Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 06:19
Podivná neutronová hvězda vyvolává nejistotu. Dvě vrstvy atomů dostali do blízkosti 50 nanometrů. Práškový diamant by mohl v magnetické rezonanci nahradit gadolinium. Syntéza kvalitního grafenu vyžaduje prostředí bez stop kyslíku.
Jak přiblížit atomy co nejblíž k sobě a zkoumat pak takto vzniklé exotické stavy hmoty? Obvykle to vědci dělají tak, že atomy maximálně ochladí a pak pomocí laserového světla zachytí částice do optické pasti, tak blízko sebe, že jsou od sebe vzdáleny až 500 nanometrů. Tento limit je dán vlnovou délkou světla. Nyní fyzikové z MITu vyvinuli techniku, která jim umožňuje uspořádat atomy do mnohem větší blízkosti, až na pouhých 50 nanometrů.
Syntéza kvalitního grafenu vyžaduje prostředí bez stop kyslíku. Navzdory dlouholetému úsilí výzkumných skupin z celého světa však vzorky syntetizované CVD dosud trpěly problémy s reprodukovatelností postupu a proměnlivou kvalitou výsledku.
Za podivnou magnetosféru Uranu asi mohla náhoda – sluneční vítr. Ukázalo se, že ve dnech těsně před průletem sondy Voyager 2 byla planeta postižena neobvyklým druhem kosmického počasí, které „zmačkalo“ magnetické pole planety a magnetosféru Uranu podstatně stlačilo.
Podivná neutronová hvězda vyvolává nejistotu. Vědci objevili něco, co je pravděpodobně neutronová hvězda. Je ale rozhodně podivná, takže kdoví. Žádná jiná neutronová hvězda vysílající rádiové záření z více než 3 000 dosud objevených totiž nerotuje tak pomalu.
Kapalná voda byla na Marsu ještě před 742 miliony lety. Během prvních výzkumů Lafayettského meteoritu vědci zjistili, že materiál na Marsu přišel do styku s kapalnou vodou. Vědcům se nyní podařilo určit stáří těchto minerálů.
Statistika praví: V turnajích obvykle nevyhrává ten nejlepší. Rádi si myslíme, že je na místě obdivovat stabilní úroveň a usilovat o ni, jenže stabilita je ekvivalentem malé směrodatné odchylky ve výsledcích hráče…
Vědci dokázali vyladit Casimirovu sílu pomocí magnetického pole. Vědci zjistili, že magnetickou vodivost (permeabilitu) magnetické kapaliny lze výrazně regulovat magnetickým polem. Použili magnetickou kapalinu jako meziprostředí pro studium Casimirova jevu mezi zlatou koulí a substrátem z oxidu křemičitého.
Možná dokážeme zachytit světelné ozvěny černých děr. Nová metoda usnadní měření hmotnosti a rotace černých děr. Mohla by také poskytnout přímý důkaz o kroužení fotonů kolem černých děr v důsledku efektu gravitační čočky.
Práškový diamant by mohl v magnetické rezonanci nahradit gadolinium. Diamantové částice o velikosti nanometrů, připravené za zcela jiným účelem, zářily při experimentu s magnetickou rezonancí mnohem jasněji než skutečně používaná kontrastní látka, těžký kov gadolinium. Odezva přetrvávala i po několika dnech.
Nová aplikace předpovídající přívalové povodně. Aplikace FLAPRIS umožní významné zpřesnění předpovědi. Vědci během vývoje a programování systému využili také umělou inteligenci.
Odborníci využili odpadní kaly pro tvorbu substrátu pro pěstování rostlin. Kaly obsahují organické látky, dusík, fosfor a další živiny, které jsou pro rostliny prospěšné. Současně je ale třeba zabránit případnému přenosu škodlivých látek nebo patogenů na zemědělskou půdu či plodiny.
Rozvoj poškození v cementové maltě ukazuje časosběrná rentgenová mikrotomografie. Moderní betony se vyrábějí tak, aby splňovaly vysoké environmentální požadavky a zároveň zlepšovaly celkovou odolnost betonových konstrukcí. Jsou ale stále citlivé k tvorbě mikrotrhlin, které se v průběhu let mohou zvětšovat.
Vědec z ČVUT vyvinul efektivnější a odolnější palivo pro jaderné elektrárny. Palivová tyč je složená z pelet obohaceného uranu uzavřených v kovovém pokrytí, které je typicky ze zirkonia.
Popsali fungování bílkoviny nezbytné pro zdárný průběh těhotenství. Bílkovina syncytin-1 je zásadní pro tvorbu speciální vrstvy buněk na rozhraní mezi placentou a děložní sliznicí matky, díky které si matka a plod snáze vyměňují živiny a odpadní látky.
Odhalili, jak buňky napomáhají virům ve spouštění infekce. Dřívější teorie předpokládaly, že enteroviry vytvoří vlastní specifické struktury, aby prolomily endosomální membránu…
Ledovcové želvušky ukazují, jak fungují extrémní ekosystémy. Navzdory miniaturní velikosti a teoretickým možnostem migrace na velké vzdálenosti ale genetický výzkum napříč celou Arktidou odhalil, že populace želvušek jsou na jednotlivých ledovcích silně izolované jedna od druhé.
Vědci objevili nové druhy vzácných hub. Dovedla je k tomu analýza arzénu. Pod označením jarní houby baňky velkokališné se skrývá nejméně jedenáct samostatných druhů.
Umělá inteligence pomůže řídit dopravu v Praze. Technická správa komunikací (TSK) dokončila první fázi provozu nového systému pro řízení dopravní signalizace (semaforů) využívající umělou inteligenci.
Nové výzkumné centrum CLARA využije umělou inteligenci, kvantové výpočetní metody a superpočítače pro výzkum neurodegenerativních onemocnění. Výzkum mozku vyžaduje zásadní změnu v přístupu v bádání.
Farmaceutická fakulta UK přichází se sypanými čaji na vědeckém základu. Účinky bylinných směsí testovalo více než 300 účastníků kurzu včetně dalších dobrovolníků. Složení sypaných čajů bylo navrženo tak, aby nebyly obsaženy léčivé drogy, u nichž hrozí případné předávkování.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.