Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:41

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače

00:01 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače  

Těžké prvky by mohly vznikat při rozpadu hvězd na neutrony. Symetrie mezi kvarky nahoru a dolů je narušena víc, než se čekalo. Vesmírné generátory zlata.

Těžké prvky by mohly vznikat při rozpadu hvězd na neutrony

Volné neutrony mají krátký poločas rozpadu přibližně 15 minut, což omezuje scénáře, kdy jsou k dispozici v množství potřebném k tvorbě těžkých prvků. Klíč k výrobě nejtěžších prvků periodické tabulky je známý jako proces rychlého záchytu neutronů neboli „proces r“ a předpokládá se, že je zodpovědný za výrobu veškerého přirozeně se vyskytujícího thoria, uranu a plutonia ve vesmíru.

Gravitace má být důsledkem fungování „vesmírného počítače

Úvah o tom, zda žijeme v počítačové simulaci, jsme již asi všichni četli celou řadu. Nyní myšlenka trochu příbuzná: fyzikální realita má být tvořena strukturovanou informací a vesmír je v důsledku toho něco jako počítač… Gravitace může být ve skutečnosti způsobena tím, jak jsou ve vesmíru uspořádány informace o hmotě. … Hmota a objekty ve vesmíru mohou být přitahovány k sobě, protože se vesmír snaží udržet informace v komprimované podobě.

Symetrie mezi kvarky nahoru a dolů je narušena víc, než se čekalo

Když koncem roku 2023 Wojciech Brylinski analyzoval data kolaborace NA61/SHINE v CERNu, všiml si nečekané anomálie – nápadně velké nerovnováhy mezi nabitými a neutrálními kaony ve srážkách argonu se skandiem. Zjistil, že místo toho, aby vznikaly zhruba ve stejném počtu, nabité kaony se objevují o 18,4 % častěji než ty neutrální.

Krátce

Planetka Donaldjohanson pohledem sondy Lucy. Potvrdila se očekávání některých členů týmu Lucy, když první snímky ukázaly něco, co vypadá jako protáhlá kontaktní dvojplanetka, tedy objekt vzniklý srážkou dvou menších těles.

Volně žijící šimpanze poprvé zachytili, jak se (trochu) opíjejí. Při testech se ukázalo, že nejvyšší obsah alkoholu v tomto ovoci byl 0,6 % (objemových; tj. těsně by to překročilo tuzemské požadavky na nealkoholické pivo). Což není mnoho, ale když 60-85 % stravy šimpanzů tvoří ovoce…

Ketamin na depresi pomáhá i bez psychedelického zážitku. Další výzkum ukázal, že některé halucinogeny dokážou provést (nebo alespoň iniciovat) žádoucí přestavbu lidského mozku i bez toho, aby způsobily akutní intoxikaci.

2,1 dítěte na ženu nemusí k přežití populace stačit. Lidské populace potřebují nejméně 2,7 dítěte na ženu – tedy mnohem vyšší míru porodnosti, než se dosud předpokládalo – aby se spolehlivě vyhnuly vymření v delším časovém horizontu. Alespoň to tvrdí nová studie.

Onkologičtí pacienti často trpí depresí. Úlevu by mohla přinést psychedelika, vědci hledají dobrovolníky. Psychedeliky asistovaná psychoterapie ve studii PSIKET_002CZE spočívá v jednorázovém podání psychedelika – psilocybinu nebo ketaminu – v bezpečném klinickém prostředí.

Superpočítače pomohou s vývojem části nového typu dvoumístného letadla. Klíčová bude optimalizace tvaru a dráhy vztlakových klapek.

Na ISS dorazil detektor vyvinutý odborníky z jaderné fakulty ČVUT, bude zkoumat vliv gravitace na čas. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) právě spouštějí zařízení kompletně vyvinuté v Česku.

Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě. Teplejší počasí vede k nárůstu „sesterských“ přerojení, což je fenomén, kdy samice přelétávají na nové místo a pokračují v kladení vajíček bez nutnosti páření.

Vesmírné generátory zlata. Po více jak dvaceti letech analýza potvrdila předpoklad, že obří magnetarové erupce jsou skutečně zdrojem prvků těžších než železo a že na jejich celkovém množství v rámci naší galaxie mohou mít podíl až 10 %.

Fakulta strojní ČVUT významně přispěla k rozšíření leteckého průmyslu v České republice. Společnosti Avio Aero a GE Aerospace oznámily certifikaci motoru Catalyst, prvního zbrusu nového pokročilého turbovrtulového motoru 21. století.

Lékaři FN Brno poprvé v ČR zavedli kochleární implantát pomocí robotického ramene. Operační výkon spočívá v inzerci elektrody kochleárního implantátu pomocí speciálního robotického ramene, které ji velice šetrným způsobem zavede přímo do ušního hlemýždě.

Skvrny na středověkých lékařských knihách mohou vědcům poskytnout informace o složení tehdejších medikamentů. Vědci se soustředí na dva kodexy: rukopisný soubor pozdně středověkých lékařských traktátů od Jana z Hvožďan z roku 1474 a prvotisk sbírky dvou lékařských traktátů, datovaný do 90. let 15. století.

Prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní? Letos opět ve středních a vyšších polohách. Obdobně jako v předchozích letech pozorujeme i letos rozdíl ve vývoji třešně mezi městy a volnou přírodou – tepelný ostrov města ovlivňuje začátek kvetení i odkvět třešní.

Fázový diagram ouza. Anýzový destilát ouzo je znám tím, jak se při přilití vody zakalí. Vědci si nyní s tímto efektem trochu pohráli.

Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR na Pražském hradě. III. nádvoří bylo prvním, ikonickým výzkumem, který přinesl zcela nové informace o stavební podobě Pražského hradu v raném a vrcholném středověku.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.