Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:18
Chaos uvnitř Mléčné dráhy. V CERNu zpřesnili omezení pro magnetické monopóly. Exoplaneta s šancí na život. Neutrina mohou interagovat se světlem. Třetí nejdelší vesmírná expedice v historii kosmonautiky.
Po staletí bylo například nemožné předpovědět pohyby více než dvou vzájemně se ovlivňujících hvězd, planet nebo jiných objektů („problém tří těles“). Teprve v roce 2018 vyvinuli vědci z Leidenu počítačový program, ve kterém již zaokrouhlovací chyby nehrají při výpočtech roli. Díky tomu byli schopni vypočítat pohyby tří imaginárních hvězd. Nyní vědci svůj program rozšířili o 27 hvězd, které se pohybují v blízkosti černé díry ve středu Mléčné dráhy.
Na otázku v titulku se přímo nabízí odpověď, že nejspíš nijak. Nový výzkum má ale ukazovat, že při fotosyntéze vzniká něco jako kondenzáty excitonů. To odpovídá situaci, kdy lze energii v materiálu přenášet prakticky bez ztrát, takže celá záležitost má vztah třeba i k budoucí elektronice.
Astronomové na základě dat z Webbova dalekohledu objevil v atmosféře exoplanety K2-18 b molekuly obsahující uhlík včetně methanu a oxidu uhličitého. Výsledky odpovídají tomu, že tato exoplaneta může mít povrch pokrytý oceánem pod atmosférou bohatou na vodík. Tento objev poskytuje fascinující pohled na planetu, která se nepodobá žádnému tělesu v naší Sluneční soustavě.
Aktuálně předpokládáme, že magnetické monopóly mohly být přítomny v raném vesmíru, ale během rané exponenciální fáze jeho rozpínání (inflace) se rozředily na dnešní neznatelně malou hustotu. Vědci z experimentu ATLAS v CERNu nyní pátrali po dvojicích bodových magnetických monopólů s hmotnostmi až kolem 4 teraelektronvoltů (TeV). Tyto páry by mohly vznikat ve srážkách protonů při energii 13 TeV prostřednictvím dvou různých mechanismů…
V okamžiku, kdy ve středu 27. září 2023 dosedne kosmická loď Sojuz MS-23 v kazašské stepi, skončí pro tříčlennou rusko-americkou posádku v kabině více než roční kosmický let. Velitel Sergej Prokopjev z Ruska a jeho kolega Dmitrij Petělin, spolu s americkým astronautem Frankem Rubiem se v tu chvíli zařadí na třetí místo historických světových tabulek v délce jednoho kosmického letu.
Umělá inteligence překonává člověka i v kreativitě. Nový výzkum z University of Montana a dalších institucí vede k závěru, že umělá inteligence ChatGPT patří mezi 1 % nejkreativnějších lidí – alespoň podle jednoho ze standardních testů.
Psi různých plemen se liší i při sociálním učení. Některá plemena jsou možná inteligentnější obecně, především se ale různá plemena liší tím, nakolik byla vyšlechtěna pro spolupráci s člověkem a nakolik psi spoléhají spíše na své vlastní schopnosti.
Obrovská majetková nerovnost měla usnadnit pád říše Aztéků. Vysoce centralizovaný výběr daní vyvolával v mnohých oblastech aztécké říše takový odpor, že se jejich obyvatelé, jejichž životní úroveň byla jen o něco vyšší než životní minimum, ihned spontánně postavili na stranu Španělů.
Sonda Lucy spatřila svůj první cíl. Planetka Dinkinesh pohledem sondy Lucy zatím nevypadá nijak výrazně. Je to jen malá tečka, která se mezi pořízením dvou snímků posunula oproti hvězdnému pozadí.
Co se stane, když v lesích ubydou ptáci? Studie praví: Když jsme odstranili ptáky a netopýry, množství hmyzu vzrostlo průměrně o neuvěřitelných 40 až 60 % za pouhých 6 měsíců.
3D elektronová difrakce určila strukturu ibuprofenu. Cambridgeská databáze struktur je největší databází krystalových struktur malých organických a metalorganických molekul na světě.
Sládci Prazdroje vytvořili pivo s pomocí umělé inteligence. AI pomohla zkombinovat dva odlišné pivní styly: tradiční český ležák a moderní New England IPA. Pivo, které je v nabídce na čepu během září ve vybraných hospodách, nese název Cybeer.
Lidé s Parkinsonovou chorobou pociťují rozdíly v účincích léků. Nejčastěji zmiňovanými problémy jsou odeznění účinku léku před podáním další dávky, pouze částečná reakce na lék nebo opožděný nástup účinku.
Příští velké zemětřesení v Chile bude jiné, možná menší. Předpokládá se, že velká zemětřesení v severní a střední části Chile se vyskytují pravidelně cyklicky přibližně každých 100 let.
Vědci dekódovali genom křenu a odhalili tajemství jeho palčivé chuti. Sloučeniny s protinádorovými, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky řadí křen mezi superpotraviny budoucnosti.
NASA publikovala snímek komety Nishimura. Spoluautorem je Fyzikální ústav v Opavě. Venuše vpravo s barevnou atmosférickou koronou kolem vypadá neobvykle velká. Oči však nejvíce upoutá kometa.
Zmocněncem pro kvantové technologie bude Petr Kavalíř. Nová pozice bude mít klíčovou roli v koordinaci a podpoře rozvoje kvantových technologií v České republice.
Neutrina mohou interagovat se světlem. Výzkum vědců z Hokkaido University má vést k závěru, že neutrina mohou interagovat s fotony, alespoň za speciálních okolností.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.