Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:23

Týden na ScienceMag.cz: Předvedli, jak mohou fungovat mechanické qubity

10. 11. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Předvedli, jak mohou fungovat mechanické qubity  

Kolize černých děr pomáhají ověřit nové teorie gravitace. Novinky ze světa kvantových počítačů. Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký.

Když Etna kouří doutníky

Jasně ohraničený prstenec dýmu nad vrcholem Etny většinu lidí znervózní. Pokud však máme štěstí a v okolí jsou chladnokrevní matfyzáci, dostaneme místo paniky fotografie a navrch vysvětlení jevu, který z dálky vypadá, jako by sám Héfaistos v centru sopky z dlouhé chvíle pokuřoval.

Předvedli, jak mohou fungovat mechanické qubity

A další novinky ze světa kvantových počítačů – chlazení qubitů heliem. Připravili kvazičástice se zlomky elektrického náboje. Frakční kvantově anomální Hallův stav se podařilo vytvořit v systému ze 2 vloček 2D telluridu molybdeničitého. Vylepšená iontová past pro qubity v podobě iontů. (2. díl)

Krátce

Řek na Marsu mohlo být mnohem víc. Nová analýza dat z vozítka Curiosity ukazuje, že velká část kráterů na Marsu mohla být kdysi dnem řek a místy potenciálně obyvatelnými pro život pozemského typu.

Objevili dusík-9, izotop s pouhými 2 neutrony. Izotop N-9, kde na 7 protonů připadají pouze 2 neutrony, představuje první známý případ jádra, které se rozpadá vyzářením 5 protonů.

Sonda Juno se blíže podívala na povrch Ganymedu. Mise NASA Juno zaznamenala na povrchu Jupiterova měsíce Ganymedu přítomnost solí a organických sloučenin. Tyto výsledky by mohly vědcům pomoci lépe pochopit původ měsíce a složení jeho podpovrchového oceánu.

Na Venuši měla fungovat desková tektonika. Složení současné atmosféry (množství dusíku a oxidu uhličitého) a tlak na povrchu planety jsou prý možné pouze v důsledku rané formy deskové tektoniky.

Čeho se spíše bát? Blesku nebo pádu ze schodů? Když v roce 1911 nainstalovali v londýnském metru první eskalátor, byl v den jeho otevření najat jednonohý muž, jehož úkolem bylo jezdit po eskalátoru nahoru a dolů, aby ukázal, že eskalátor je dostatečně bezpečný i pro osoby s dřevěnou nohou. (úryvek z knihy William Hartston: Čísla ohromující a ochromující. Jak se nenechat zmást matematikou moderního života)

Hvězdice je přeměněná hlava bez těla. Vývojové biology už dlouho zajímalo, jakým částem těla třeba nás hvězdice a její „kusy“ vlastně odpovídají (s jakými našimi částmi jsou homologické třeba ramena hvězdice atd.). Neobvyklý tělní plán vedl mnohé biology k závěru, že hvězdice možná vůbec nemají hlavu.

Kolize černých děr pomáhají ověřit nové teorie gravitace. „Ve své výzkumné práci počítám kvazinormální módy velkého počtu černých děr v různých teoriích gravitace.“

Jak buňka skládá molekulární nůžky na stříhání RNA. Malé RNA, které jsou součástí sestřihového komplexu, nevypadají tak, jak je popsáno v učebnicích molekulární biologie a nemohou v této podobě správně fungovat…

Genová terapie dokáže obnovit růst axonů u poraněné míchy. Úraz, nádorové, degenerativní nebo cévní onemocnění mohou způsobit poranění míchy, při kterém se přerušují nervová vlákna neboli axony nervových buněk.

Objevili nový typ imunitní odpovědi proti bakteriím ve střevě. Segmentovaná filamentozní bakterie, neboli SFB, je studovaná především v myších, ale mají ji i jiní obratlovci včetně člověka.

Zlatý šperk nalezený před rokem na Opavsku skrývá tajemství. Zlatý šperk z mladší doby bronzové, který při práci na poli objevil na Opavsku náhodný nálezce, měl dvojče v Polsku. Téměř totožná zlatá ozdoba byla v 80. letech minulého století nalezena také v Krzanowicích.

Vláda schválila cestovní mapu pro rozvoj malých a středních reaktorů v Česku. Malé a střední reaktory (SMR) jsou inovativní jadernou technologií, pro jejíž uvedení na trh bude klíčových následujících pět až deset let.

FEL ČVUT představila laboratoř pro korelativní mikroskopii. Bude sloužit k výzkumu polovodičů. Elektronový mikroskop umožňuje nalezení jednotlivých bakterií a rozlišení jednotlivých složek vzorku na základě elektronového kontrastu. Mikroskop atomárních sil pak pomáhá charakterizovat změny ve 3D topografii.

Mravenci v tropech mají nejraději cukr a olej..„Každá hospodyňka dobře ví, že nechtěným mravenčím návštěvníkům v domácnosti nejvíc chutná cukr, my jsme chtěli zjistit, jestli to platí i v přírodě tropů.“

Mikroplasty objevili i v lidské plodové vodě a placentě. Množství těchto částic bylo větší v placentě než v plodové vodě. Nejčastěji byly nalezeny částice o velikosti 10 až 50 mikrometrů, přičemž nejčetněji identifikovaným materiálem byl polyetylen.

Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký. Více než 95 % částky připadá na Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který každoročně získává výrazné licenční poplatky z USA. Bez těchto příjmů se výše všech ostatních přijatých poplatků z patentových licencí v Česku pohybuje pouze v řádu desítek milionů korun.

Čeští egyptologové si v Abúsíru připsali další objev. Nalezli Džehutiemhatovu hrobku. Písař Džehutiemhat zemřel v poměrně raném věku kolem 25 let, nesl znaky jakési nemoci z povolání (opotřebení páteře při sedavém zaměstnání) a trpěl silnou osteoporózou.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.