Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 17:40

Týden na ScienceMag.cz: Groverův algoritmus předvedli na kvantovém počítači

10. 12. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Groverův algoritmus předvedli na kvantovém počítači  

Poprvé zachytili hopfiony, 3D verzi skyrmionů. Další omezení pro kvantové počítače: Neexistují absolutně přesné hodiny. Sluneční aktivita má v příštím roce dosáhnout vrcholu, možná už v lednu. Pozoruhodné a vzácné astronomické úkazy v roce 2024.

Poprvé zachytili hopfiony, 3D verzi skyrmionů

Je čas seznámit se zase s jedním novým slovem… Hopfiony představují podobně jako již déle známé skyrmiony topologické struktury. Skyrmiony jsou dvourozměrné a připomínají víry, zatímco hopfiony jsou trojrozměrné struktury v objemu vzorku připomínající v nejjednodušším případě uzavřené, zkroucené skyrmionové struny ve tvaru koblihy.

Další omezení pro kvantové počítače: Neexistují absolutně přesné hodiny

V našem klasickém světě nejsou dokonalé aritmetické operace problémem. Můžeme například použít počítadlo, ve kterém jsou dřevěné kuličky navlečeny na tyčku a posouvány sem a tam. Dřevěné kuličky mají jasné stavy, každá z nich je na zcela konkrétním místě, a pokud nic neuděláme, kulička zůstane přesně tam, kde byla. To, zda korálkem pohybujeme rychle nebo pomalu, nemá na výsledek vliv. V kvantové fyzice je to ale složitější.

Groverův algoritmus předvedli na kvantovém počítači, nikoliv hradlovém

Nový teoretický přístup k hardwaru pro kvantové počítače vychází z toho, že kvantový algoritmus by se mohl implementovat prostřednictvím přirozených kvantových interakcí působících v materiálu. Mohlo by to umožňovat rychlejší řešení řady úloh než kvantové počítače založené na hradlech (dokonce tisková zpráva již v této souvislosti používá i spojení „konvenční kvantové počítače“ – pro ty hradlové).

Krátce

Myším pořádně prodloužilo život omezení konzumace isoleucinu. Omezení isoleucinu může prodloužit myším život, učinit je štíhlejšími a odolnějšími ve stáří a snížit výskyt rakoviny a problémů s prostatou, a to ačkoliv tyto myši konzumovaly celkově více kalorií.

Ledovce jsou na planetách všude, mohly by podporovat život i na Merkuru? Nová studie tvrdí, že objevila důkazy o potenciálních ledovcích i na Merkuru. Některá zdejší prostředí prý mohou dokonce cca odpovídat extrémním lokalitám na Zemi a být potenciálně obyvatelná.

Hrůzy neolitu – nejspíš to bylo složitější. V poslední letech bývá, alespoň v populárně-vědeckých textech, často zvykem nenechat na neolitu nit suchou. Výsledkem přechodu k zemědělství měla být podvýživa, infekční choroby, poklesla průměrné délka života, lidé měli zničený chrup, byli menší…

Sluneční aktivita má v příštím roce dosáhnout vrcholu, možná už v lednu. Vědci z kalkatského centra IISER objevili nový vztah mezi magnetickým polem Slunce a cyklem slunečních skvrn; tato závislost má pomoci předpovědět, kdy nastane vrchol sluneční aktivity.

Kamenné planety se mohou formovat i v extrémních prostředích. Mezinárodní tým astronomů využil vesmírný dalekohled Jamese Webba k prvnímu pozorování vody a dalších molekul ve vnitřních oblastech protoplanetárního disku, kde se tvoří kamenné planety.

Statistici vyvracejí nejčastější klišé spojená s tenisem. Proč může být lepší udělat více dvojchyb? Kam směřovat podání? (úryvek z knihy William Hartston: Čísla ohromující a ochromující. Jak se nenechat zmást matematikou moderního života)

Hybridní zařízení kombinuje tepelné čerpadlo a peletový kotel. Hybridní provoz vždy umožní najít levnější řešení, než kdyby byl k dispozici jen jeden z uvedených zdrojů tepla.

Poruchy mozku a řeči na vzestupu. V České republice nyní žije zhruba 200 tisíc pacientů s nějakým typem neurodegenerativního onemocnění a odhady pro rok 2050 počítají dokonce až s necelým půl milionem nemocných.

Pozoruhodné a vzácné astronomické úkazy v roce 2024. Rok 2024 rovněž nabídne zajímavé úkazy! Pod nebe nás nalákají opět meteorické roje, i dále možné polární záře viditelné z našeho území, hlavně ale pěkná nebeská setkání planet s Měsícem a neposledně také částečné zatmění „velkého“ Měsíce.

Slovenský tím objavil v Egypte priekopu pevnosti Ramessa III. Výskumný tím zo Slovenskej akadémie vied počas novembra realizuje už trinástu sezónu terénneho prieskumu v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí.

První pacient dostal na Homolce nový typ bezdrátového (Leadless) kardiostimulátoru. Leadless stimulátory umožňují řešení arytmií i pacientům s anatomickými anomáliemi nebo defekty po předchozích operacích srdce, pro které standardní metoda pomocí přístroje a srdeční elektrody není vhodná.

Vědci sledují vitalitu a adaptabilitu dubů v lužních lesích. Hlavním faktorem vedoucím k odumírání dubů v celé Evropě je stres způsobený suchem…

Průlom ve vývoji jaterních organoidů umožní efektivnější testování léčiv. Produkce organoidů s vysokým stupněm podobnosti s játry, nesoucích jejich klíčové funkce, jako jsou metabolismus léčiv…

Astronomové poprvé pozorovali disk kolem hvězdy v cizí galaxii. Astronomové objevili protoplanetární disk kolem mladé hvězdy ležící ve Velkém Magellanově oblaku, malé galaxii sousedící s naší Galaxií.

Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků. Model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových snímcích…

Kolísání tvorby bílkovin ovlivňuje počátek nového života. Získané poznatky mají zásadní význam pro klinickou léčbu neplodnosti, a zároveň rozšiřují poznatky o rakovinotvorných procesech v nádorové buňce.

Meteorický roj Geminidy vrcholí za velmi příznivých podmínek, v noci zazáří až 1000 meteorů. Čas maxima vychází na noc ze 14. na 15. prosince, tedy v době, kdy nebude rušit svým svitem Měsíc. Pozorovat se vyplatí zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.