Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Podařilo se propojit lidské mozkové organoidy a zrak myši. Daly by se mezihvězdné komety používat pro řízenou panspermii? Nejčtenější články r. 2022. Maso laboratorní: inkoust z obilných slupek, 3D tisk a obarvit řepou. Nadsvětelné částice by prý viděly 3 rozměry času a 1 prostoru.
Kubický arsenid bóru jako polovodič. Tříatomové molekuly blízko absolutní nuly. Tetraneutron. První protonová terapie FLASH… Tetraneutron sestávající ze čtyř neutronů byl prokázán v centru RIKEN Nishina v Japonsku. Tetraneutrony byly vytvořeny střílením jader helia-8 na terč kapalného vodíku… Nový článek TPV je prvním polovodičovým tepelným motorem jakéhokoli druhu, který přeměňuje infračervené světlo na elektrickou energii efektivněji než generátor na bázi turbíny.
Vědcům z několika institucí se podařilo implantovat lidské mozkové organoidy do mozkové kůry myší a ukázat, že pak reagují na vizuální podněty stejným způsobem jako okolní (myší) tkáně. Mezi lidskou a myší tkání se tedy vytvořilo funkční propojení. Unikátní na celém výzkumu mát ovšem hlavně metoda, kterou se celý „systém“ dařilo po několik měsíců sledovat v reálném čase.
Provádějí takovou formu řízení panspermie jiné civilizace? A měli bychom se o něco takového pokoušet my sami? Úplně aktuální ta otázka není, ještě toho technologicky nejsme schopni, čili je čas si to promyslet… Samozřejmě se ihned nabízí námitka, že nějaký speciálně nadesignovaný život může být odolnější proti původnímu, takže třeba namísto oživení (respektive jako součást našeho „oživení“) vyhubí biosféru původní.
Systémy podávání léků pomocí mezoporézních nanočástic oxidu křemičitého byly dosud omezeny na léčiva velmi malých rozměrů. Nově navržený systém ale umožňuje naložit léčiva až o velikosti menších bílkovin. Jako důkaz funkčnosti nového konceptu, vědci „naložili“ do mezopórů oxidu křemičitého nanočástice oxidu ceru o rozměrech zhruba 2 nm. Tyto nanočástice mají schopnost aktivně pohlcovat reaktivní formy kyslíku…
Dění na obloze v roce 2023. Na začátku roku 2023 bude pokračovat nejlepší viditelnost planety Mars, což bude na dlouhá léta naposledy, kdy je tak dobře vidět.
Pozoruhodné a vzácné úkazy v roce 2023. V roce 2023 také očekáváme jednu poněkud výraznější kometu (na hranici viditelnosti pouhým okem), ale není vyloučeno, že se v průběhu roku objeví kometární překvapení…
Perseverance poprvé vykládá vzorky. Jedním z prvních předpokladů pro vybudování úložiště vzorků na Marsu, je nalezení rovinatého terénu bez velkých kamenů v kráteru Jezero, kde je prostor pro uložení všech pouzder.
Maso laboratorní: inkoust z obilných slupek, 3D tisk a obarvit řepou. Nový inkoust se může plně vstřebat do masného výrobku a jeho výroba je levná, takže by mohl výrazně snížit náklady na velkovýrobu pěstovaného masa.
Nadsvětelné částice by prý viděly 3 rozměry času a 1 prostoru. Jak by vypadal svět pro (hypotetické) pozorovatele pohybující se nadsvětelnými rychlostmi. V jednom z modelů vychází časoprostor jako čtyřrozměrný, ovšem 3 rozměry má čas.
Data: kouření tabáku i marihuany opravdu chránilo před COVIDem. Riziko infekce zvyšovalo aktivní sportování, časté zpívání a plavání ve studené vodě/otužování.
Ledovce na Zemi existují nepřetržitě po 60 milionů let. Kdy byla naše planeta naposledy zcela bez ledu? Dosud se předpokládalo, že před 26 miliony lety. Podle nového výzkumu na horách Antarktidy však led nezmizel prakticky po celé třetihory.
Biotechnologové zjistili, jak do piva vrátit banánovou chuť. Jediná mutace v genu MDS3, který kóduje regulátor zřejmě zapojený do produkce isoamylacetátu (zdroje banánové příchuti), je u konkrétního kmene kvasinek odpovědná za zvýšení syntézy i při vyšším tlaku.
Nejméně spí lidé mezi 30 a 50. Plus se ukázalo, že ve střední a východní Evropě si spánku dopřáváme zvlášť vydatně; tedy relativně, stejně to nevychází ani na 8 hodin.
Chuť hudby, sóla mátového likéru. Vlastně k čemukoliv, jistěže i včetně opilství, lze zaujmout vědecký (zde ve smyslu systematický) přístup. (úryvek z knihy Joris-Karl Huysmans: Naruby)
Pátou základní sílu v datech ze Slunce nenašli. Vesmír se rozpíná stále rychleji, ale jaká síla to způsobuje? Jedná se o pátou základní sílu, kterou předpovídají některé alternativní teorie gravitace?
Překvapení: Nálevník se živí viry. Viry mohou být nejen zdrojem infekce, ale i výživy. O jak častý případ může jít?
Nejčtenější články roku 2022. Tak praví Google Analytics…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: