice by prý viděly 3 rozměry času a 1 prostoru.

Deset největších fyzikálních objevů roku 2022

Kubický arsenid bóru jako polovodič. Tříatomové molekuly blízko absolutní nuly. Tetraneutron. První protonová terapie FLASH… Tetraneutron sestávající ze čtyř neutronů byl prokázán v centru RIKEN Nishina v Japonsku. Tetraneutrony byly vytvořeny střílením jader helia-8 na terč kapalného vodíku… Nový článek TPV je prvním polovodičovým tepelným motorem jakéhokoli druhu, který přeměňuje infračervené světlo na elektrickou energii efektivněji než generátor na bázi turbíny.

Podařilo se propojit lidské mozkové organoidy a zrak myši

Vědcům z několika institucí se podařilo implantovat lidské mozkové organoidy do mozkové kůry myší a ukázat, že pak reagují na vizuální podněty stejným způsobem jako okolní (myší) tkáně. Mezi lidskou a myší tkání se tedy vytvořilo funkční propojení. Unikátní na celém výzkumu mát ovšem hlavně metoda, kterou se celý „systém“ dařilo po několik měsíců sledovat v reálném čase.

Daly by se mezihvězdné komety používat pro řízenou panspermii?

Provádějí takovou formu řízení panspermie jiné civilizace? A měli bychom se o něco takového pokoušet my sami? Úplně aktuální ta otázka není, ještě toho technologicky nejsme schopni, čili je čas si to promyslet… Samozřejmě se ihned nabízí námitka, že nějaký speciálně nadesignovaný život může být odolnější proti původnímu, takže třeba namísto oživení (respektive jako součást našeho „oživení“) vyhubí biosféru původní.

Nanomedicína s neviditelným spínačem kombinuje oxid křemičitý a oxid ceru

Systémy podávání léků pomocí mezoporézních nanočástic oxidu křemičitého byly dosud omezeny na léčiva velmi malých rozměrů. Nově navržený systém ale umožňuje naložit léčiva až o velikosti menších bílkovin. Jako důkaz funkčnosti nového konceptu, vědci „naložili“ do mezopórů oxidu křemičitého nanočástice oxidu ceru o rozměrech zhruba 2 nm. Tyto nanočástice mají schopnost aktivně pohlcovat reaktivní formy kyslíku…

Krátce

Dění na obloze v roce 2023. Na začátku roku 2023 bude pokračovat nejlepší viditelnost planety Mars, což bude na dlouhá léta naposledy, kdy je tak dobře vidět.

Pozoruhodné a vzácné úkazy v roce 2023. V roce 2023 také očekáváme jednu poněkud výraznější kometu (na hranici viditelnosti pouhým okem), ale není vyloučeno, že se v průběhu roku objeví kometární překvapení…

Perseverance poprvé vykládá vzorky. Jedním z prvních předpokladů pro vybudování úložiště vzorků na Marsu, je nalezení rovinatého terénu bez velkých kamenů v kráteru Jezero, kde je prostor pro uložení všech pouzder.

Maso laboratorní: inkoust z obilných slupek, 3D tisk a obarvit řepou. Nový inkoust se může plně vstřebat do masného výrobku a jeho výroba je levná, takže by mohl výrazně snížit náklady na velkovýrobu pěstovaného masa.

Nadsvětelné částice by prý viděly 3 rozměry času a 1 prostoru. Jak by vypadal svět pro (hypotetické) pozorovatele pohybující se nadsvětelnými rychlostmi. V jednom z modelů vychází časoprostor jako čtyřrozměrný, ovšem 3 rozměry má čas.

Data: kouření tabáku i marihuany opravdu chránilo před COVIDem. Riziko infekce zvyšovalo aktivní sportování, časté zpívání a plavání ve studené vodě/otužování.

Ledovce na Zemi existují nepřetržitě po 60 milionů let. Kdy byla naše planeta naposledy zcela bez ledu? Dosud se předpokládalo, že před 26 miliony lety. Podle nového výzkumu na horách Antarktidy však led nezmizel prakticky po celé třetihory.

Biotechnologové zjistili, jak do piva vrátit banánovou chuť. Jediná mutace v genu MDS3, který kóduje regulátor zřejmě zapojený do produkce isoamylacetátu (zdroje banánové příchuti), je u konkrétního kmene kvasinek odpovědná za zvýšení syntézy i při vyšším tlaku.

Nejméně spí lidé mezi 30 a 50. Plus se ukázalo, že ve střední a východní Evropě si spánku dopřáváme zvlášť vydatně; tedy relativně, stejně to nevychází ani na 8 hodin.

Chuť hudby, sóla mátového likéru. Vlastně k čemukoliv, jistěže i včetně opilství, lze zaujmout vědecký (zde ve smyslu systematický) přístup. (úryvek z knihy Joris-Karl Huysmans: Naruby)

Pátou základní sílu v datech ze Slunce nenašli. Vesmír se rozpíná stále rychleji, ale jaká síla to způsobuje? Jedná se o pátou základní sílu, kterou předpovídají některé alternativní teorie gravitace?

Překvapení: Nálevník se živí viry. Viry mohou být nejen zdrojem infekce, ale i výživy. O jak častý případ může jít?

Nejčtenější články roku 2022. Tak praví Google Analytics…

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.