Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:17
Modernizace zdravotnictví s otevřenou platformou. V ČR bude první kvantový počítač. Bezserverová architektura je pro podniky po kontejnerech logicky další krok. Je nový evropský zákon o kybernetické odolnosti skutečným krokem vpřed? Pro používání ChatGPT si firmy musí stanovit pravidla.
Přístup k IT se mění a ani IT ve zdravotnictví nezůstává výjimkou. Klasické platformy založené na virtuálních strojích a fyzických serverech jsou postupně nahrazovány kontejnery a cloudem, a tím se mění i role operačního systému. Trendem není jen změna nástrojů, ale i nový přístup k aktuálním problémům.
V Lucemburku byla podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem, který bude zároveň sloužit i široké evropské výzkumné komunitě.
Podniky při přesunu aplikací a infrastruktury do cloudu stojí před zásadní volbou. Měly by aplikace provozovat v prostředí virtuálních strojů, kontejnerů nebo jako bezserverové? Sharon Fisher na ITPro Today vychází v této souvislosti především z názorů analytiků Gartneru a Forrester Research.
Evropská komise předložila 15. září 2022 návrh nového zákona nazvaného „Akt o kybernetické odolnosti“. Tento právní předpis prosazuje plošný evropský přístup ke kybernetické bezpečnosti a týká se konkrétně výrobců hardwaru a softwaru, neboť právě ti nesou největší odpovědnost za vývoj (bezpečnějších) technologických prostředků.
V poslední době se výrazně zvyšuje popularita aplikací využívajících velké jazykové modely (Large Language Models – LLM) jako je ChatGPT společnosti OpenAI, Bing AI od Microsoftu nebo Bard od Google. Tyto nástroje jsou rychlé, snadno použitelné a dostupné pro všechny. Proto není překvapivé, že je začali využívat zaměstnanci jak velkých, tak malých firem. Na tom není nic špatného, alespoň při dodržování určitých pravidel.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.