Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 17:42
Magnetické monopóly, spinový led, neceločíselná dimenze 2,53 a řada dalších podivností. Elektridy pro syntézu čpavku. Černé díry a temná hmota. Výtrysky z černých děr. Vznik prvních hvězd. Kde berou kvasary.
Vědci odhalili nový typ fraktálu, který se objevuje ve speciální skupině magnetů, tzv. spinových ledech. Objev byl dle jeho autorů překvapivý, protože fraktály byly pozorovány v běžném trojrozměrném krystalu, kde by je čekal málokdo. Ještě zajímavější je, že fraktály jsou patrné v dynamických vlastnostech krystalu a při statickém pohledu se naopak skrývají.
V současné době se drtivá většina čpavku vyrábí tradičním Haber-Boschovým procesem, který vyžaduje pro reakci dusíku a vodíku vysoké teploty (400-450 °C) a tlaky (200 atmosfér). Snížit energetickou náročnost této syntézy se chemici snaží už po desetiletí. Znamená to především hledání nových katalyzátorů. Ušlechtilý kov ruthenium byl v tomto ohledu hlavním kandidátem…
Jak se ukazuje, skrytá hmota je okolo černých děr rozložena v nemalém množství. Pokud bychom uvažovali rozložení hmoty do vzdáleností nějakých 50 poloměrů dané černé díry, přičemž za okraj černé díry se považuje její horizont událostí, výpočty ukazují, že v takovém okolí je rozložena skrytá hmota o hmotnosti 20-200 procent dané černé díry! Kdyby uprostřed Sluneční soustavy byla černá díra, která se nachází v centru naší Galaxie, svým průměrem by zasahovala do čtvrtiny vzdálenosti k Merkuru a skrytá hmota rozložená v zóně až po dráhu Jupiteru by měla hmotnost až 8 milionů Sluncí!“
Pomocí dalekohledu ESO/VLT astronomové poprvé pozorovali pozůstatky, které po sobě zanechaly exploze prvních hvězd ve vesmíru. Objevili tři vzdálené oblaky plynu, jejichž chemické složení odpovídá tomu, jaké vědci očekávají po prvních hvězdných explozích. Tyto nové poznatky nás posunují o další krok blíže k pochopení vlastností prvních hvězd, které vznikly po velkém třesku.
Kvasary mají vznikat při srážkách galaxií. Kvasary, velmi silně zářící objekty, známe už asi 60 let, jejich podstatě ale dosud přesně nerozumíme. Podle převládající teorie jde o aktivní jádra velmi starých galaxií…
Voyager nyní zvládne více vědy. Díky chytrému inovativnímu plánu budou moci vědecké přístroje Voyageru 2 zůstat zapnuté o pár let déle, než se dříve očekávalo.
První máj: studie historicko-antropologická. 1. duben a 1. máj. Apríl se zde nějak opomněl, tedy něco ke svátku práce a lásky. Práce (dnes většinou míněno negativně) prý člověka potkala až s neolitem (jako by třeba pronásledování mamuta bylo sportovní kratochvílí).
Piktové byli prostě Keltové. Piktové obývající jižní Skotsko byli tradičně pokládáni za dost záhadný národ. Obvykle se řadili ke Keltům, ale nechyběly ani názory, že jde o potomky původního předindoevropského obyvatelstva…
Transplantace orgánů od lidí s rakovinou mozku. Podle studie je riziko přenosu rakoviny u transplantací od zemřelých dárců s primárním nádorem mozku nízké až nulové.
Jak velké jsou obří černé díry? Nová animace NASA porovnává velikost různých supermasivních černých děr s rozměry Sluneční soustavy – tedy hlavně s oběžnými drahami jednotlivých planet.
První snímek černé díry se silným výtryskem. Astronomové poprvé pozorovali na jednom snímku stín černé díry v centru galaxie Messier 87 (M87) a mohutný výtrysk, který z ní vychází… Jak černé díry vytváří tyto obrovské výtrysky je v astronomii dlouhodobým problémem.
Vývoj léku nejen na opičí neštovice. Virus opičích neštovic se snaží lidský organismus oklamat tím, že na svoji RNA přidává čepičku.
Český analyzátor na sondě k ledovým měsícům Jupiteru se ozval. V následujících dnech dojde k řízenému rozkládání všech antén a ramen, kterými je sonda JUICE opatřena.
Jak expansin ovlivňuje růst kořenů rostlin. Expansiny jsou bílkoviny, které umožňují rostlinným buňkám expandovat rozvolněním struktury buněčné stěny.
Unikátní nález z doby lovců sobů a koní na severní Moravě. Jemná rytina koně a mamuta na povrchu říčního valounu je stará přibližně 15 tisíc let. Podobný předmět z tohoto období nebyl v Česku nalezen již několik desítek let.
Konektom: detailní pohled na mozek. Jak by /v lidském mozku/ vypadala jízda na kole? Kolik by vážila? Kde se nachází? (úryvek z knihy Daniel M. Davis: Tajemství těla – kam směřuje moderní medicína)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.